21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika

Mennyire káros a gamma bagolylepke?

Agrofórum Online

Közösségi média teli van a gamma bagolylepkéről szóló beszámolókkal. Káros-e, ha igen mennyire káros a gamma bagolylepke? Mire lehet számítani vele kapcsolatban?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Az elmúlt napokban az ország különböző részeiből jelentek meg cikkek, beszámolók arról, hogy rajzanak a gamma bagolylepkék, olyan tömegben fordulnak elő, amire korábban nem volt példa, és jelenlétük zavarja az embereket. Feltűnésüket én is észleltem, kertemben 20 év óta nem fordultak elő, néhány napja viszont naponta több egyedét látom különböző növényeken pihenni. Több méter távolságból is jellegzetes szárnyrajzolatukról biztonsággal azonosíthatók.

A gamma bagolylepke vagy ezüstgammás aranybagoly (Autographa gamma) ismert, rendszeresen, minden évben előforduló lepkefaj hazánkban is. Vándorló életmódot folytat, földközi-tengeri országokból Finnországig terjed vonulásuk tavasszal, majd ősszel ugyanezt az utat járják be visszafelé déli irányba. Hazánkban nem telel át, viszont 2-3 nemzedéket nevel ki, lárvái (hernyói) úgynevezett polifág kártevők, szinte minden termesztett lágyszárú egyéves növény leveleit képesek megrágni.

A terméseket nem károsítja, mint rokona a másik elterjedt vándor bagolylepkefaj, a gyapottok-bagolylepke. Az agrárium kifejezetten veszélyes kártevőként ismeri, évjáratoktól függő eltérő egyedszáma befolyásolja károsításának mértékét. Azokban az években, amikor a lepkék felszaporodnak, gradálnak, súlyos kártételt jelenthetnek.

Gamma bagolylepke imágó
Gamma bagolylepke imágó

Természetvédők, rovarászok más szemmel értékelik jelenlétüket, ami természetes, mivel ők elsősorban a vonulásukra koncentrálnak, és az itthon megtelepedő generációk károsító hatásával nem szembesülnek.

A gamma bagolylepke jelenlegi vándorlása észak felé feltehetőleg hamar lezajlik. A lepkék 3-4 cm nagyságúak, színük barnás, változó színárnyalatúak, szárnyaikon jellegzetes gamma alakra (görög betűre) emlékeztető rajzolat látható. A lepkék nappal is és éjszaka is aktívak, az éjszakai lámpafény vonzza őket. Továbbrepülő lepkék után, majd 2-3 hét múlva jelentkezhet hatásuk: a megpihent, érési táplálkozást folytatott lepkék lerakott petéiből kikelt hernyók rágási kártétele. Hogy ez hol fog megtörténni, jelenleg nem lehet meghatározni, de minden lágyszárú, kétszikű növényeket nevelő terület érintett lehet. Kiemelten veszélyeztetettek az öntözött területek, melyek vándorlásuk alatt magukhoz vonzották a melegben megszomjazott lepkéket.

Gamma bagolylepke lárvája
Gamma bagolylepke lárvája

A gamma bagolylepke hernyói zöld színűek, oldalukon vékony világos csíkkal, fejük zöldesbarna, bábjuk feketés színű fehér szövedékben. Mivel 8 pár lábuk helyett csak 6 pár lábbal rendelkeznek, araszoló mozgás jellemző rájuk. Kezdetben az apró lárvák a levelek hátoldalán csak hámozgatnak, ahogy növekednek, egyre nagyobb felületet harapnak ki a levelekből.

A gamma bagolylepke elleni védekezést a rovar jelenlétének vizsgálatára kell alapozni, figyelni kell a növényeket, azok leveleinek hátoldalát. Fénycsapdákkal, feromoncsapdákkal, a növényállomány hálózásával lehet (szokták) jelenlétüket, és egyedszámukat ellenőrizni. A csapdákban észlelt rajzáscsúcsot követő 3-5 napon belül hatásos a kémiai védekezés a kikelt fiatal lárvák ellen.

Lárvái ellen bevethetők a petefűrkészek, a parazita fonálférgeket tartalmazó biopreparátumok. Környezetkímélők a Bacillus thuringiensis hatóanyagú rovarölő készítmények, a Neemazal természetes növényi hatóanyagú, lassan ható rovarölő szer, valamint a hagyományos kontakt és felszívódó hatású rovarölő szerek is.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (3. rész)

2019. november 26. 14:02

A vetési bagolylepke hernyó alakban telel át, így a magas hernyópopuláció már tavasszal, korábban ritkán látott károkat okozott a kukorica és napraforgó kultúrákban.

Amit a hernyó okozta károkról tudni kell

2023. augusztus 1. 12:10

A pillangók és molyok hernyói komoly károkat tudnak okozni ezekben a növényekben, ezért az ellenük történő hatékony védekezés alapvetően a korai felismerésen múlik.

Növekszik a bolharágás kártétele az őszi káposztarepcén

2019. október 1. 08:17

A repce állományokon folyamatosan kelnek a fiatal repcedarázs álhernyók, hiszen a darazsak már a növények kelése óta repkednek a táblák fölött, várva az első növényekre.