Házikert

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

Agrofórum Online

Az utóbbi időben megszaporodtak a kerttervezésre várakozók telefonszámai az asztalomon, ami valahol nagyszerű dolog. De sokszor, mikor az első egyeztetések vannak, akkor döbbennek rá a tulajdonosok, hogy valójában nem tudják, hogy mit is akarnak a kertbe. Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

Tavasszal rengeteg néznivaló van egy friss tervezés előtt álló kertben. Amikor sorra kérdezgetem az adatokat, akkor ez nem azért van, mert valami fura gyűjteményt készítek listáról listára, hanem mert kardinálisan fontos dologról van szó. Mivel szeretem, ha a munkám hosszú távon is működik, nemcsak a tervezés és kivitelezés utáni 1-2 évben lesz szép, hanem majd 20-30 év múlva is.

Mit nézzünk tavasszal a kertben?

Egy tervezés előtt álló kertben az egyik legfontosabb néznivaló az, hogy milyen a tájolás, hol vannak a napsütés szempontjából a legmelegebb vagy épp a legárnyékosabb részek.

De ami tavasszal, vagy tél végén érdekes, az mindig az, hogy hol olvad a kert ki a leghamarabb, hol áll meg a téli csapadék a legtovább, és hol lesz netán a legsárosabb a kert, hol van a legmélyebb pont?

Ezek mind környezeti tényezők, amin aligha lehet változtatni.

Aztán sorra vesszük az egyéb tényezőket is, mint a gyomok!

A gyomok is sokat elárulnak a területről!

A tavasszal megjelenő gyomflóra rengeteget elárul a leendő kertről. Mutatják a nitrogénben gazdag foltokat, a gyengébb talajú foltokat, kiváló jelzőnövényei adott talajtípusoknak.

Ha jól tervezünk meg egy kertet, a végeredmény üdítő lesz hosszú távon is (fotó: Pixabay)

A tulajdonosok mindig szabadkoznak: “Ne is nézzen körül, hiszen még olyan gyomos az egész!” Pedig pont ez a lényeg, hogy lássuk valódi, természetes állapotában is a területet, hiszen egy szakavatott szemnek ezek mind információk, mégpedig nagyon fontos információk!

Miért fontos, hogy hol olvad ki a kert először?

A kert egy élő felület és az lesz a kertépítés után is. Vannak olyan tényezők, melyeken viszont nem változtathatunk, bármennyire is szeretnénk. Gondoljunk csak bele: házunknak minden évszakban és napszakban van egy árnyéka, ami meghatározó lesz a növények számára. Van egy kisugárzása is, hiszen bármennyire is hőszigeteltünk, a házfalak mindig adnak annyi plusz hőt, hogy az a növényeknek segítség lehet egy fagyos éjszakán. Ugyanígy az, hogy hol olvad ki először a kert a téli hideg után jól mutatja, hol lehet mediterrán sarkot kialakítani például, mert várhatóan az lesz a legmelegebb hely a kerten belül.

A kései fagyokat is jól meg lehet figyelni, ha hagyjuk a gyomokat megnőni. A gyomok ugyanúgy foltokban el fognak fagyni egy éjszakai fagynál, amiből jól fog látszani, hogy mely részekre kell hidegtűrőbb növényeket tervezni. Lehet, hogy ez nagyon tudományosnak, vagy sokak szemében áltudományosnak tűnhet, de a valóságban ezektől lesz egy kert fenntartható, és nem a sokadik kerti törpétől.

Mivel a kert egy élő rendszer, minden rezdülését megismerve érdemes magát az új kertet is kialakítani, hogy aztán a nagy egész részeként hosszú távon is működőképes legyen. Így alakul ki a későbbi helye egy fügebokornak, egy magnóliafának, vagy akár a pozsgások megfelelő helyének és egy sziklakertnek is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

2024. október 4. 05:40

Miért különösen fontos ez a téma? Mert szobában sokszor nem használhatunk olyan vegyszereket, amik a kertben működnek.

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

2024. október 3. 05:40

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

Mit érdemes tudni az articsókáról és termesztéséről?

2023. március 13. 04:38

Mit lehet tudni az articsókáról és termesztéséről? Állítólag nagyon egészséges a fogyasztása.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Mik lehetnek a zöldes, kocsonyás telepek a talaj felszínén?

2023. augusztus 22. 04:38

Amióta gyakran esik az eső, eddig még nem látott, zöldes színű, kocsonyás telepek nőttek a föld felszínén. Egyre szaporodnak. Mik ezek, tudok-e ellenük védekezni?