Mi károsította a szőlőfürtöt?

Agrofórum Online

Mi károsíthatta a képen látható módon a szőlőmet? Szeretném jövőre elkerülni ezt a problémát!

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlőfürtöt a szőlőmoly károsította (rágta meg). Ez ellen mindenképpen védekezni kell. Nem az általuk okozott táplálkozásból adódó veszteség miatt fontos a védekezés, hanem azért, mert az általuk okozott sebzésen keresztül a szürkepenésznek is utat nyitnak.  Hazánkban két szőlőmoly faj fordul elő. A tarkaszőlőmoly és a nyerges szőlőmoly. Korábban a nyerges szőlőmoly (Eupoecilia ambiguella) okozott nagyobb kárt, az utóbbi időben pedig tarkaszőlőmoly (Lobesia botrana) okoz nagyobb gondot. A környezeti igényük miatt változott meg a fajok aránya. A nyerges szőlőmoly a kevésbé meleg területeken és hőmérsékleti viszonyok között találta meg a legkedvezőbb életfeltételeit, a tarka szőlőmolynak a jelenlegi felmelegedés kedvez.

A tarkaszőlőmolynak hazánkban évente 3 nemzedéke fejlődik. Fő tápnövénye a szőlő. A lepkék a reggeli délelőtti órákban távoznak az áttelet bábokból. Az esti és az éjjeli órákban a tőkék rejtek helyeire rakják le tojásaikat, levélre, virágra, majd fiatal, zöld szőlőbogyókra helyezik el. A tojásból kikelő lárvák a szőlőbogyó felületén csak rövid ideig mozognak, majd a bogyókba rágják magukat, amelyeket csak akkor hagynak el, ha már azt kiodvasították. Ezután szövedékkel egy újabb bogyót húznak magukhoz és abban folytatják a táplálkozást. Kifejlődésükig 3-5 bogyót károsítanak.

Védekezés

A védekezés alapja a szőlőmolyok rajzásának megfigyelésén alapszik. A védekezés időpontjának meghatározásához a rajzáscsúcs megállapítása fontos. Érdemes ragacslapos csapdák segítségével figyelni a molyrajzást. A rajzáscsúcs után a tojások zöme már lerakott. A tojásokból a hernyók előbújásáig még 8-10 nap szükséges, ekkor kell az első permetezést megtenni. Első nemzedék elleni védekezés hatékonysága meghatározza az elkövetkezendő nemzedékek egyedszámát. A második védekezés 7-14 nap múlva javasolt. A tarka szőlőmoly harmadik nemzedéke ellen, ha az első két nemzedék ellen jól védekeztünk, már nem szükséges permetezni.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

A molytetvek tömegszaporodásának időszaka van

2018. május 31. 04:30

A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.