A szobanövények a lakásban megfázhatnak a hidegtől?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy a szobanövények megfázhatnak, ha hideg éri őket? Nálunk a nyílászárók elég régiek, nem mindenhol szigetelnek teljesen jól. Vagy ez nem okozhat problémát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A legtöbb szobában nevelt dísznövényünk meleg éghajlatról származik. Nevelésük során, télen is nagy gondot kell fordítani arra, hogy legalább a 18 fokos hőmérsékletet biztosítsuk számunkra. Kivételt képeznek természetesen azok a növényfajok, melyeket a tél folyamán pihentetni szükséges, mint pl. a szobafenyő, vagy akár a ciklámen, mely eleve a hűvösebb körülményeket kedveli. A gyakran nevelt orchideák, flamingóvirágok, illetve fikuszok viszont télen is a melegben érzik jól magukat, melyre a szellőztetés során is ajánlatos tekintettel lennünk. Különösen a fikuszok érzékenyek a szellőztetés, huzat hatására, ugyanis a hirtelen őket ért hideg miatt akár levélhullásba is kezdhetnek. A hirtelen beáramló hideg levegő miatt a levelek sárgulása, lankadása, az új levelek képződésének leállása is bekövetkezhet.

Nemcsak a nyitott ablakon keresztül beáramló hideg levegő, hanem pl. az ablak résein észrevétlenül bejutó hideg is képes a növényekben károsodást okozni. Az így bejutó levegő nem közvetlenül a növényt éri, hanem annak gyökérrészét, így lassítva le a tápanyagok is a víz felvételét, mely tápanyag-hiánytünetek kialakulásához is vezethet. Súlyos esetben, a nem megfelelő hőmérséklet hatására a növény pusztulása is bekövetkezhet. Kerülni kell továbbá a levelek hideg ablaküveggel való érintkezését is, hiszen rajtuk égési sérüléshez hasonló kivilágosodó foltok képződhetnek!

Flamingóvirág: ha megfázik, a levelein hamar érzékelhetők a tünetek
Flamingóvirág: ha megfázik, a levelein hamar érzékelhetők a tünetek (fotó: Pixabay)

Emellett a szobahőmérsékletű vízzel történő öntözésre is oda kell figyelnünk, a hideg csapvízzel történő öntözést el kell kerülnünk, ez ugyanis a hideg levegőhöz hasonló tüneteket tud a növényeknél kiváltani. Érdemes tehát kicsit melegebb vizet tölteni az öntözéshez, esetleg a kannát már előző nap megtölteni.

A növények közül a flamingóvirág levelein hamar érzékelhetők a megfázás tünetei, melyek a levelein kör alakú, világos szegélyű, sárgás vagy szürkés foltok formájában mutatkoznak meg. A mikulásvirágnál hirtelen hervadásban, de a levelek színesedésének elmaradásában is megmutatkozhat a hideg hatása. Az anyósnyelven gyakran kialakuló vizenyős foltok nemcsak a túlöntözéssel, hanem a nagy hőingadozással, valamint az alacsony hőmérséklettel egyaránt összefüggésbe hozhatók.

Kiemelt kép: Pixabay

A mikulásvirág így virágozhat újra minden évben

2024. december 3. 06:40

Mivel rövid nappalos növény, a színes fellevelek kialakulásához speciális fényviszonyokra van szüksége, napi 12-14 órás sötétségre.

Hogyan előzhetném meg a mikulásvirág leveleinek lehullását?

2024. december 16. 04:37

Kérem tanácsukat: hogyan előzhetném meg a mikulásvirágom leveleinek lehullását? Válaszukra nagyon számítok!

Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

2023. december 6. 04:40

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?

Hogyan ápoljuk a mikulásvirágot?

2020. november 17. 13:35

Minden évben újat vásárolok, mert lehullatják leveleiket. Mitől lehet ez?