Ünnepi eseményre került sor május 21-én a Debreceni Egyetem agrárfakultásán.
Bemutatták a sajtó képviselőinek – és ezen keresztül a szakmai nyilvánosságnak – a tizenhat szerző (valamennyien az egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszer-tudományi és Környezetgazdálkodási Karának oktatói, kutatói) tollából született és Pepó Péter professzor által szerkesztett „Integrált növénytermesztés I-II-III.” című új tankönyvet. A növénytermesztési tankönyvek történelmére visszapillantva legutóbb 2005-ben jelent meg hazánkban hasonló átfogó mű, így ennek kiadása mindenképpen időszerű volt.
Van-e még szükség könyvekre az internet világában, a digitális korszakban? – tette fel a napjainkban gyakran hallható kérdést Pepó professzor. Igen, mert az elektronikus információ- és ismeretforrások kétségtelen előnye a gyorsaság, de a könyv tartós érték, adta meg a választ is. Másrészt, ma már tudományos alapok nélkül nem lehet sikeres növénytermesztést folytatni, a növénytermesztéstan mint tudomány már régen kilépett az empíria szűkebb világából. Könyvünkben nemcsak a tudást, hanem ezt a szemléletet is szerettük volna átadni, folytatta. Ezt jelzi a könyv címe is: egyesíteni, integrálni az alaptudományokat és a részletes termesztési ismereteket, az alapoktól egészen a smart technológiákig.
Komlósi István, a kar dékánja hiánypótlónak és a debreceni növénytermesztési iskola mérföldkövének nevezte az új könyvet. Lehet, hogy ez a könyv a nyomtatott információforrások „utolsó mohikánjainak” egyike, de büszkék lehetünk rá, hogy a debreceni növénytermesztési műhely, iskola ezzel a művel kilépett az ország nyilvánossága elé.
A háromkötetes mű egyes fejezeteit 16 lektor véleményezte, közülük Futó Zoltán, a SZIE dékánja és Jakab Péter, a Szegedi Tudományegyetem docense a teljes könyv lektoraiként is tevékenykedtek. Hangsúlyozták, hogy az új oktatási anyag mindenre kitér, amit ma egy gyakorlatban is jártas szakembernek tudnia kell.
Állami finanszírozás hiányában ilyen jelentős szakkönyvet az elmúlt években nem tudtunk kiadni Magyarországon – hallhattuk Lelkes Lajostól, a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft. szakkönyvkiadásért felelős igazgatójától. Ezért kiemelt köszönet illeti azt a 28 támogatót (gazdasági szervezetek, cégek, gyártók, forgalmazók, valamint magánszemélyek), akik nélkül ez a mű nem születhetett volna meg.
Méltatta az új tankönyv jelentőségét és mögötte meghúzódó kitartó munkát Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója és Isaszegi Norbert, a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese is.
Az általános növénytermesztési ismeretekről szóló I. kötet a nélkülözhetetlen alapismereteket tárgyalja, így az ökológiai ismereteket, a növénytermesztési tér elemeit (pl. talajtan, tápanyagellátás, növényélettan), de a földhasználat, az általános és a precíziós termesztési technológia kérdéseit is felöleli. A hazai növénytermesztés 95%-át kitevő ún. alapnövények, a legnagyobb, legismertebb kultúrák (18 növényfaj) töltik ki a II. kötetet, növénycsoportokba foglalva, de egységes szerkezet szerint felépítve. A III. kötetet az ún. alternatív növényeknek (37 faj) szentelték a szerzők, amelyeket kis területen termesztenek, de nem feltétlenül kicsi a jelentőségük, mert vetésterületük dinamikusan növekszik (klímaváltozás – cirokfélék stb.), vagy egy-egy tájegységben speciálisan nagy jelentőséggel bírnak (rizs – Körösök vidéke, csillagfürt – Nyírség stb.), ill. újak, termesztéstechnológiájuk kidolgozás alatt áll jelenleg (pl. batáta).
Az ünnepélyes könyvbemutatóval kétéves munkafolyamat zárult le, amelynek végén szerkesztőként minden közreműködőnek köszönetet mondott Pepó Péter professzor, s reményét fejezte ki, hogy a főiskolai, egyetemi és PhD hallgatók, a gyakorlati szakemberek, a közigazgatásban, államigazgatásban dolgozók, de a biztosítók, bankok szakemberei, a határterületi tudományokban tevékenykedők, a kutatásban dolgozók és az agrárium iránt csak általánosan érdeklődők is haszonnal fogják forgatni azt.