Hogyan tudom a komposzt érését gyorsítani, hogy mielőbb felhasználhassam?

Agrofórum Online

A gyorsítás fokozható úgy is, ha a lebontó szervezeteket adagolunk a komposzthoz, „beoltjuk”.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A komposztkészítés szabályait betartva az érés viszonylag egyszerűen szabályozható. A komposztba került szerves anyagok lebontását különböző élő szervezetek végzik: mikroorganizmusok, giliszták, ízeltlábú rovarok, bogarak stb. Ha számukra igyekszünk optimális létfeltételeket biztosítani, a folyamat intenzitása fokozódik, felgyorsul. A felsorolt lebontók a nedves, helyesebben fogalmazva a nyirkos hulladékot kedvelik, nem szabad hagyni annak kiszáradását. Ezért ajánlják a komposzt-halom árnyékba telepítését, ne érje közvetlen, tűző nap, ami kiszáradását idézheti elő. A lebontó élő szervezetek többsége 20-25 C fok körüli hőmérsékletet kedveli, ilyen hőmérsékleti tartományban gyorsan szaporodnak, anyagcseréjük is felgyorsul. A gyors lebontást segíti, ha a növényi hulladék apró méretű, apróra darabolt és vegyes összetételű. Ezért a komposztba került zöld hulladékot érdemes aprítani. Segíti a folyamatot a növényi hulladék keverése is.

A gyorsítás fokozható úgy is, ha a lebontó szervezeteket adagolunk a komposzthoz, „beoltjuk”. Gyakorlattá vált, hogy az előző évi érett komposzt halom szétbontásakor alakítják ki, indítják az újat. Hatásos házi módszer, a már érett komposztból kisebb-nagyobb mennyiség áthelyezése, bekeverése az új halomba, ami a folyamat gyors beindulását segíti. Az érett komposztban található gilisztákból is érdemes áttelepíteni az újba. Kaphatók kereskedelmi forgalomban kész, komposztérést serkentő preparátumok, közülük több bio minősítésű, melyekkel hasonló oltás végezhető a folyamat beindulásának serkentésére. Ezek általában természetes eredetű, komposztból vagy talajból izolált és felszaporított mikroorganizmusokat tartalmaznak, használatuk veszélytelen. A beindulást követően is, később is alkalmazhatók a preparátumok. Ősszel a lehullott lombot, sokan, ha száraz állapotban van, lombszívóval aprítják, a kisebb méretű levéldarabkák lebomlása bizonyítottan gyorsabb.

Bár az őszi, téli hónapokban a lebomlási folyamat lassul, de fagypont feletti hőmérsékletnél is folytatódik.

 

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Pajorok a komposztáló ládában - elpusztítsam őket vagy hagyjam élni?

2018. május 14. 08:48

S. Mária kérdése: kibontottuk a komposztáló ládánkat, és rengeteg pajor volt benne. Ellentétes véleményeket lehet olvasni, hallani róluk. Károsak vagy „barátaink”? Elpusztítsam őket vagy hagyjam élni?

Mi kerülhet a komposztba?

2021. október 21. 05:36

Rengeteg tévhit kering a komposztról az interneten, így nem csoda, ha sokan nem is tudják, hogy vajon mit szabad és mit nem szabad a komposztba tenni. Ezeket vesszük most sorba!

Önöntözős magaságyások titkai

2023. január 27. 09:37

Ebben a cikkben szeretném az olvasó elé tárni, hogy miben rejlenek az önöntözős magaságyások titkai.