26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra

Hogyan tudom a komposzt érését gyorsítani, hogy mielőbb felhasználhassam?

Agrofórum Online

A gyorsítás fokozható úgy is, ha a lebontó szervezeteket adagolunk a komposzthoz, „beoltjuk”.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A komposztkészítés szabályait betartva az érés viszonylag egyszerűen szabályozható. A komposztba került szerves anyagok lebontását különböző élő szervezetek végzik: mikroorganizmusok, giliszták, ízeltlábú rovarok, bogarak stb. Ha számukra igyekszünk optimális létfeltételeket biztosítani, a folyamat intenzitása fokozódik, felgyorsul. A felsorolt lebontók a nedves, helyesebben fogalmazva a nyirkos hulladékot kedvelik, nem szabad hagyni annak kiszáradását. Ezért ajánlják a komposzt-halom árnyékba telepítését, ne érje közvetlen, tűző nap, ami kiszáradását idézheti elő. A lebontó élő szervezetek többsége 20-25 C fok körüli hőmérsékletet kedveli, ilyen hőmérsékleti tartományban gyorsan szaporodnak, anyagcseréjük is felgyorsul. A gyors lebontást segíti, ha a növényi hulladék apró méretű, apróra darabolt és vegyes összetételű. Ezért a komposztba került zöld hulladékot érdemes aprítani. Segíti a folyamatot a növényi hulladék keverése is.

A gyorsítás fokozható úgy is, ha a lebontó szervezeteket adagolunk a komposzthoz, „beoltjuk”. Gyakorlattá vált, hogy az előző évi érett komposzt halom szétbontásakor alakítják ki, indítják az újat. Hatásos házi módszer, a már érett komposztból kisebb-nagyobb mennyiség áthelyezése, bekeverése az új halomba, ami a folyamat gyors beindulását segíti. Az érett komposztban található gilisztákból is érdemes áttelepíteni az újba. Kaphatók kereskedelmi forgalomban kész, komposztérést serkentő preparátumok, közülük több bio minősítésű, melyekkel hasonló oltás végezhető a folyamat beindulásának serkentésére. Ezek általában természetes eredetű, komposztból vagy talajból izolált és felszaporított mikroorganizmusokat tartalmaznak, használatuk veszélytelen. A beindulást követően is, később is alkalmazhatók a preparátumok. Ősszel a lehullott lombot, sokan, ha száraz állapotban van, lombszívóval aprítják, a kisebb méretű levéldarabkák lebomlása bizonyítottan gyorsabb.

Bár az őszi, téli hónapokban a lebomlási folyamat lassul, de fagypont feletti hőmérsékletnél is folytatódik.

 

Télen is tud még érni a komposzt?

2025. február 1. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Honnan tudhatom, hogy a komposzt már kiszórható a kertbe? Télen is tud még érni?

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.