Hogyan ápoljam a muskátlit, hogy minél szebb legyen?

Agrofórum Online

Növényeinket virágzásra ösztönözhetjük, ha elnyílt virágait minden esetben eltávolítjuk, valamint a száraz leveleket is távolítsuk el ezzel szépítve meg növényeinket.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli az egyik legrégebb óta kedvelt dísznövényünknek számít, napjainkban is gyakori balkonnövényünk, melyet erkélyek, teraszok, különböző külső terek díszítésére alkalmaznak. A teleltetett muskátli a legtöbb helyen már kikerült a külső körülmények közé, valamint újonnan beszerzett társaik is elültetésre kerültek, hiszen az időjárási körülmények megfelelőek számukra.

Amennyiben még nem tettük meg, a teleltetés folyamán elszáradt és megsárgult, betegnek, elhaltnak látszó szárrészeket és leveleket is távolításuk el töveinkről, valamint a cserepekből hiányzó mennyiségű földet is pótoljuk, lehetőleg tápanyagokkal teli virágfölddel. A virágok végleges helye legyen megfelelően napos és meleg, de a jó levegőmozgás sem elhanyagolható. 

A rendszeres öntözése elmaradhatatlan, földjét soha ne hagyjuk kiszáradni, de pangó víz se álljon a növények alatt. A túlöntözés, főként, ha párás, esős idővel társul, a leveleken kisebb méretű dudorok, ödémák megjelenését idéz elő. Az öntözést lehetőség szerint a reggeli, vagy az esti órákban végezzük el, és ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön víz a levelekre. Az ültetéstől, kihelyezéstől kezdve hetente adjunk öntözővízéhez balkonnövényeknek számára készített tápoldatot, melyet csak nyár végén, augusztusban hagyjunk abba.

Növényeinket virágzásra ösztönözhetjük, ha elnyílt virágait minden esetben eltávolítjuk, valamint a száraz leveleket is távolítsuk el ezzel szépítve meg növényeinket.

A kihelyezés után a muskátlik fokozottan ki vannak téve a kártevőknek és kórokozóknak. A levelek sárgulását, barnulását, száradását és pókhálószerű szövedék megjelenését a takácsatkák okozzák. Megjelenésüknek a meleg és száraz időjárás kedvez, ellenük speciális atkaölő szerekkel védekezhetünk. Nyár végén gyakorta megjelenik, és a bimbókat odvasítja a gyapottok bagolylepke hernyója (acetampirid, deltametrin).

A xantomonász tünetei közé tartozik a kör alakú, vízzel átitatott foltok megjelenése, melyek közepe megbarnul, szegélyük sárga. A foltok később összefolynak és a levél elszáradását okozzák. A muskátlirozsda a leveleken pár mm átmérőjű kör alakú sárga foltokat okoz. A kórokozók elleni védelem alapja a megelőzés, lehetőség szerint a növények levelének szárazon tartásával, a tüneteket mutató leveleket minél hamarabbi eltávolításával. Teleltetés előtt növényeinket majd vizsgáljuk át, és ügyeljünk arra, hogy csak egészséges muskátlit vigyünk a tárolóba és télen is nézzünk rá legalább havonta egyszer.

Milyen egynyári dísznövényeket ültethetünk napos helyre?

2024. április 27. 11:10

Kertembe szeretnék szép virágokat telepíteni, de rendkívül napos az egész terület. Milyen egynyári dísznövényeket ültethetek ilyen helyre?

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Hogyan gondozzuk nyáron a muskátlit?

2023. július 12. 10:10

A muskátli, amely mindennapjaink virága, egykor csupán főúri kertekben pompázott, többek között fokföldi muskátlik díszítették Esterházy Miklós herceg üvegházait is.

Kulcsfontosságú ültetési és gondozási tippek muskátlihoz

2023. április 10. 13:26

Egy szép muskátli balkonládába, cserépbe és virágágyásba ültetve igazi nyári hangulatot varázsol, és a gondozása is szinte gyerekjáték.