A kukoricánk a hátsó kertben a képen láthatóan egyenetlenül nőtt, nincs mivel dicsekednem. Mi lehet az oka? Hogyan tudom megelőzni jövőre?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A növények mérete, fejlettsége a nevelési körülményeinek a tükörképe. Úgy gondolom, hogy nem sok figyelmet tudott fordítani a kukoricaparcella előkészítésére.
A növények akkor nőnek megfelelően, ha igényeiket kielégítik: biztosítva van számukra a talajban a tápanyag, a víz, a napfény és a megfelelő hőmérséklet. Ezen tényezők mindegyike fontos, egyik sem maradhat ki. Ha egyikük nem megfelelő, a növények növekedése lassul, megakad vagy tartósan, véglegesen le is áll. Ez történt a terület közepén elhelyezkedő apró, csökött, koravén kukoricatöveknél. A felsorolt nem megfelelő nevelési feltételek minél korábbi fejlődési állapotában érik a kukoricát, annál nagyobb kárt képesek tenni.

A beküldött képről sok minden leolvasható:
- Ahol időszakosan félárnyékban vannak a növények, a szomszédos fakorona árnyéka védi a tűző naptól, ott a növények lényegesen magasabbak, mint a tűző napot közvetlenül kapó középen elhelyezkedők. Ez részben az árnyék hőmérsékletet korlátozó szerepét mutatja. Az árnyék miatt ebben a sávban élő kukoricának elegendő volt a talaja nedvességtartalma is. Látható, hogy fűnyesedékkel takarta is ezeket a töveket, ami segítette a talaj víztartalmának megőrzését.
- A parcella közepén a tövek aprók, gyengék, vízhiányosak. Ezeknél az elmúlt heti esőzések sem tudták a növények növekedését újraindítani. Az elmúlt hetek forró, légszáraz, magas UV tartalmú periódusai a leveleiket legyengítették. Ezen kukoricanövények növekedése leállt.
- A parcella felső szélén sűrűn kikelt, erőteljes növekedésű kukoricafolt látható, feltehetőleg ott korábban trágyakupac vagy komposzthalom volt a területen. Olyan lenne a többi kukorica is, ha szakszerűen, több gondossággal készítette volna elő talaját és a vetést.
Az idei esete is tanulság, meglátta, hogy az elhanyagolt terület nem ad termést, csak munkát és bosszúságot.
A területről kukoricát idén nem fog betakarítani, viszont a növényeket zöldtrágyaként bedolgozhatja a talajába, amivel annak szervesanyag-tartalmát gazdagíthatja. Ősszel időben töltse fel tápanyaggal a területet és lazítsa is fel géppel vagy ásással talaját! A laza talaj jobban képes felszívni a csapadékot, amiből egyre kevesebb van, megőrzése létkérdés. Mivel laza, homokos talajról van szó, fontos a szervesanyag-tartalmának növelése, ami a vízmegtartó képességét is növeli. Tavasszal műtrágyával is érdemes a kelő vetés növényeit erősíteni. Ha öntözésre nincs lehetősége, javaslom, olyan kukoricafajta vetőmagját válassza, ami a száraz, kitett viszonyokat is elviseli, és termést is biztosít!
Kiemelt kép: Pixabay