Ház, táj blog

A muskátli betegségei II. – kórokozó gombák és az ellenük történő védekezés

Agrofórum Online

A muskátlit fertőző gombabetegségek eltérő mértékben betegítik meg az egyes muskátlifajokat és –fajtákat. Milyen tünetei vannak a három legfőbb gombabetegségnek, és hogyan védekezhetünk ellenük?

Ebben a cikkben a muskátlifajok három legfontosabb gombás betegségei kerülnek bemutatásra: a botrítiszes és az alternáriás betegség, valamint a muskátlirozsda.

A muskátli botrítiszes betegsége

A muskátli botrítiszes betegsége (Botrytis cinerea) elsősorban a kerti, ritkább esetben a futómuskátli-fajtákat érintheti. A kórokozó különösen a hűvös, csapadékos tavaszi és őszi hónapokban fertőz a legsikeresebben. Akkor is számítanunk kell rá, ha a muskátlit fényszegény viszonyok között neveltük, vagy kedvezőtlen helyen teleltettük.

Elsősorban a talajhoz közelebbi, kevesebb fényhez jutó leveleket, illetve a sérült leveleket fertőzi meg. Az érintett levelek felületén nagy kiterjedésű, vizenyős, barna színű elhalások keletkeznek, a szárakon barnás-szürkés, rothadó foltok jelennek meg, sőt a virág sziromlevelein is vizenyős, barna foltok figyelhetők meg. A kórokozóra legjellemzőbb, hogy párás körülmények között az elváltozások helyén szürkés, tömött konídiumtartó gyep alakul ki.

A megelőző védekezést szolgálja, ha a növényről folyamatosan eltávolítjuk az elhalt leveleket és elnyílt virágokat, mert ezeken a részeken könnyebben meg tud telepedni a kórokozó. A már megbetegedett növényi részeket azonnal távolítsuk el, akkor is, ha a teleltetés hónapjaiban vettük észre! Növényvédő szeres védekezésre ritkán kerül sor, de ha elkerülhetetlen a permetezés, akkor az ökológiai termesztésben is alkalmazható, a kórokozó természetes ellenségét tartalmazó készítményt, a Trichodex WP-t alkalmazhatjuk, vagy kombinált hatóanyagú, III. forgalmi kategóriába tartozó gombaölő szereket is alkalmazhatunk (pl.: Switch 62,5 G).

Növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét!

Bal felső képtől – alternáriás betegség folttünete levélen, botrítiszes fertőzés tünete a virágon, lent a muskátlirozsda levéltünete

A muskátli rozsdabetegsége

A muskátlirozsda (Puccinia pelargonii-zonalis) a kerti muskátlin és hibridjein előforduló betegség. A kórokozó által okozott tünetek (rozsdafoltok) a növény szárán, levelein, levélnyelein és a virág szárain is megfigyelhetőek. A kórokozó a – botrítiszes betegség kórokozójához hasonlóan – hűvös tavaszi és őszi napokon gyorsan fejlődik, de a nyári meleg, száraz időszakban, különösen a tűző napon álló növényeken a fertőzés nem tud elhatalmasodni.

A levelek színén és fonákán először apró, kör alakú, sárgás foltok jelennek meg, melyek rövid idő alatt akár 5-7 mm átmérőjűre nőnek. A levél fonáki (alsó) részén, a foltok közepén barna rozsdatelepek fejlődnek. Ahogy a gombafaj terjed a növényben, úgy a rozsdatelepeket újabb és újabb gyűrűszerű telepek veszik körül. Beavatkozás hiányában a foltok idővel összeolvadnak, a levél elszárad és lehull. Súlyos esetben a fertőzött növények idővel tejesen felkopaszodnak, növekedésük lelassul, és nem hoznak több virágot.

A kórokozó ellen védekezni egyrészt a megfelelő teleltetési körülményekkel lehet, megelőző jelleggel. Mindenképpen távolítsuk el a fertőzött növényi részeket, és a hűvösebb, árnyékosabb helyen nevelt növényeknek gyorsan keressünk melegebb, naposabb környezetet. Súlyos esetben, kellő megfontolást követően növényvédő szerrel is kezelhetjük a növényt, miután eltávolítottuk a beteg részeket. Kontakt és felszívódó készítményekkel is kielégítő eredményt érhetünk el. A kezelést szigorún csak indokolt esetben, de meg lehet 8-10 naponta ismételni.

A muskátli alternáriás betegsége

A muskátli alternáriás betegségét az Alternaria alternata nevű gombafaj okozza. A rozsdabetegséghez hasonlóan elsősorban a kerti, kisebb mértékben a futómuskátlikat érinti. A betegségre különösen az esős nyári időszakokban számíthatunk.

A tünetek a növény levelein jelentkeznek kb. 1 cm átmérőjű foltok formájában, amelyek kezdetben sötétebb zöldek, később barna elhalásokká alakulnak. A foltokat sötétebb barna gyűrű veszi körül, de a közepük világosabb marad. Jellegzetes tünete a betegségnek a foltok körkörös zonáltsága (mintha kis távolságra egymás köré egyre nagyobbodó körvonalakat rajzolnák).

Ha időben észleljük a fertőzést a növényen, elegendő a fertőzött levelek eltávolítása. Növényvédő szeres kezelés csak nagyon csapadékos nyáron, tartós esőzések miatt válhat indokolttá, de házikerti körülmények között elég ritka, hogy külön emiatt a betegség miatt keverjünk be növényvédő szert. Ha mégis szükséges, a botrítisz ellen is alkalmas kontakt gombaölő szerek megfelelőek az alternáriás betegség kezelésére is. Folytatólagos esőzések és erős fertőzés miatt a kezelést (csak indokolt esetben!) 7-10 naponta meg lehet ismételni.

Befejezésként még egyszer szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét! Gyermekes vagy háziállatot tartó családnál minden esetben a nem növényvédő szeres megoldásokat érdemes előnyben részesíteni!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

2024. június 12. 11:40

A muskátli az egyik legellenállóbb balkonnövény. Ha elég fényt, nedvességet és tápanyagot kap, virágozni fog. De mit tehetünk érte még?