Házikert
Házikert

Most szüreteljük: mit szedhetünk július végén a kiskertben?

Most szüreteljük: mit szedhetünk július végén a kiskertben?

Agrofórum Online

Júliusban már igencsak a kerti szüretek ideje is elkezdődött. Ha jól végeztük eddig a munkát, akkor most rengeteg tennivalónk is lett hirtelen a kiskertben, főleg a veteményesben. Nézzük sorra, mi terem most és hogyan tároljuk be a hirtelen ránk szakadó rengeteg terményt!

Gyümölcsök befőzésre

Ha a május végi fagyok nem vitték el a szilvát és barackot, akkor most már végérvényesen szüret van. A barackoknál és a szilvánál is ugyanaz a helyzet, lehetőség szerint ilyenkor már ne permetezzük, csak nagyon végszükség esetben, mert a legtöbb engedélyezett szer akár egy hetes várakozási időt is megkíván, amit viszont a gyümölcsszüret nem tud megvárni. Ha frissfogyasztásra szánjuk, akkor csak a hibátlan gyümölcsöket tároljuk be hűvös pincébe, mert a penészesedés hamar megindulhat a sérülések mentén.

Ha befőzésre szánjuk a gyümölcsöt, akkor nem kell olyan gondosan szedni, mert úgyis feldolgozás közben a beteg részeket ki tudjuk vágni belőlük.

Mindkét gyümölcsből készíthetünk félbevágva, lecsomagolva mélyhűtésre is, mert a téli időszakban kiváló szilvás vagy barackos gombócot készíthetünk majd belőle. Egy jó részét érdemes lekvárnak vagy dzsemnek elkészíteni, de ha van helyünk, akkor aszalhatunk is kedvünkre.

Most érik a feketeszeder, a ribizli, a málna, josta, egres is! A bogyósgyümölcsöknél a poloskákkal lesz várhatóan a legtöbb problémánk. Sajnos rendre megbújnak a gyümölcsök között, így az apró szemek körül áztatással lehet a legpraktikusabban kiszedni őket. Egy nagy tálba a megszedett gyümölcsöt engedjük fel vízzel és néha keverjük át. A por és mindenféle piszok mellett a rovarok is feljönnek a víz tetejére és elég egy szűrőhálóval leszedni vagy a felső vízréteget leönteni és 2-3-szor újra beáztatni.

A színes bogyósokat érdemes gumikesztyűben szedni, hacsak nem akarjuk a szeder fekete színét vakarni a bőrünkből. Erre manapság már bárhol kaphatunk un. nytriles gumikesztyűt, ami nem engedi át a pólusain a színanyagokat sem. Többek között mi a chilifeldolgozáskor is ezt használjuk, mert a méregerős kapszaicint sem engedi át, míg a legtöbb sima gumikesztyű sajnos igen.

A bogyósokat az esetek nagy többségében mélyhűtjük, mert egyszerre nem jön le olyan mennyiség, amit érdemes lekvárnak befőzni. De ha szerencsés van és annyira sok terem, akkor a szederlekvártól az egreslekvárig számos izgalmas receptet találhatunk a neten is.

Faeper, ami gyorsan leérik

A faepernél igazán gyorsnak kell lenni. Egyik nap még éretlen, másik nap egy könnyű szél is leszüreteli a fákat helyettünk is. Ezt az újrafelfedezett, antioxidánsokban gazdag gyümölcsöt elődeink régen nagyobb mennyiségben fogyasztották. Mára már alig találni házikertekben. Kevesen tudják, de rendkívül értékes a gyümölcse és finom lekvár készíthető belőle. A legpraktikusabban úgy szüretelhető, ha a fák alá ponyvákat feszítünk ki, vagy terítünk a földre és így oda tud hullani a gyümölcs. Legyünk résen, mert nehezen betárolható, lehullva is hamar erjedésnek indul. Viszont ha már lekésünk róla, akkor még pálinka alapanyagnak kiváló lehet! Azért is érdemes így a ponyvás megoldást választani, mert rettentő nehéz tisztítani a gyümölcsöket!

Szedjük fel a batátát

Nagyjából a 2021-es évben a július vége, augusztus eleje az az időszak, amikor a batátát érdemes felszedni ahhoz, hogy sok értékes gumó legyen alatta. Ha Elkésünk vele és a hosszú indák legyökeresednek, akkor bár lesz alatta termés, de igen aprók, mely majd a konyhában fog bosszúságot okozni.

Érnek a paprikák, paradicsomok

Amellett,h ogy a fűszerkert is bőven ad szedni és szárítanivalót most már, elkezdődött aktívan érni a paradicsom, paprika is, amiből ilyenkor már egész jó szüreti napokat lehet tartani. Mennyiségtől függően dolgozzuk fel őket. Akár paradicsomlevekhez, lecsóhoz, zöldségkrémekhez már ideális mennyiséget adhat a kertünk.

Ugyanígy ha a cukkiniből lesz túltermelés, akkor tegyünk el belőle főzeléknek, zöldségkrémnek is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez a világ legnagyobb virágoskertje

2024. március 29. 10:10

A világ legnagyobb virágoskertje 72 ezer négyzetméter nagyságú, ami azt jelenti, hogy képzeletben 10 focipálya is elférne rajta.

Miért barnul be a könnyezőpálma levele?

2024. március 28. 09:10

Sokak kedvence a hatalmasra növő, szépséges könnyezőpálma, hiszen „bezöldíti” a lakás bármely pontját, méghozzá olyan dúsan, mintha egy lombos fát állítanánk a helyére.

11 hihetetlen tény a margarétáról

2024. március 28. 07:10

A margaréta, tudományos nevén Leucanthemum x superbum az őszirózsafélék családjába tartozó évelő virágos hibridnövény. Feltűnő szépsége és könnyű termeszthetősége miatt a kertészek és a virágrajongók körében igencsak népszerű.

Ezeket a virágzó cserjéket akár már most elültetheti

2024. március 27. 09:10

Olyan virágzó cserjéket mutatunk, amelyek a tavasz második felében vagy nyáron virágoznak, de a változékony március–áprilisi időjárás nem okoz nekik gondot.

Szüret van! Balatoni szőlőből lesz Európa első újbora

2018. július 26. 07:09

Idén hetekkel korábban kezdődhet a szüret az ország legtöbb borvidékén. A szőlő csaknem minden-hol megfelelő állapotú, így mennyiségben és minőségben is jó évet várnak a termelők.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Okos szüret: hogyan oldjuk meg, ha minden egyszerre érik a kertben

2021. augusztus 12. 13:00

Időjárásfüggő ugyan, de előfordul, hogy még júliusan gyengén, majd egyszerre hirtelen augusztusban nyakunkba szakad a kert és a szüret. Egyszerre érnek olyan zöldségek és gyümölcsök, melyeket másképp kell betárolni, feldolgozni vagy tartósítani. Hogyan oldjuk meg a hirtelen ránk boruló ezernyi szüretelni valót?

Jó évjáratra számítanak a szekszárdi borvidéken

2019. szeptember 30. 09:03

Az eddigi átlagtermés 80-90 mázsa, a fehér szőlőket 19-19,5-es, a kék szőlőket 20 feletti mustfokkal szüretelik, így musterősítésre valószínűleg nem lesz szükség Szekszárdon.