Lehet-e oka az égető nap a paradicsom, paprika és szőlő termésein látható foltoknak? Általában a napnak kitett oldalukon jelennek meg elhaló foltok, olyan helyen, ahol a termést nem védik a leveleik.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Kérdésében már a jelenség lényegét ismertette, nekem már csak az maradt, hogy kiegészítsem.
A növények napégése jelensége nem új keletű, de nem véletlen, hogy jelenleg gyakoribb, mint korábban. A földre jutó napsugárzás összetétele változóban van, a káros UV sugarak nem csak az emberi bőrszöveten, hanem a növények bőrszövetén is okoznak károsodást. A károsítást a sugárzást kísérő hőhatás is segíti. A forró, kánikulai napokon nem csak a levegő, hanem a sugárzásnak kitett növényi felületek is olyan mértékben felforrósodnak, hogy az érintett szövetek elhalnak, megsülnek.
Miről ismerhetők fel a napégés foltjai? Mindig a déli órákban napsütésnek kitett felületen alakul ki, más irányban nem. Az elhalt szövetek általában világos, fehéres színűek, a szabálytalan alakú foltok szárazak, kissé besüppednek, a kiszáradás miatt ráncosak is lehetnek. Később másodlagosan megtelepedhetnek rajtuk szaprofita gombák, amik a foltok színét megváltoztatják. Napégés kialakulhat terméseken, gyümölcsökön, leggyakoribbak paradicsomon, paprikán, almán és szőlőbogyókon.
Mindig olyan helyzetű gyümölcsön fejlődik ki, melyet közvetlenül ér az égető napsugár, a lomb levelei nem takarják. Paradicsom termesztésnél elterjedt gyakorlat a tövek erős lelevelezése a gombabetegségek terjedésének megelőzésére. Ez a helytelenül végzett ápolási munka is elősegíti a kártételt, vagy a gombabetegségek okozta elhalt lombozat. Ilyen esetekben különösen gyakori a napégett bogyók előfordulása.
Napégés a növények levelein is gyakran felléphet, elsősorban a fiatal leveleken. A nyáron formára metszett, és új hajtást nevelő fás növényeken gyakori. Ez a károsodás a helyes metszési idő megválasztásával kerülhető el.
Napégés gyakran okoz károsodást tavasszal vagy nyáron kiültetett fiatal facsemeték lombozatán. A konténeres fák az év bármely szakaszában kiültethetők, hirdetik a kertészetek. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy szoktatni kell a fát az új környezetéhez. Ehhez 2-3 hetes időszak ajánlott és a fokozatosság. A legnagyobb forróságban sem ajánlott a konténeres fák kiültetése, várjuk meg vele az augusztus végét.
Szobában, üvegházban nevelt növényeken is okoz a napsugárzás napégést, a foltok tünetei hasonlóak a szabadföldi növényeknél.