A konténeres gyümölcsfák vásárlására és ültetésére is egész évben (a fagyok kivételével) lehetőségünk van, azonban szabadgyökerű társaik értékesítése csak október második felében kezdődik el.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Vannak olyan gyümölcsfajok, amelyeket érdemes hagyományos módon ősszel kiültetni, de vannak olyanok is melyek ültetését ajánlatos inkább tavaszra hagyni. A kajszi, őszibarack, gesztenye, mandula és dió meglehetősen érzékenyek a téli időjárás viszontagságaira, így ajánlott őket inkább tavasszal beszerezni és ekkor már melegebb talajba ültetni. Gyakorlati tapasztalatok alapján az őszi ültetés az almatermésűek és bogyós gyümölcsfajok esetében alkalmazható sikerrel.
A sikeres gyümölcsfa ültetés alapja a jó minőségű szaporítóanyag, ezért nagyon fontos, hogy a vásárlás során minőségüket ellenőrizzük. A faiskolában még a kitermelés előtt a fákra címkék kerülnek, melyek fajtaazonosságukat biztosítják. A szaporítóanyagot úgy válasszunk meg, hogy címkéjén minden információ, a faj, a nemes és az alany neve, a termelő faiskola is szerepeljen, valamint a növényegészségügyi regisztrációs szám, növényútlevél felirat, a kategória és a növényegészségügyi állapot (vírusmentes, tesztelt, tünetmentes) egyaránt fel kell legyen tüntetve.
A vásárlás előtt ellenőrizzük a fácskákat is, oltásforradásuk legyen hézagmentes, kötözőanyag a törzsükön nem maradhat. Az alany visszavágásának helyén a metszlap nem lehet sérült felületű, mézgás. A szabadgyökerű oltványok gyökerét is vegyük szemügyre, ha rajtuk csomókat és daganatokat találunk, az agrobaktériumos gyökérgolyvára utal, a fákat ne vásároljuk meg, hiszen a betegség hatására gyenge növekedésük, majd pár éven belül elhalásuk következik be. A gyökéren továbbá penészedés jelei sem lehetnek, vastag gyökerei mellett bőséges oldal- és hajszálgyökerekkel rendelkezzenek. A törzsön és a vesszőkön nem lehet pajzstetű, takácsatka tojás, varasodás sem.
A vásárlás következtével, ha az ültetést nem közvetlenül végezzük, gondoskodjunk a csemeték vízpótlásáról, kiszáradás elleni védelméről, ezt vermeléssel, vagy nedves anyagba helyezéssel is megtehetjük.