Gyakran idegenkedünk a robotoktól, még akkor is, ha azok csak a televízió képernyőjén állnak velünk szemben. A nem is olyan távoli jövőben azonban a fantasztikum tudománnyá válik, a tudomány pedig gyakorlattá: ennek következtében pedig kénytelenek leszünk hozzászokni, hogy az intelligens gépek egyre több területen veszik át az ember szerepét, még akkor is, ha olyan munkákról esik szó, mint a szőlőültetvények gondozása.
Az automatizáció a mezőgazdaságban a GPS-alapú erő- és munkagépek megjelenése óta hazánkban sem ismeretlen fogalom. A precíziós gazdálkodás egyik eleme a pontos sorkövetés, a műholdas kapcsolaton alapuló helymeghatározás. Ennek segítségével a traktor vezetője hajszálpontosan tudja a magágyat elkészíteni, a betakarítógép kezelője pedig akár szüret közben is elhagyhatja a fülkét.
A robotok megjelenése a szántóföldeken, ültetvényekben egyelőre külföldön is szokatlan jelenség, noha egyre több vállalat foglalkozik különböző célú mezőgazdasági robot fejlesztésével, illetve gyártásával (https://www.therobotreport.com/are-ag-robots-ready-27-companies-profiled/). Az elmúlt évek során leginkább betakarításra, a növények és a talaj állapotát felvételező munkákra, fenotipizálásra, talajmunkákra alkalmaztak robotokat (pl. Robotanist, Agrobot SW6010, Energid Citrus Picking System, ASI Forge Platform stb.).
Újabban azonban a speciálisabb, jobbára emberi erőt, gyakorlatot és tapasztalatot igénylő feladatokra is keresnek automatizálható megoldásokat. Ilyen feladat a szőlőtermesztés esetén a metszés. Általános tendencia, hogy a metszési munkálatokra egyre nehezebb munkaerőt találni. A probléma elsősorban a munkaerőhiány, de ha sikerül is megfelelő számú metszőt felfogadni, igen gyakran a hosszas betanítás ellenére sem tudják a minőségi termelésben elvárt metszésmódokat elsajátítani. Fokozza a gondot, ha egy ültetvényen belül többféle tőkeművelésmód és metszésmód is jelen van. A metszés mellett természetesen az egyéb feladatok, mint a talajművelés, gyomszabályozás, növényvédelem, zöldmunkák, szüret, de akár az ültetvény aktuális állapotának felvételezése is olyan feladat, amik elvégzésére mind kevésbé jelentkeznek a munkavállalók.
Ezekre a nehézségekre jelenthet gyógyírt a metszőrobotok fejlesztése. A robot szó hallatán először talán legtöbbünknek egy emberszerű, végtagokkal és fejjel rendelkező „valaki” jut eszünkbe, esetleg az autógyártásban már régóta alkalmazott karos szerkezetek. A szőlészetben azonban egészen másképpen néznek ki gépesített segítőink. Rendszerint kerekeken gurulnak, s bár karjaik is vannak, inkább jól felszerelt holdjárókra emlékeztetnek, mint ügyes „droidokra”. A következőkben a fejlesztés alatt álló, illetve a már gyártásra és forgalmazásra kerülő robotok közül mutatunk be néhányat.
Intelligent Autonomous Grapevine Pruner
Első alanyunk az Intelligent Autonomous Grapevine Pruner, mely magyarul talán Intelligens Önálló Szőlőmetsző névre keresztelhető. Gyártója, a San Diegó-i (USA) illetőségű Vision Robotics Corporation (VRC), 1999 óta foglalkozik különböző célú robotok fejlesztésével. Fő tevékenységei közé tartozik a robotok lokalizációjának és helyzetérzékelésének, a „gépi látásnak” nevezett automatizált funkciók, illetve mezőgazdasági robotok fejlesztése. Cikkünk szempontjából az utóbbi az érdekes, de természetesen az előzőek nélkül nagy hatásfokkal működő metszőrobot nem jöhetne létre. A robot első ránézésre egy, a sorra borított sátorra hasonlít, melyet traktor húz, de nem folyamatosan, hanem bizonyos időközönként (1. kép).
Ami szembetűnő, hogy a kormánykerék forog, a pedálok mozognak, holott a vezetőülés üres. Tehát a vontatás nem igényel emberi beavatkozást. Ilyenkor 18 inches (körülbelül 45 cm-es) távolságot tesz meg a szerkezet, majd megáll. A kékszínű „sátoron” belül található maga a metszőrobot. Nem a szégyenlőssége miatt rejtették el ponyvák mögé: a két, metszőollóval ellátott karon, kamerák és lézeres szenzorok kaptak helyet. Ezek segítségével tudja a gép eldönteni, hol helyezze el az ollót. A haladás során a robot a kordonkar teljes hosszát szenzorosan letapogatja. A képeket analizálja, majd a programnak megfelelően háromdimenziós modellt készít: meghatározza, hol helyezkednek el a karok, a huzalok, a vesszők, továbbá az egyes rügyek (2. kép).
Ezután a vezérlő szoftver meghatározza, hogy a metszésmódnak megfelelően melyik rügy környékén kell a vesszőt elvágni, továbbá az egész karra tervet készít a terhelés beállításának érdekében. A folyamat végén már csak annyi van hátra, hogy a metszőolló a kalkulációnak megfelelő helyen elvégezze feladatát (3. kép).
A Canterbury Egyetem metszőrobotja
Első ránézésre az előzőhöz rendkívül hasonló szerkezetet készítettek az új-zélandi Canterbury Egyetem munkatársai. Külsőre ez inkább egy konténerre hasonlít, de a metszést végző robotkar és annak működési elve gyakorlatilag megegyezik. Kamerák, szenzorok és háromdimenziós modellezés segíti a metszés pontos helyének megállapítását. A program először meghatározza a vesszők helyét a karon, két dimenzióban, a szerkezet oldalfaláról nézve. Ezt követően a kamerákkal is végigpásztázva, a 2D felvételek alapján térbeli modellt készít.
Végül, a szerzők szerint a másodperc harmincad része alatt képes a rendszer dönteni adott vessző esetén, hol történjen a metszés. A modellezés után, ez a kar, a végén elhelyezett fűrészpengével vágja el a vesszőt. Mivel a fűrész a kar mozgása közben hozzáérhet más vesszőkhöz is, így biztonsági mechanizmust kellett beépíteni, hogy a véletlen metszéseket elkerüljék. Egyedül a kar pozícionálása lassítja a folyamatot, azonban tőkénként így is mindössze két perccel kell számolni, ami megegyezik egy metszőmunkás teljesítményével.
A munka során UR5 típusú, hat „ízülettel”, csuklóval ellátott robotkart építettek be. A San Diegó-i robotgyártó vállalt robotja ehhez a géphez képest látszólag gyorsabb metszésre volt képes, igaz, hogy az elérhető videóanyagok alapján ott a két kar egy előmetszett ültetvényben, viszonylag ritka vesszőjű fajtán metszett, míg a Canterbury Egyetem robotja egy meglehetősen sűrű Sauvignon blanc ültetvényben dolgozott.
Wall-Ye – MYCE_Vine
A következőkben egy, már sorozatgyártásra került modellel folytatjuk a sort. A francia Christophe Millot és Guy Julien cége, a Wall-Ye kisméretű, univerzális mezőgazdasági robotokat hoz forgalomba MYCE_Agriculture, illetve MYCE_Vine/Vigne néven. Előbbinek inkább szántóföldi termesztés esetén vehetik hasznát (pl. dinnyeszüret, gyomszabályozás, a leszedett gyümölcs ládába rakodása), utóbbi kifejezetten a szőlészetek számára készült. Ez a modell számtalan kedvező tulajdonsággal rendelkezik. Működése közben nem történik károsanyag-kibocsátás (még számottevő zaj sem), ugyanis energiaigényét napelemekkel fedezi, továbbá a beépített, napelemek által töltött (és a gyártó szerint 2 perc alatt cserélhető) akkumulátorai 10-12 órás további üzemidőt biztosítanak.
Ezáltal a robot akár éjjel-nappal képes a munkavégzésre, melyet okostelefonról lehet nyomon követni. A kataszteri adatbázis és a GPS-alapú helymeghatározás révén elkerülhető, hogy a gép más parcellákra tévedjen. Kameráinak köszönhetően pontos állapotfelmérést végez az ültetvényben, emellett a szüret előtt a fürtök érettségéről készít színképelemzéses felvételezést, illetve kiszámítja a várható hozamot. Ezeket az adatokat regisztrálja, így az ültetvényre vonatkozó információk a későbbiekben visszakereshetők. A kisebb dohányzóasztal méretű robot meglepően könnyű, mindössze 80-100 kg, így káros talajtömörödést nem okoz. Négy kereke egymástól függetlenül kormányozható, külön meghajtással, így a mostoha terepviszonyok sem jelentenek számára akadályt. Jelenleg egyetlen metszőollójával, függően a tőkék korától, állapotától, méretétől és a tőkeművelés módjától (Royat-kordon, Guyot-, és gobelet-művelés esetén tesztelték),
50 tőkét képes óránként megmetszeni (4. kép).
Ez 1200 tőke/nap teljesítményt jelent, ami igencsak nehezen hihető. Ráadásul ezt szeretnék óránként 150 tőkéig feljavítani. Várjuk a fejleményeket! Emellett mechanikai gyomirtásra is alkalmazható, három fűkaszája óránként 700-3.000 tőke körül képes ezt a műveletet megfelelően ellátni. Ezek után már csak az ára lehet kérdéses. Nos, ezt a csodagépet a korábbi 25.000 eurós ára helyett akár már 9.000 euróért viheti a boldog tulajdonos. Emellett, hogy más ne vigye el az ültetvényünkből, a gyártó lopásgátló rendszerrel szereli fel robotunkat. Ha kevésbé hiszünk a gyártóknak a metszési képességeit illetően, a már fentebb említett ültetvényfelmérés funkciója vitathatatlan.
Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a gyártók a spanyol Universidad de La Rioja egyetemmel, a brit Sundance Multiprocessor Technologies nevű céggel és a portugál Symington Family Estates szőlészettel karöltve, uniós támogatással fejleszti tovább a MYCE_Vine-t: az egyelőre kísérleti stádiumban álló „VineScout”, vagyis „Szőlő Felderítő” fedőnevű robot egyik legfőbb feladata a tőkék vízháztartásának monitorozása azok hőképe és a lombozat hőmérséklete alapján, mégpedig menetközben, 5 km/h-s sebesség mellett. Láthatjuk, hogy ez a szerkezet inkább a minőségi szőlőtermesztést segíti majd elő.
Ted
A francia Naïo Technologies szőlőművelésre fejlesztett robotja egyelőre nem a metszési feladatokat látja el, hanem gyomszabályozásra alkalmazható. Az eddigiektől eltérően meglehetősen nehéz, 800 kg-os négykerekű gép óránként 4 km-t megtéve a soralja művelésben kap majd szerepet (5. kép).
GPS, kamerák és szenzorok segítségével találja meg a sorok alját, a gyomokat a környezettől eltérő hőképük alapján ismeri fel, így naponta 5-6 hektárt tud gyom mentesíteni. Akkumulátora 8-10 munkaórát tesz lehetővé. A jelenleg csak kapatesttel felszerelt szerkezet a későbbiekben fűkaszával, levélritkító és csonkázó adapterrel lesz továbbfejlesztve. Emellett a jövőben növényvédelmi feladatok ellátására, illetve ültetvényfelvételezésre is alkalmassá teszik.
VineGuard
A VineGuard (Szőlőőr) egy kísérleti stádiumban lévő permetező robot, melynek fejlesztése az izraeli Negevi Ben-Gurion Egyetemen az AgroBots projekt keretében zajlik. Feladata végigmenni a sorközben, ráfordulni a következőre, ez alatt permetezni. Megalkotásának másik célja pedig a kezelőszemélyzet növényvédő szerektől való megóvása. A pontos munka érdekében kamerákkal, szenzorokkal, magnetométerrel (a mágneses tér mérésére alkalmas műszer) szerelték fel. Az elektromos jármű útját előre meghatározzák, az útvonal megtartása differenciális GPS jelek alapján történik. A robotot a zord sivatagi körülményekre tervezték, a későbbiekben egyéb munkák ellátására is fejlesztik mesterséges intelligenciáját.
Vitirover
A Vitirovert Saint-Emilion-ban (Boredeaux-i borvidék) gyártják, kiötlője David Xavier Beaulieu, a Chateau Coutet egyik tulajdonosa. Ez a napelemes szerkezet egy viszonylag egyszerű felépítésű gyomszabályozó jármű, voltaképpen egy fűnyíró robot (6. kép).
A juhászat analógiájának megfelelően a cég több robot együttes alkalmazását nyájnak nevezi, felügyeletét pedig egy ún. pásztor végzi, okostelefonon keresztül. Működése az egyre jobban terjedő robotporszívókéhoz hasonló, ez a 18 kg-os „elektromos bárány” is képes az egyes tereptárgyak (jelen esetben a tőkék, oszlopok) környezetét lenyírni. A sérüléseket elkerülendő, 1 cm távolságra közelíti meg a tőkét. Az időjárásálló, GPS-alapon tájékozódó robotot nem érdemes „meglovasítani”: ha felemelik, vagy eltávolítják az előre beprogramozott területről, lefagy – feloldása pedig csak PIN-kóddal lehetséges. Hátránya a tempójából fakad: óránként alig tesz meg 300 m-t, az ára pedig 5.000 euró darabonként.
*
Az előzőekben ismertetett esetekben láthattuk, hogy a szőlőtermesztés esetén a robotizáció néhány éven belül még nem váltja fel az élőmunkát. Az ültetvény állapotának feltérképezése azonban nagyon könnyen automatizálható feladat, ahogy már két példánál be is mutattuk, gyakran a fejlesztés kezdeti iránya erre mutat. A következőkben, hogy ne maradjunk az olvasó adósai ezen a téren sem, a különböző analíziseket végző robotokat vesszük röviden sorra.
Vinbot
A spanyol fejlesztésű Vinbot színes, nagyfelbontású kamerával és érzékelőivel felszerelkezve a minőségi szőlőtermesztés érdekében a tőkék vegetációs indexét (NDVI érték) határozza meg (7. kép).
Ezeket az adatokat nyílt forráskódú (tehát továbbfejleszthető), felhőalapú szoftver elemzi (azaz előbb egy internetes adatbázisba jutnak, majd ott kerülnek feldolgozásra, tehát nem a robot végzi), az elemzés alapján pedig a tulajdonos háromdimenziós térképeken megjelenítve látja a parcellák hozamait. Emellett, az eredmények segítik a levélritkítás, a fürtritkítás és a szakaszos szüret idejének meghatározását. A jövőben további jellemzőket, állapotokat is vizsgálni fog a robot (a vitorla állapota, virágzás utáni vízellátottság, szárazságstressz, hőstressz, zsendülés, a lombozat színe és sűrűsége, bogyó- és fürtalak és -szín, betegségek, tápanyaghiány-tünetek).
A projekt érdekessége, hogy magyar vonatkozása is van: egyik tesztfelülete az Orgoványi Gazdaszövetkezet ültetvényei. Emellett portugál, román és olasz felek is segítik az uniós támogatást élvező gép megalkotását. A szerkezet akkumulátora 8 órás munkát tesz lehetővé, óránként egy hektárnyi területen tudja a lombozat és a fürtzóna állapotát felvételezni. A fejlesztők szerint a robot évente három alkalommal képes akár 168 hektáron monitorozni.
VineRobot
A nem túl fantáziadús névvel megáldott négy keréken guruló szerkezet a precíziós szőlőtermesztést szolgálja. Fejlesztése uniós támogatással a spanyol Universidad de La Rioja egyetemen zajlik, más partnerek bevonásával (pl. a már említett Wall-Ye, a Geisenheimi Egyetem stb.), célja egy személyzet nélküli jármű, mely az ültetvény különböző tulajdonságait monitorozza. A fejlesztést igényfelmérés előzte meg termelői részről, így a prototípus a következő tulajdonságokat vizsgálja: hozam, vegetatív növekedés, az ültetvény vízellátottsága és a termés minősége.
A megalkotói szem előtt tartották, hogy a mintavétel egy analízis során mindig jelentős beavatkozás az ültetvény ökológiájába, ezért ahol csak mód van rá, mindenképpen nem-invazív eljárásokat igyekeznek kidolgozni. Így a robot menetközben szenzorokkal képes a levelek nitrogéntartalmát és a fürtök antocianin-tartalmát vizsgálni. Emellett a mintázás, ha ember végzi, minden esetben valamennyire szubjektív: „ez a tőke nem tetszik valamiért… az a levél részben hiányos… kicsit arrébb szedek inkább talajmintát…” – az egyes benyomások miatt kevésbé lesz a mintavétel reprezentatív, még akkor is, ha a protokoll szerint járunk el. Erre jelent megoldást az önállóan munkát végző robot.
GRAPE
Uniós támogatással a Vitirover megalkotói és katalán-milánói közreműködők készítik a GRAPE, vagyis SZŐLŐ névre keresztelt robotot. A név a „Ground Robot for vineyArd monitoring and ProtEction” szavakból származik, melyet talán „Szárazföldi Szőlővizsgáló- és Védő Robot”-nak lehetne fordítani. Célja olyan, nehéz terepen mozogni képes robot kifejlesztése, mely a tőkék egészségi állapotának felmérésén túl a későbbiekben zöldszüretre, fürtritkításra, célzott vegyszer-kijuttatásra is alkalmas lesz. Jelen állapotában a robot az ültetvény, ezáltal a tőkék pontos, háromdimenziós modelljét képezi le.
*
Amint a fentiek alapján megállapíthatjuk, egyelőre nem kell attól tartanunk, hogy a robotok kiszorítják a szőlőtermesztésből az emberi munkát. Igaz ugyan, hogy utóbbit már nem könnyű találni, azonban az előbbit még nem egyszerű beszerezni. A mesterséges intelligenciával felvértezett gépeknek elég mindent egyszer elmagyarázni. Önmagára nem veszélyes, nem vágja le az ujját, nem fárad el, nem panaszkodik. Ha megfelelően programozták, pontosan végzi a dolgát, nem hibázik. Jelenleg még nehézkesek, lassúak, feladatkörük szűk, de ha az elmúlt néhány év tendenciáját vesszük alapul, ezen a téren is igen gyorsan fejlődni fognak.
Akkor azonban végleg kiszoríthatják az olcsó munkaerőt az ültevényekből, aminek a következményei még beláthatatlanok. Vagy megjelennek a modern „Ludditák”, akik életük rosszra fordulását a robotokban látják majd és igyekeznek a technológiát elpusztítani, vagy sorsukba beletörődve átengedik munkahelyüket a gépeknek. Akkor talán Asimov jóslata is beigazolódik, miszerint „a modern élet bajai épp abból erednek, hogy elszakadtunk a természettől”.
Nagy Attila, Dr. Bálo Borbála
SZIE Kertészettudományi Kar, Szőlészeti Tanszék, Budapest