Mik okozzák a yukka levélbetegségét?

Agrofórum Online

Közel 2 éve van egy yukkanövényem, melyen folyamatosan sárgultak, barnultak a levelek, figyeltem, kezeltem, de nem lett jobb. Tegnap a képen látható tüneteket észleltem. Ezért a leveleket tövükig csonkoltam, szárait levágtam, jelenleg gyökereztetésben vannak. Mik okozták ezt, és mit tehetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött növény képén két probléma is látszik, lisztharmattal fertőzöttek a fiatal, csúcsi levelei, valamint a szárán apró rovarok, tripszek láthatók.

Yukka lisztharmata

A yukka lisztharmata gyakori betegség, már korábban erre vonatkozóan több feltett kérdésre is válaszoltunk. Tartási hibák segíthetik fellépését: a fokozott, túlzott tápanyag a talajban, túlöntözés is, igényeihez nem megfelelő, túlzottan meleg hőmérséklet és magas páratartalmú, álló levegő. Minden olyan beavatkozás hatására, ami erőteljes növekedését segíti, a leveleinek szövete laza lesz, és fogékonyabbá válik a gombafertőzésre.

Ha egy yukkánál megjelenik a lisztharmat, nehéz véglegesen kiirtani. A leveleket valamennyi lisztharmat ellen is ható gombaölő szerrel lehet permetezni, ezek az azoxistrobin hatóanyagúak (Amistar), elemi kéntartalmú szerek sokasága, valamint a Vitisan is. Minden háztartásban megtalálható az étkezési szódabikarbóna, ennek 0,3-0,5-1,0%-os oldatával folytatott, a levelek mindkét oldalára terjedő, ismételt permetezés is elpusztítja a gomba felszíni bevonatát.

Yukka beteg levelei és szára
Yukka beteg levelei és szára (fotó: a kérdező felvétele)

Tripszek a yukkán

A yukka hajtásán látható keskeny, hosszúkás, sötét színű rovarkártevő a tripsz. Nem tipikusan yukkakártevő, de polifág, sok tápnövényű rovar, és üveg alatt nevelt növényeknél, virágoknál is gyakori. Szívó-szúró szájszervű kártevő, szívogatásának hatására a levelek szövetén kezdetben ezüstszínű, apró szúrásnyomokat okoz, azok összefolynak, a levelek elsárgulnak, majd elhalnak.

Rejtőzködve él gyakran, több fejlődési alakja van, lárváik világosabbak és kisebbek, mint az imágók, de azok is megnyúlt alakúak. Jellemző életmódjukra, hogy bizonyos fejlődési alakjuk egy időre a talajba húzódik, ezeket a kémiai kezelés nem éri, így a rovar fennmarad, és onnan kibújva képes újra felszaporodni. Kép alapján a tripsz faja nem azonosítható. Az is elképzelhető, hogy a megvásárolt növénye már fertőzött volt, együtt vásárolta meg a kártevőjével, az magyarázhatja, hogy kezdetektől fogva gyenge volt, és hasonló tüneteket mutatott a növénye.

Jelenlegi helyzetben a következőket ajánlom:

  • A helyzet súlyosságára való tekintettel számolja fel a yukka dugványokat, nem annyira értékes növény, hogy veszélyeztesse a lakásban tartott többi növényt, hiszen azok is befertőződhetnek! Talaját más növényhez ne használja fel, a cserepét forró vízzel tisztítsa ki!
  • Ha érzelmi okokból nem kíván megválni a növénytől, a már leveleitől megfosztott szárakat, hajtásokat 24 órára áztassa Mospilan vagy Teppeki rovarölő szer, permetezéshez ajánlott töménységű oldatában, ügyelve arra, hogy minden része az oldatban legyen! Ezt követően, ha megszikkad, néhány óra múlva folytathatja a gyökereztetést tiszta edényben és új vízben. A meggyökeresedett növényeket majd új, nem használt talajba ültesse! A kihajtó leveleket folyamatosan figyelni kell, lisztharmatgomba megjelenése valószínű rajtuk, ezért ellene szükség lehet kezelésre. A rovarölő szerrel folytatott munkáknál használjon gumikesztyűt, előzze meg, hogy annak oldata bőrével érintkezhessen!

Kiemelt kép: Pixabay

Miként védekezhetünk lisztharmat ellen a termő almafánál?

2023. április 21. 04:39

Almafámon a levelek elszórva, csoportosan fehér bevonatosak. Termő fáról van szó, mivel védekezhetek?

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.

Miért kezdtek el sárgulni a platánfa levelei ültetést követően?

2023. június 3. 04:39

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy nem régiben vásároltam egy platánfacsemetét, amelyet egy szép napos helyre, a kert közepére ültettem, de az ültetést követően (3-4 nap múlva) nagyon elkezdtek sárgulni a levelei, majd barnulva lehullani. Mi lehet ennek az oka? Túl sok vagy túl kevés víz esetleg? Naponta locsoltam a fát 10-15 liter vízzel körülbelül. Előre is köszönöm a választ.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.