COVID-Agrár

Egyetemek a koronavírus ellen

Agrofórum Online

Korábban beszámoltunk arról, hogy a mezőgépgyártók hogyan segítik a koronavírus elleni küzdelmet. Most megpróbálunk egy rövid körképet adni az egyetemek által kezdeményezett projektekről.

A járványveszélyre való tekintettel a világ legtöbb egyetemét bezárták, szünetel az oktatás, illetve távoktatás formájában próbálják a tanítást megszervezni. Ezzel párhuzamosan megkezdődtek a kísérletek, kutatások a koronavírus elleni védekezést segítő eljárások, gyógyszerek (vakcinák) kifejlesztésére. Ebből a szakterületünkhöz tartozó műszaki főiskolák, egyetemek sem maradhatnak ki.

Az Amerikai Egyesült Államok több száz oktatási intézményében indultak akciók a járványban szenvedő betegek ellátásának segítésére. A legtöbb intézményben, kihasználva a helyi adottságokat az orvosi arcvédők (PPE) gyártását szervezték meg. A 3-D printerekkel az arcvédők mellett fejpántokat és tartó kereteket készítenek, amelyeket free of charge (térítésmentesen) juttatnak az orvosi intézmények számára. A megfelelő műszaki háttérrel rendelkező intézmények, mint például a Trine University (Angola, Indiana, USA) ezen túlmenően orvosi eszközök kifejlesztését végzik. Az elkészült prototípus lélegeztető gépet és arcmaszkot jóváhagyás végett megküldték az FDA (Food and Drug Administration) számára.

Az Európai Unió egyetemein hasonló a helyzet. Angliában az University of Cambridge vezette egyetemi csoport 20 millió font összegű kormányzati projektben vesz részt. A program számos kutatási területre kiterjed, amelyek a Covid-19 vírus megértését és ellenőrzését kívánják megoldani. A projekt egyik fontos résztvevője a King’s College London, amelynek kutatói lélegeztetőgép prototípusát készítik, amely rövidesen alkalmazásra kerülhet.

A francia Aix-Marseille Université egy 2,4 milliós EU támogatást nyert CoNVat projektjükre, amely egy platform kifejlesztését célozza. A program keretében egy olyan nanotechnológiára épülő gyors diagnózisra és megfigyelésre alkalmas készüléket készítenek, amellyel a koronavírus gyorsan felismerhető. A program további részvevő: a Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology, az Italian National Institute of Infectious Diseases és az University of Barcelona.

Egy mérnökökből és fizikusokból álló team, amelyet az Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science (INESC TEC) és a Faculty of Engineering of the University of Porto (FEUP) irányít, kifejlesztett egy olcsón és egyszerűen használható lélegeztetőgépet, amely nemcsak a kórházban, hanem a betegek szállítása közben és otthonukban is használható. A PNEUMA lélegeztetőgép lehetővé teszi a levegő mennyiségének, a belégzés/kilégzés arányának szabályozását, továbbá rendelkezik egy HEPA szűrővel, amely megakadályozza egyéb fertőzés létrejöttét. A prototípus berendezéssel előzetes klinikai vizsgálatokat végeztek és megtették a gyártási előkészületeket. A prototípus megfelel a World Health Organization (WHO) és a Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) előírásainak.

A koronavírus járvány azonban megmozgatta a hazai egyetemek közösségeit is. Varga Mihály pénzügyminiszter meglátogatta az Óbudai Egyetemet, ahol tájékoztatást kapott egy magyar kutatócsoport munkájáról.

Az Óbudai Egyetem, Egyetemi Kutató és Innovációs Központjában (EKIK), valamint Neumann János Informatikai Karán (az EKIK BioTech Kutatóközpontban és a Bejczy Antal iRobottechnikai Központban) március elején indult el a MassVentil Project néven futó kutatásfejlesztés, amelynek a célja egy olyan moduláris tömeglélegeztető rendszer prototípusának kifejlesztése, amelyet krízishelyzetben nagyszámú, kritikus állapotú koronavírus beteg egyszerre történő lélegeztetésére lehet használni.

A magyar kutató-fejlesztők által megtervezett lélegeztető gép egyszerre akár 5-10-20, esetleg még több ember lélegeztetését is meg tudja oldani, védi az egészségügyi dolgozókat, és akár kórházon kívül, ad hoc táborokban, csarnokokban is üzemeltethető.

A tömeg-lélegeztetőgép fejlesztői szerint az új eszköz hasznos lehet a mostanihoz hasonló orvosi vészhelyzetekben a gyógyításban, mivel a jelenleg használatos lélegeztető berendezések csak egy embert képesek ellátni, minden betegnek külön lélegeztetőgépet kell adni, így hamar elfogyhat a rendelkezésre álló mennyiség. Az új, magyar fejlesztésű eszköz viszont egy központi gázelvezető rendszerből és egy kisebb, a pácienshez dedikált személyi lélegeztetőgépből épül fel. A központi be- és kilégzési gázelvezető berendezéssel így több beteget lehet egyszerre lélegeztetni, ezáltal pedig több ember életét lehetne megmenteni.

A magyar kutató-fejlesztő csoport márciusban már elkészítette a speciális új lélegeztetőgép prototípusát, amely igazolta az előzetes elvárásokat a tesztelés során. A fejlesztés jelen pillanatban azonban még nincs abban a fázisban, hogy már most klinikai terméket tudjon gyártani. Már megkezdődött az eszköz gyártásának előkészítése, azonban a teljesen új lélegeztetőgép hivatalos engedélyeztetése, szabványosítása hosszú, akár több éves folyamat lehet. A projekt nyitott és napról napra mind több egyetem hallgatója és kutatója (többek között SE EKK DEI, PTE, BME, SZTE) csatlakozik a programhoz.

A látogatás végén Varga Mihály úgy nyilatkozott, hogy “Óbuda országgyűlési képviselőjeként is jó látni, hogy az egyetem megfelelő hátteret tud nyújtani a fejlesztéshez, és a magyar kutatók tudására a nehéz helyzetekben is számítani lehet”.

Orbán Viktor miniszterelnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a hazai lélegeztetőgép-gyártás megindításának lehetőségeiről tájékozódott, és megtekintette a készülék prototípusát.

A lélegeztetőgép prototípusa

A BME Polimertechnika Laborjában megtartott fórumon Józsa János rektor meghívására részt vett Pintér Sándor belügyminiszter és Gondos Miklós, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) főigazgatója, valamint a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős több más állami szerv vezetője is. A BME tanárai tájékoztatást adtak a miniszterelnöknek a fejlesztésről és a projekt koncepciójáról, majd Elek Jenő főorvos bemutatta és értékelte a készülék prototípusát. Az eseményen beszámoltak a rövidesen beinduló sorozatgyártás ütemezéséről is.

A fejlesztésben részvevő oktatók és doktoranduszok (köztük a Gép és Terméktervezés Tanszék mezőgéptervező csoportjának tagjai) Orbán Viktor miniszterelnököt hallgatják

Forrás: https://eit.europa.eu/news-events/news/eit-manufacturing-community-responds-covid-19
https://www.universitiesuk.ac.uk/news/Pages/Universities-rise-to-Covid-19-challenges-.aspx
https://www.greatvaluecolleges.net/universities-fight-covid-19/ http://www.atv.hu/belfold/20200419-a-keszulo-gep-egyszerre-akar-otven-beteg-lelegeztetesere-is-alkalmas-varga-mihaly-videoja; (MTI/MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A rágcsálnivalókat és a macskaeledeleket keresik a koronavírus miatt a britek

2022. február 14. 07:03

A teljes brit kiskereskedelmi szektorra vonatkozó felmérések azt mutatták, hogy a fogyasztói kiadások megemelkedtek.

A koronavírus veszélyezteti a sertéstartó cégeket

2022. január 25. 08:17

Az ágazat számos szereplője szerint sok állattenyésztő gazdaságra nehezedik nyomás a koronavírus miatt kialakult helyzetben késedelmesen folyósított segély miatt Németországban.

A koronavírus állíthatja meg a szarvasmarha-árak szárnyalását

2022. január 2. 05:36

Az új koronavírus-változat miatti szigorúbb követelmények és korlátozások végső soron további árnyomást is eredményezhetnek.

Rekordszinten a teafogyasztás a koronavírus miatt

2021. október 29. 05:47

Különösen a gyógyteák és a gyümölcsteák örvendnek egyre nagyobb népszerűségnek, és négy százalékos értékesítési növekedést értek el.

Közös agrárbiztonsági kutatásokba kezd a Szent István Egyetem és az Óbudai Egyetem

2018. január 26. 10:11

A keret-megállapodás hat kiemelt alprogramot, azon belül 26 projektet foglal magába. Három alprogramot az Óbudai Egyetem, hármat pedig a Szent István Egyetem gondoz.