Ház, táj blog

Az óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást

Agrofórum Online

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet, a G20 mezőgazdasági miniszterei hangsúlyozták, hogy a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást.

A G20 mezőgazdasági és élelmiszerügyi miniszterei virtuális ülésükön abban állapodtak meg, hogy az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozására szolgáló sürgősségi intézkedések nem fordíthatják a feje tetejére a globális élelmiszer-ellátási láncokat.

A rendkívüli ülést azért hívták össze, mert a koronavírus az egész világon lelassította a globális élelmiszer-ellátási láncokat, így egyes gazdálkodók képtelenek voltak eljuttatni termékeiket a fogyasztók, sőt főbb termelő országok sem az exportkorlátozások miatt.

„Abban egyetértettünk, hogy a COVID-19 pandémiával összefüggésben hozott sürgősségi intézkedéseknek célzottnak, arányosnak, átláthatónak és átmenetinek kell lenniük, és nem okozhatnak szükségtelen akadályokat a kereskedelemben vagy zavarhatják a globális élelmiszer-ellátási láncokat, és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival is összhangban kell állniuk” – szerepelt a virtuális ülés zárónyilatkozatában.

Mari Pangestu, a Világbank magas rangú tisztviselője szintén az ülésen hívta fel a figyelmet az import- és exportkorlátozásokra, sürgetve a globális együttműködést az esetleges élelmiszerválságok elkerülése érdekében.

A G20-ak miniszterei kijelentették, hogy megtesznek mindent annak megakadályozása érdekében, hogy a globális piacokon túlzottan ingadozó élelmiszer árak alakuljanak ki, hiszen azok veszélyeztethetik az élelmiszer-ellátást.

A legfőbb gabonafajtákból a készletek világszerte bőségesek, ám egyes termelő országok jelezték, hogy korlátoznák a külföldi értékesítéseiket, a belföldi ellátás biztonsága érdekében.

A korlátozások akkor léptek életbe, amikor a nagy élelmiszer-importőrök arról döntöttek, hogy a külföldi értékesítések visszafogásával saját készleteiket növelik.

Oroszország, a világ legnagyobb búza exportőre, a múlt héten azt közölte, hogy felfüggeszti a gabona kivitelét július 1-jéig, ha kimerítik a Moszkva által meghatározott 7 millió tonnás negyedéves kvótát, ez a jelenlegi információk szerint valószínűleg május közepén történhet meg. Ha az orosz kvóta ekkorra kimerül, akkor Egyiptom elkezdheti felhasználni a múlt héti vásárlásaival megnövelt tartalékát. Egyiptom, a világ legnagyobb gabonafelvásárlója, 180 ezer tonna orosz búzát vett két beszerzési tenderen, hogy feltölthesse tartalékát.
A G20-ak miniszterei szintén felhívták a figyelmet az élelmiszer-pazarlás veszélyeire, mondván, ez „fokozhatja az élelmiszerekkel kapcsolatos bizonytalanságot és az ellátási kockázatokat, valamint gazdasági veszteségeket is okoz”.

A korlátozások súlyosan érintettek néhány termelőt, mivel a kereslet az éttermek és más vásárlók felől megszűnt, illetve a növények megsemmisítése néhány esetben gazdaságilag életképesebbnek bizonyult, mint a szállítási költségek kifizetése.

„A koronavírus-krízis egy felhívás az egész világ számára arról, hogy ezekben az időkben szükség van a közös fellépésre és a szolidaritásra” – mondta az ülésen az Egyesült Arab Emírségek élelmezésbiztonsági államminisztere, Mariam bint Mohammed Almheiri, aki hozzátette, hogy a globális élelmiszer-ellátási láncokban „súlyos zavarokat” tapasztaltak.

Szaúd-Arábia környezetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági minisztere, Abdulrahman al-Fadhli azt mondta, hogy országa más államokkal és szervezetekkel tervez együttműködést annak érdekében, hogy az élelmiszer-ellátási láncok továbbra is ellenállók maradjanak, amíg a COVID-19 elleni harc folytatódik – nyilatkozta a minisztérium a Thomson Reuters hírügynökségnek.
Az Öböl-államok az élelmiszerimporttól függenek, hiszen a helyi keresletük 80-90 százalékát a behozatalból fedezik.

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A vendéglátók is válasszanak helyi termelőktől!

2020. április 1. 08:53

A kiszállítást végző vendéglátás és a közétkeztetés szereplői a helyi alapanyagok, termékek választásával hathatós segítséget nyújthatnak a helyi termelők számára.

A Danone 1 milliárd eurós leírással megválik az orosz tejipari üzletágtól

2022. október 18. 11:34

A Danone francia élelmiszeripari vállalat megválik oroszországi tejtermék-élelmiszer-üzletágától egy olyan üzlettel, amely akár 1 milliárd euró leírását is eredményezhet.

A tejcsokis a legnépszerűbb Mikulás a boltokban

2022. november 14. 10:34

Évente mintegy 8 millió csokimikulást értékesítenek hazánkban – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara friss körképéből. Cukorkával töltött, kétrétegű, kétízű, cukormentes – széles a kínálat, de még mindig a klasszikus tejcsokis a legnépszerűbb.

Kisebb profitra számít idén a Bunge

2020. május 7. 04:36

Az étkezési olajok, a cukor és a bioenergia területén is meredek csökkenésre számít a vállalat azt követően, hogy az etanol ára drámaian esett a piacon.