Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

Agrofórum Online

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátlit nem kell feltétlenül minden évben újra megvásárolni, hiszen kellő odafigyeléssel könnyedén átteleltethető, tavasszal pedig újra kivirágoztatható. A teleltetést érdemes már ősszel, legkésőbb kb. október végéig elvégezni, még a tartós fagyok beállta előtt. A teleltetésre választott hely lehetőség szerint legyen világos, 5-10 fok közötti hőmérsékletű, de minél sötétebb helyet választunk, annál hűvösebb körülményeket szükséges biztosítanunk számára. Telelésre csak olyan növény alkalmas, mely életerős, kártevőktől és betegségektől mentes. A virágokat is érdemes még a nyugalmi időszak előtt leszedni, így ezek sem gyengítik a töveket a téli hónapokban.

A muskátli pihenése alatt se felejtkezzünk meg a növények időnkénti öntözéséről, de minél hűvösebb helyen tartjuk a növényeket, annál kevesebbet öntözzük a muskátlijainkat! Az öntözések alkalmával nem árt a növényeket szemügyre venni, kártevő és kórokozó mentességükről is meggyőződni. Az elszáradt leveleket is eltávolíthatjuk a növényekről, viszont a növények metszését a tavaszi időszaknál hamarabbra ne időzítsük!

A muskátlikat akár már április elején elő lehet készíteni a telelésük befejezéséhez, melyet metszésükkel is kezdhetünk. Ekkor kb. 10-15 cm-es magasságban vágjuk vissza a növényeket, rajtuk csak 3-4 szemet meghagyva. Ezzel egymenetben az elszáradt, elhalt, valamint elsárgult részeket is távolítsuk el a növényekről! A muskátli töveinek átültetését is ebben az időszakban végezzük, vagyis legalább elfogyott talaját pótoljuk tápanyagban gazdag közeggel. Az átültetés folyamán a növények gyökereinek kismértékű metszését is ajánlatos elvégeznünk.

Az időjárás felmelegedése után, általában májustól a növényeket már fokozatosan lehet szoktatni a kinti körülményekhez, levegőhöz, fényhez és a hőmérsékletváltozáshoz. A kihelyezés után a rendszeres öntözés mellett érdemes megkezdeni a muskátli legalább kétheti gyakorisággal elvégzett tápoldatozását is. Muskátlink állandó helyéül világos, esetleg félárnyékos helyet válasszunk, kerüljük a szélnek, esőnek kitett részekre való helyezését, hiszen így serkenthető legjobban virágzása!

Kiemelt kép: Pixabay

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

2022. november 28. 04:39

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

Milyen előnye van az uborka támrendszeres termesztésének?

2023. május 10. 04:36

Szeretnék feltenni egy kérdést Önöknek. Milyen előnye van az uborka támaszrendszer melletti termesztésének? Várom válaszukat.

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.