Mire ügyeljünk a pálma teleltetése során?

Agrofórum Online

Ha több tényezőt szem előtt tartunk, sikeresen védhetjük meg növényeinket a téli körülmények viszontagságaitól.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos   

Kedves Kérdező!

A különböző pálmafajok Magyarországon nem őshonosak, legtöbbjük a trópusi és szubtrópusi éghajlaton honos. Ennek ellenére, ha több tényezőt szem előtt tartunk, sikeresen védhetjük meg növényeinket a téli körülmények viszontagságaitól.

A télállónak mondható fajok, akár a -16 és -18Cº-os hideget is kibírják, de a mi éghajlatunkon mindenképpen, elővigyázatosság céljából felkészítést igényelnek a téli hónapokra. A nagyon fiatal pálmákat lehetőleg ne ültessük ki, tartsuk konténerben, amíg a 3-4 éves kort el nem érik. Teleltetésükre fagymentes helyet keressünk, mérséklet öntözés mellett, majd a fagyok elmúltával, tavasszal, szoktassuk újra a kinti körülményekhez.

A pálmák a fügéhez hasonlóan a déli, meleg fekvésű területeken érzik jól magukat. Ültetésükhöz olyan helyet válasszunk, ami napos és szélvédett. A városi klíma, de egy belső udvar, a ház déli oldala is ideális számukra. A téli fűtés hatására az épületfal közelében elhelyezett növények eleve magasabb hőmérsékleten telelhetnek át. Kerüljük az erősen szeles vidékre való ültetését, vagy védjük növényeinket örökzöldekből létrehozott szélfogó sövénnyel.

A pálmák teljes begyökeresedése, kiültetésük után akár 2-3 évig is eltarthat, ezért főként ebben az időszakban elengedhetetlen fokozott védelmük a téli időszakra. Az idősebb egyedeknél a tenyészőcsúcsot, vagyis a növény központi, ún. szívrügyét kell védeni a téli csapadéktól. A törzsbe szivárgó csapadék megfagyva repedést, enyhe időjárás esetében pedig gombás betegségek kialakulását okozza. A tél közeledtével tehát, a pálma leveleit szorosan kötözzük össze és a törzzsel együtt tekerjük be jól szellőző szigetelőanyaggal pl. téli szövettel. Vigyázzunk arra, hogy milyen takaróanyagot választunk, ugyanis a magas páratartalom kedvez a gombás megbetegedéseknek. A pálma tövi részét is védjük, legalább 10-cm vastagságban elhelyezett fenyőkéreggel, mulccsal.

A téli fagyállóságot nagymértékben befolyásolja a tápanyagok, főként a kálium megfelelő utánpótlása is. A pálmák takarójának felhelyezése előtt és levétele után, a gombás betegségek elleni rezes permetezéssel sokat tehetünk a lomb egészségének megőrzése érdekekében.

Hogyan teleltessük a cserépben nevelt szamócát?

2023. november 1. 11:40

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: hogyan teleltessem a cserépben nevelt szamócát?

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben laktak?

2024. szeptember 23. 05:40

Mi legyen a szobanövényekkel ősszel, ha eddig a kertben helyeztük el őket? Elmondom az én trükkjeimet!

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?

Hogyan gondozzuk a citromfát télen?

2024. november 22. 11:10

Az első enyhe fagyok miatt nem kell azonnal pánikba esni, mivel egy kis hideg nem árt a növénynek.