Márciusban már átültethetem a szobanövényeket?

Agrofórum Online

Kérem tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy most, márciusban átültethetem már a szobanövényeimet?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobanövények optimális átültetési időszaka tél végén jön el, amikor a növények is megkezdik aktív növekedési fázisukat, ez általában február végétől április végéig tart. Az átültetés fontos feladat a szobanövények ápolása folyamán, hiszen megfelelő életkörülményeket csak úgy biztosíthatunk számukra, ha gyökereiknek is kellő hely áll rendelkezésre. A növények gyökerei, annak ellenére, hogy a talajban fejlődnek és nem látjuk azokat, képesek a rendelkezésre álló helyüket optimális körülmények között gyorsan behálózni, cserepüket kinőni.

Első körben érdemes megnézni, hogy a növény gyökere ténylegesen kinőtte-e már az adott edényt, melyről úgy tudunk meggyőződni, ha óvatosan cserepéből kiemeljük növényünket. Egyértelmű jel lehet, ha a gyökerek már a felszínre törnek, illetve ha az edény alján található lyukakon is már láthatóan kinőnek. Ebben az esetben legalább pár centiméterrel nagyobb cserépre és friss, esetleg a növény igényeinek megfelelően készített, speciális virágföldre van szükségünk.

Az ültetés folyamán lehetőségünk van a sarjak leválasztására is, pl. a flamingó- vagy vitorlavirág esetében, így egymenetben az ültetésükkel szaporításuk is elvégezhető. A növények ültetési mélysége az eredeti mélységgel egyezzen meg, ne kerüljön a növény túlzottan mélyebben a talajba! Azon növényeknél, melyek nem kerülnek átültetésre is ajánlatos a hiányzó közeget pótolni, vagyis az edényből elfogyott virágföldet pótolni. Az ültetést, talajpótlást minden esetben kövesse beöntözés, majd pedig a tavasztól őszig tartó időszakban a növények tápoldatozására is készüljünk fel a szép virágok és kiegyensúlyozott növekedés elérése érdekében.

A további időszakban a rendszeres öntözés és tápoldatozás mellett ne felejtkezzünk meg a levelek portalanításáról sem, melyet nedves ronggyal való törléssel, de akár szobahőmérsékletű vízzel való zuhanyoztatással is megtehetünk! A nyár folyamán egyes szobanövényeink akár kertjeinkben is jól érezhetik magukat, de kihelyezésük kezdeti időszakában árnyékos helyen, naptól védett környezetben tartsuk őket, hiszen a hirtelen erős napfény hatására leveleik gyorsan napégést szenvedhetnek, mely barnuló, elhaló foltok formájában mutatkozik meg!

Kiemelt kép: Pixabay

Megmaradna télen a lakásban a kinti paprikatő átültetés után?

2024. október 14. 04:40

Még élnek, teremnek kinn a kertben a paprikatövek. Megmaradna-e, ha átültetném a kinti paprikatövet és lakásban nevelném tovább télen? Érdemes-e próbálkozni vele?

Levendula ültetése és ápolása kiskertben

2024. május 22. 16:40

Ahhoz, hogy levendulánk megfelelően fejlődjön, fontos az átültetés megfelelő módja és az azt követő gondozás.

Milyen igényei vannak a dracénának, hogyan gondozzam?

2023. január 11. 04:38

Sajnos a dracéna levelei az utóbbi időben kissé lankadtak és barnulnak is. Mi lehet a probléma? Milyen igényei vannak a dracénának, és hogyan gondozzam?

Hogy menthetem meg a sárguló levelű, legyengült krotont?

2024. április 29. 04:36

Van egy közel 30 éves krotonnövényem, melynek szép színes, tarka levelei voltak, majd 2 éve elkezdett romlani, levelei kisárgultak, és erősen hullottak, ezért felkopaszodott. Pár hónapja újra átültettem, a helyzet nem változott. Tudnának segíteni, hogy mit tehetnék a megmentéséért?