Zöldítő

Vadméhek a holland bélyegeken

Agrofórum Online

A PostNL új bélyegsorozattal igyekszik a figyelem középpontjába helyezni a holland vadméheket.

A holland méhpopulációk veszélyes zsugorodása miatt már az önkormányzatok is közbelépnek – hívja fel a figyelmet a németalföldi bélyegegyesület sajtóközleménye. A 358 Hollandiában honos méhfaj közel 50 %-a veszélyeztetett, amit elsősorban a táplálékforrások és fészkelőhelyek hiánya idéz elő, miközben a vadméhek oroszlán részt vállalnak élelmiszereink megtermelésében.

A bélyeg forgalomba hozatalának első napján – a holland szokásoknak megfelelően – küönleges boríték is megvásárolható volt a bélyegekhez

Áprilisban került megszervezésre a negyedik országos méhszámlálás több, mint 9000 fővel. 168 ezer méhet, 40 ezerrel többet regisztráltak, mint a tavalyi év során. A számok növekedése ellenére a fajok veszélyeztetettsége aggasztó méreteket ölt. Az emberiség táplálékellátása, valamint számos növény termésképzése nagyban a méhek, beporzók jelenlététől függ. A megfigyelt méhfajok közül a háziméh került első helyre, a faliméhek stabilan a második helyen, a poszméhek harmadik helyen zárták a rangsorolást.

Hollandiában a települések önkormányzatai és a városi kerttel rendelkezők is egyre több figyelmet szentelnek a rovarok életteréhez szükséges feltételek megteremtésének; méhhotelek kihelyezésével, nagyobb zöld- és virágtömeggel rendelkező növényfajok ültetésével valamint a zöldfelület-fenntartási stratégiák módosításával, vadvirágágyások telepítésével. A mézelő méhekkel ellentétben a zömében magányos életformát folytató poszméhek rendkívül változatos fészkelési stratégiákkal rendelkeznek, így a méhhotelek igen vonzó lakóhelynek bizonyulnak számukra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

A poszméhek fifikásan védekeznek az ázsiai lódarazsak ellen

2023. október 26. 16:10

Idén hivatalosan is megjelentek az ázsiai lódarazsak Magyarországon. Ezek a hártyásszárnyúak ugyan az európai lódarázsnál kisebbek, így nagy veszélyt nem jelentenek az emberre, ám gazdasági kárt okoznak azzal, hogy előszeretettel vadásznak méhekre.

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

2024. október 3. 13:10

A tudósok kifejlesztettek egy „ellenanyagot” a méhek számára a rovarirtó szerek ellen – és az első tanulmány szerint úgy tűnik, hogy működik.

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A méhfélék I.

2023. szeptember 19. 06:40

Ki ne ismerné gyerekkorától kezdve a legszorgosabb rovarokat, amelyek egy rendkívül izgalmas közösség részei. Számtalan méhfajjal találkozhatunk a kertben, és érdemes róluk tudni egy s mást.

Glifozát és a poszméhek

2022. június 24. 14:26

A rovarok, különösen a beporzó rovarok visszaszorulása világszerte veszélyezteti az ökoszisztémák épségét és a zavartalan gazdasági működést.