Mit tehetek a puszpángmoly által megrágott buxussal?

Agrofórum Online

Kérem gyors válaszukat! Mit tehetek a puszpángmoly által erősen megrágott buxussal?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A buxus az egyik legszebben mutató, sövénynek és különböző formákra is jól alakítható örökzöld növényfajunk. Széles körben való elterjedtségét is egyrészt ennek köszönheti, valamint annak is, hogy az évente 2-3 alkalommal elvégzett metszésnél a növény több ápolást nem is kíván. Sajnos azonban az elmúlt tíz évben a puszpángot kedvelőknek már nagyon nehéz dolguk van a növény szépségének megőrzése során. 

Lombjának súlyos kártevője, a selyemfényű puszpángmoly hazánkban való elterjedésével a tulajdonosoknak jelentős munka- és költségigénye lett. Növényvédelmi beavatkozás hiányában ugyanis a kártevő súlyos mértékben felszaporodik, így a lombozat jelentős mértékű elvesztése is bekövetkezik. A fiatal hernyók telelésével az adott növényen való következő évi károsításuk gyorsan végbemegy, de betelepedésük, imágói repülése, új növényre való tojásrakásuk által is megtörténhet. Ez azt jelenti tehát, hogy nem elegendő a már betelepült és táplálkozó, áttelelő hernyók ellen védekezni, a védelmet az egészséges növények esetében sem szabad elhanyagolni.

A súlyosan károsodott, felkopaszodott növényeket ajánlatos visszametszeni, hiszen a növény kizöldülése, vagyis új, fiatal levelek megjelenése várható. A beteg részeket se hagyjuk a földön heverni, azok összegyűjtése és megsemmisítése a telelő alakok elpusztítása miatt elengedhetetlen.

Növényvédelmi lehetőségek

Fontos, hogy a növényvédelmet a metszés elvégzése után se hanyagoljuk el, hiszen a kártevő hosszabb-rövidebb időn belül biztosan megjelenik bokrainkon. A védelem alapját képezi a növények folyamatos szemmel tartása, melyet már nyár elején kezdjünk meg, hiszen az első nemzedék lárváinak táplálkozása ilyenkor már várható.

Pár egyednél az adott rész lemetszésével is megelőzhető a súlyos felszaporodás, viszont több lárva és idősebb növény esetében a kémiai védekezés elengedhetetlen. Hatékony védelem csak a fiatal lárvák esetében képzelhető el, így mihamarabb szükséges a beavatkozás. A készítmények közül házikertben is használható pl. a III. kategóriás Decis, Mospilan 20 SG, melyek hatékonyságának növelése tapadásfokozó készítmény hozzáadásával érhető el. A biológiai növényvédelemben, a lárvák elfogyasztásával a madaraknak is nagy szerepe van, így szárnyas barátaink élettevékenységének elősegítésével ugyancsak hozzájárulhatunk a lárvák kártételének csökkenéséhez.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől foltosodik a szőlő levele?

2018. július 12. 06:43

B. Éva kérdése: Szeretném megtudni mitől foltos a szőlő levele? Nem volt permetezve.

Mit tehetek az őszibarackfák hónaljhajtásaival? Hogyan alakítsam a koronát?

2022. július 20. 04:36

Erős hajtásnövekedésű fáimon a fiatal hajtásokon a levelek tövénél hónaljhajtások képződnek, ezáltal elseprűsödik a lombozat. Az első évben egyes fácskákról lecsipegettem ezeket a hónaljhajtásokat, aminek következtében a következő év tavaszán nem voltak rügyek az ágakon. Mit csinálok rosszul?

Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

2024. október 29. 04:38

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!

Hogyan menthetem meg az almafát a farontó gombától?

2022. november 5. 04:36

A csatolt képen látható, hogy egy termőkori jonathan almafám vázágán farontó gomba telepedett meg. Szeretném a fát megmenteni a károsodástól. Hogyan távolítsam el, mivel védjem meg a keletkezett sebet? Igényel-e további kezelést, védelmet? Ha igen, mit?