Milyen módon és mikor kell az egynyári dísznövények magjait begyűjteni?

Agrofórum Online

Milyen egynyári dísznövényekről szedhetünk magot? Mikor és hogyan kell azokat begyűjteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények mellett a dísznövények esetében egyaránt bevált szokásnak tekinthető a maggyűjtés, mellyel már egy számunkra kedvelt, bevált, tetszetős faj, fajta következő évre történő megőrzését végezhetjük el. Kertünkben gyakran található meg számos olyan egynyári dísznövény, melyekről érdemes lehet magot gyűjteni, magvásárlásukon így spórolni. Az egyik legismertebb, könnyen magot adó egynyári virágfajunk a büdöske, vagyis a bársonyvirág, de a rézvirág, körömvirág, porcsin, kúpvirág, margaréta, tátika stb. egyedeiről is könnyedén tudunk magot gyűjteni. Az egynyári dísznövényeink közös tulajdonsága, hogy egy éven belül valamennyi fejlődési folyamatuk végbemegy, vagyis magból kicsíráznak, növekednek, virágot hoznak, az ősz közeledtével pedig magot is érlelnek, majd pedig elhalnak.

A maggyűjtés időpontja növényfajonként eltérő lehet, viszont leggyakrabban az ősz közeledtével, nyár végén kezdenek megjelenni díszes virágaik helyén kifejlődő magok. A magok fejlődését jelzi minden esetben a virágok szépségének elmúlása, vagyis a virágok sziromleveleinek és leveleinek sárgulása. A magok pedig akkor tekinthetők szedésre érettnek, ha színűk zöldről sötétre, általában barnára vagy feketére változik. A szaporítani kívánt növények közül érdemes lehet még a nyár folyamán a legszebbeket kiválasztani, melyek megjelenésükben számunkra is a legtetszetősebbek. Ügyeljünk arra is, hogy csak egészséges, fejlett növényekről gyűjtsünk olyan magokat, melyek a fajra jellemző mérettel, színnel, keménységgel rendelkeznek! Az összetöppedt, beteg magok továbbszaporításra nem alkalmasak.

Magszedésre válasszunk száraz napot, amikor a virágokat metszőolló segítségével vágjuk le, majd morzsoljuk szét a magok kinyerése érdekében. A szedés után kiemelt szerepe van a szárításnak, melyet levegő által jól átjárt helyen tegyünk meg úgy, hogy a magokat előzetesen papírlapon szétterítjük. A szárítást követően végezzünk még egy tisztítást is, szedjük ki a magok közül az egyéb növényi maradványokat, felesleges növényi részeket, beteg magokat! A magok tárolására hűvös, száraz helyen kerüljön sor, lehetőség szerint jól szellőző papírzsákban, melyre a gyűjtés idejét, a növény faját, esetleg fajtáját is feljegyeztük.

Kiemelt kép: Pixabay

Egynyári virágok: mit vethetek még?

2021. június 10. 10:03

Örök dilemma így a nyár legelején, hogy vajon mit lehet még ilyenkor vetni az egynyári és balkonnövények közül, ami behozza a lemaradást és szépen virágzik is, hogy a díszítő értékét is élvezhessük? Erre hoztam ma pár példát.

Mikor és hogyan vethetők/ültethetők egynyári dísznövényeink?

2021. április 27. 17:07

Az egynyáriak palántáit nem csak a kertészetekből szerezhetjük be, hanem kisebb gyakorlattal akár saját magunk is nevelhetjük.

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?