34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Ház, táj blog

A muskátli betegségei II. – kórokozó gombák és az ellenük történő védekezés

Agrofórum Online

A muskátlit fertőző gombabetegségek eltérő mértékben betegítik meg az egyes muskátlifajokat és –fajtákat. Milyen tünetei vannak a három legfőbb gombabetegségnek, és hogyan védekezhetünk ellenük?

Ebben a cikkben a muskátlifajok három legfontosabb gombás betegségei kerülnek bemutatásra: a botrítiszes és az alternáriás betegség, valamint a muskátlirozsda.

A muskátli botrítiszes betegsége

A muskátli botrítiszes betegsége (Botrytis cinerea) elsősorban a kerti, ritkább esetben a futómuskátli-fajtákat érintheti. A kórokozó különösen a hűvös, csapadékos tavaszi és őszi hónapokban fertőz a legsikeresebben. Akkor is számítanunk kell rá, ha a muskátlit fényszegény viszonyok között neveltük, vagy kedvezőtlen helyen teleltettük.

Elsősorban a talajhoz közelebbi, kevesebb fényhez jutó leveleket, illetve a sérült leveleket fertőzi meg. Az érintett levelek felületén nagy kiterjedésű, vizenyős, barna színű elhalások keletkeznek, a szárakon barnás-szürkés, rothadó foltok jelennek meg, sőt a virág sziromlevelein is vizenyős, barna foltok figyelhetők meg. A kórokozóra legjellemzőbb, hogy párás körülmények között az elváltozások helyén szürkés, tömött konídiumtartó gyep alakul ki.

A megelőző védekezést szolgálja, ha a növényről folyamatosan eltávolítjuk az elhalt leveleket és elnyílt virágokat, mert ezeken a részeken könnyebben meg tud telepedni a kórokozó. A már megbetegedett növényi részeket azonnal távolítsuk el, akkor is, ha a teleltetés hónapjaiban vettük észre! Növényvédő szeres védekezésre ritkán kerül sor, de ha elkerülhetetlen a permetezés, akkor az ökológiai termesztésben is alkalmazható, a kórokozó természetes ellenségét tartalmazó készítményt, a Trichodex WP-t alkalmazhatjuk, vagy kombinált hatóanyagú, III. forgalmi kategóriába tartozó gombaölő szereket is alkalmazhatunk (pl.: Switch 62,5 G).

Növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét!

Bal felső képtől – alternáriás betegség folttünete levélen, botrítiszes fertőzés tünete a virágon, lent a muskátlirozsda levéltünete

A muskátli rozsdabetegsége

A muskátlirozsda (Puccinia pelargonii-zonalis) a kerti muskátlin és hibridjein előforduló betegség. A kórokozó által okozott tünetek (rozsdafoltok) a növény szárán, levelein, levélnyelein és a virág szárain is megfigyelhetőek. A kórokozó a – botrítiszes betegség kórokozójához hasonlóan – hűvös tavaszi és őszi napokon gyorsan fejlődik, de a nyári meleg, száraz időszakban, különösen a tűző napon álló növényeken a fertőzés nem tud elhatalmasodni.

A levelek színén és fonákán először apró, kör alakú, sárgás foltok jelennek meg, melyek rövid idő alatt akár 5-7 mm átmérőjűre nőnek. A levél fonáki (alsó) részén, a foltok közepén barna rozsdatelepek fejlődnek. Ahogy a gombafaj terjed a növényben, úgy a rozsdatelepeket újabb és újabb gyűrűszerű telepek veszik körül. Beavatkozás hiányában a foltok idővel összeolvadnak, a levél elszárad és lehull. Súlyos esetben a fertőzött növények idővel tejesen felkopaszodnak, növekedésük lelassul, és nem hoznak több virágot.

A kórokozó ellen védekezni egyrészt a megfelelő teleltetési körülményekkel lehet, megelőző jelleggel. Mindenképpen távolítsuk el a fertőzött növényi részeket, és a hűvösebb, árnyékosabb helyen nevelt növényeknek gyorsan keressünk melegebb, naposabb környezetet. Súlyos esetben, kellő megfontolást követően növényvédő szerrel is kezelhetjük a növényt, miután eltávolítottuk a beteg részeket. Kontakt és felszívódó készítményekkel is kielégítő eredményt érhetünk el. A kezelést szigorún csak indokolt esetben, de meg lehet 8-10 naponta ismételni.

A muskátli alternáriás betegsége

A muskátli alternáriás betegségét az Alternaria alternata nevű gombafaj okozza. A rozsdabetegséghez hasonlóan elsősorban a kerti, kisebb mértékben a futómuskátlikat érinti. A betegségre különösen az esős nyári időszakokban számíthatunk.

A tünetek a növény levelein jelentkeznek kb. 1 cm átmérőjű foltok formájában, amelyek kezdetben sötétebb zöldek, később barna elhalásokká alakulnak. A foltokat sötétebb barna gyűrű veszi körül, de a közepük világosabb marad. Jellegzetes tünete a betegségnek a foltok körkörös zonáltsága (mintha kis távolságra egymás köré egyre nagyobbodó körvonalakat rajzolnák).

Ha időben észleljük a fertőzést a növényen, elegendő a fertőzött levelek eltávolítása. Növényvédő szeres kezelés csak nagyon csapadékos nyáron, tartós esőzések miatt válhat indokolttá, de házikerti körülmények között elég ritka, hogy külön emiatt a betegség miatt keverjünk be növényvédő szert. Ha mégis szükséges, a botrítisz ellen is alkalmas kontakt gombaölő szerek megfelelőek az alternáriás betegség kezelésére is. Folytatólagos esőzések és erős fertőzés miatt a kezelést (csak indokolt esetben!) 7-10 naponta meg lehet ismételni.

Befejezésként még egyszer szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét! Gyermekes vagy háziállatot tartó családnál minden esetben a nem növényvédő szeres megoldásokat érdemes előnyben részesíteni!

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

2022. szeptember 6. 04:36

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Mi okozhatja?

Miért sárgulnak el a muskátli levelei?

2020. augusztus 1. 10:36

S. László kérdése: Muskátlim levelein az elmúlt esős napok után apró barna foltok jelentek meg és a levelek elsárgultak. Nagyon csúnyák. Mit tehetek?

A muskátli gondozása és élettani károsodásai

2021. augusztus 23. 05:39

A muskátli Dél-Afrikából származik. Az eredeti élőhelyére jellemző körülményeknek megfelelően a napos és meleg helyeken fejlődik a legszebben.

Miként gondozzuk forróságban a muskátlit?

2024. augusztus 18. 04:39

Hogyan gondozzam a forróságban a muskátlit? Naponta már kétszer öntözöm, de ennek ellenére folyamatosan száradnak le a levelei és a virága is.