21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Megelőzhető-e a szamóca gyümölcsének botritiszes rothadása?

Agrofórum Online

A betegség súlyosságát megnöveli, hogy a szár is megbetegedhet, tehát az azon elhelyezkedő, egyébként egészséges termések is elpusztulnak.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

botritiszes betegség (Botrytis cinerea) több bogyós gyümölcsfajon, beleértve a szamócát is, súlyos károkat képes okozni a gyümölcsök rothadásának előidézésével. Megjelenése nagymértékben függ az évjárattól, hiszen számára a hűvös, nedves, páradús időjárás a kedvező. Amennyiben a virágzástól gyümölcsérésig, vagyis májusban és június első felében csapadékos az időjárás, akkor számíthatunk nagyobb mértékű terméskárosodásra.

A kórokozó nemcsak a szamóca terméseit, hanem virágait is megfertőzheti a bibén keresztül. A virágok pusztulásuk közben újabb virágokat fertőznek meg. A virágzatok egy részéből beteg, rothadó termések fejlődnek. A terméseken főként a kocsány felőli részen figyelhető meg a rothadás. A gyümölcs színe fakul, majd világosbarna lesz, húsa pedig meglágyul.

A termés rothadó részét a későbbiekben dús, szürke bevonat borítja. A betegség súlyosságát megnöveli, hogy a szár is megbetegedhet, tehát az azon elhelyezkedő, egyébként egészséges termések is elpusztulnak. A kórokozó az éretlen termést sebzéséken keresztül, az érett termést seb nélkül is megfertőzheti.

A fertőzés forrása egyrészt a talaj, másrészt a beteg növénymaradványok, ahol a kórokozó áttelel. A túlzott nitrogénadagolás, a túl sűrű és gyomos állomány a betegség mértékét növeli. A szamócaállományt tehát gyommentesen kell tartani, valamint a megjelenő indákat időben, legyökeresedésük előtt el kell távolítani. A talaj takarása fóliával, vagy szalmával, nemcsak a gyomok mennyiségét, hanem a betegség mértékét is lecsökkenti.

Gombaölő szeres kezelés tőlevélrózsás állapottól, a virágzás kezdetekor, majd a virágzás végén szükséges. A virágzás utáni védekezésre csak akkor van szükség, ha az időjárás csapadékos. A termésnövekedés idején végzett védekezés esetén mindenképpen legyünk tekintettel a készítményeken feltüntetett élelmezésügyi várakozási idő betartására. Védekezésre a ciprodinil, azoxistrobin, fenhexamid hatóanyagok használhatók. A szamóca lombleveleinek eltávolítása szüret után, egyszer termő szamócafajták esetében, többek között növényvédelemi szempontból is hatékony eljárás, ugyanis a következő évi lombozat egészségi állapota kedvezőbb, így kisebb mértékű atka és szürkepenész fertőzésre számíthatunk.