Mitől foltosodik és hal el a málnám vesszője? Mit tehetek ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A vesszőbetegségek közül a málnán leggyakrabban a málna didimellás betegség (Didymella applanata), továbbá a leptoszfériás betegség (Leptosphaeria coniothyrium) fordul elő, azonban az elzínoés betegség (Elsinoë veneta) károsításával is találkozhatunk. A málna elzínoés betegség jelenlétekor a hajtás és a vessző felső harmadán jelennek meg a foltok, melyek átmérője 3-4 mm, szegélyük lilás-barna, közepük szürkés-fehér és enyhén bemélyedő. A foltokban keskeny hosszanti repedéseket is találunk. A málna didimellás betegsége miatt 20-30 mm hosszú, ovális, lilás-piros, elmosódott szélű foltok alakulnak ki a hajtásokon. A foltok később lilás-barnára színeződnek és közepük kiszürkül. A tünetek általában a hajtások alsó harmadában figyelhetőek meg. A kiszürkült foltokban a kéreg hossz- és keresztirányban felrepedezik. A vesszőt a beteg részen átvágva a tünet csak a kéregig terjed.
A leptoszfériás betegség a hajtáson 20–30 mm hosszú, ovális alakú, sötétbarna, elmosódott szélű foltokat okoz. A vesszőn a foltok fokozatosan kiszürkülnek, a kéreg pedig felrepedezik. A hajtást kettévágva a háncsra és a fatestre kiterjedő, a bélszövetig húzódó barnulást láthatunk.
A fertőzések forrása a kórokozók áttelelő helye, vagyis a beteg vesszők. A megbetegedések mértékét a málnavessző-szúnyog előfordulása is növeli. A málnatermesztés fontos technológiai eleme a metszés, amikor a letermett vesszőkkel egy menetben a beteg, sérült részek is eltávolításra kerülnek. A megfelelő védelem érdekében a metszés végeztével az eltávolított részek összegyűjtése és megsemmisítése is szükséges lépés.
A meghagyott fás részeket ekkor érdemes egyszeri réz vagy mankoceb hatóanyaggal lekezelni. A kémiai védekezést rügypattanáskor kell elkezdeni, majd 4-5 lombleveles korban újra megismételni. Virágzásig még két alkalommal szükséges védekeznünk a kórokozók kivédése érdekében. A betegségek ellen tehát, kémiai és agrotechnikai műveletekkel, valamint a málna vesszőszúnyog elleni rendszeres védekezéssel harcolhatunk eredményesen.