Ház, táj blog

Talajszenzorral a tudatos talajhasználatért és élelmiszer-termelésért

Agrofórum Online

Pár héttel ezelőtt egyik kedves egyetemi kutatótársam bemutatott nekem egy egyszerűen telepíthető és nyomon követhető talaj-monitoring rendszert. Kapva kaptam az ajánlaton, és kihelyeztem a rendelkezésemre bocsátott 4 darab talajszenzort abba a térségbe, ahol az egyetemi kísérletemet is végeztem. Így gyorsan és egyszerűen kapok képet a talaj állapotáról, és hozzájárulok egy nemzetközi környezet-megfigyelési hálózat, a GROW Megfigyelőközpont munkájához.

Mi is pontosan a talajszenzor?

A talajszenzor (más néven talajszonda) a talaj tulajdonságait mérő érzékelő. Olyan eszköz, amely a hobbikertészektől a növénytermesztést hivatásszerűen végzőkig minden földhasználó segítségére van a talaj olyan paramétereinek megfigyeléséhez és további vizsgálatához, melyek vizuálisan vagy érintéssel nehezen felmérhetők. Ilyen szondát alkalmaz ez a projekt is (neve: Parrot Flower Power szonda), amely fejlett érzékelőtechnológiákat használ a növények egészségének és jóllétének számos paraméteren keresztül történő ellenőrzéséhez. A beágyazott érzékelők mérik a talaj nedvességét, a környezeti hőmérsékletet, a fényintenzitást és a tápanyagszintet is.

 

A szonda működtetéséhez 1 darab elem szükséges, amelynek közelgő lemerülését a mobilalkalmazáson keresztül jelzi nekünk a szonda, így fel tudunk készülni a cseréjére.

A GROW Megfigyelőközpontról

Ez a központ egy egész Európára kiterjedő projektet vezényel. Kiterjedt hálózatának kulcsfigurái az a több ezer közreműködő, a fenntartható földhasználat iránt elkötelezett személy, akik megosztják a tapasztalataikat és a mért adatokat a központtal. Ezáltal a résztvevők egy tudományos célra is használható adattárat hoznak létre.

A projekt célja annak feltérképezése, hogyan optimalizálható egyszerű eszközökkel a talajkímélő élelmiszer-termelés, illetve hogyan adhat választ mindez az éghajlatváltozás által állított kihívásokra. A mindennapi gyakorlatba ez talajadatok szolgáltatását és online továbbképzési lehetőségeket jelent az érdeklődő kutatóknak, gazdálkodóknak és kiskert-tulajdonosoknak. Ezzel a gyakorlattal a szervezet víziója szerint elérhető a hosszútávon fenntartható földhasználat, a hatékonyabb talaj- és földterület gazdálkodás, valamint létrehozható egy pótolhatatlan, tudományos elemzésekre is felhasználható adattár.

Mindehhez a modern tudomány vívmányait, az internet- és mobiltechnológiát alkalmazzák a kutatásba bekapcsolódók.

A jelenlegi projekt – amelybe én is bekapcsolódtam – Changing Climate Mission névre lett keresztelve, és 2018. február végétől 2019. szeptember végéig tart.

A projektet – és a Grow Observatory tevékenységét – Európa-szerte nemzetközi szervezetek (International Institute for Applied System Analysis, Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet), kutatóintézetek (a holland HydroLogic Research és a brit Meteorológiai Intézet), egyesületek (Permaculture Association) és oktatási intézmények (Bécsi Műszaki Egyetem, Dundee-i Egyetem, Miskolci Egyetem) is támogatják.

Mi a dolgom nekem, mint adatszolgáltatónak?

Helyi adatszolgáltató résztvevőként egyszerű, koordinált talajkísérleteket végezhetek, hogy az adott helyi környezetben rögzíthessem és értelmezzem a kapott adatokat. Ez elősegíti számomra a már említett fenntartható helyi termelési gyakorlatok validálását, sőt közösségi tudományos kísérleteket is támogatok vele.

Ehhez a projekthez a lelkesedésen kívül nincs más tárgyi eszközre szükségem, mint egy mobilinternet-szolgáltatással ellátott és Bluetooth-kapcsolatot létesíteni képes okostelefonra és a már említett Parrot (Flower Power) szondára.

Mindenki, aki a projektben részt vesz, a következő lépésekkel kezdheti meg a munkát:

  1. lépés: Ingyenesen regisztrálok a GROW-projekt honlapján és csatlakozom a GROW-feladathoz.
  2. lépés: Tájékoztatást kérek a helyi koordinátortól a helyi megbeszélések helyszínéről és időpontjáról. Ezeken a megbeszéléseken kapom meg a részletes tájékoztatást, az útmutató kézikönyvet és a feladat végrehajtásához szükséges szondá(ka)t.
  3. lépés: Kiválasztom a szonda/szondák helyét (a megfelelő hely kiválasztásához a kézikönyvben felsorolt pontos kritériumok segítenek hozzá).
  4. Elhelyezem a szondát/szondákat, szükség szerint megjelölöm a helyüket.
  5. Aktiválom a szondát (a szonda és a telefonon elérhető rendszer közti kapcsolat megteremtéséhez és működtetéséhez is kapok részletes tájékoztatást a kézikönyvben).
  6. Elvégzem a kötelezően előírt, egyszerű talajvizsgálatot, amiről fényképes dokumentációt is készítek.
  7. Az alkalmazás segítségével elküldöm a központi adatbázisba a mért talajadatokat
  8. Tevékenységnaplót vezetek a mérésekről a kutatás ideje alatt
  9. Gondoskodnom kell az adatok rendszeres letöltéséről – ezzel kapcsolatban további részletek a kézikönyvben találhatók.

Az említett kézikönyv magyarra fordított terjedelme rengeteg képi illusztrációval együtt 34 oldal. Ebben minden szükséges információt megtaláltam a tevékenységgel kapcsolatban: hogyan gyűjti a szonda az adatokat, hogyan működtetem a szondát, hogyan választom ki a legmegfelelőbb szondahelyet, hogyan kapcsolom össze a szondát a rendszerrel, hogyan végezzem el a talajvizsgálatokat és így tovább.

A rendszeres mérések időigénye az én esetemben – 4 szondával számolva – a köztük lévő távolság megtételével együtt összesen 15 perc. Én a tájékoztatást adó kutatótársam támogatása mellett szeptember végén – október elején helyeztem ki a szondákat, azóta zökkenőmentesen zajlott az általam menedzselt adatszolgáltatás. Nagyon elégedett vagyok ezzel a könnyen kezelhető, rendkívül hasznos és gyors adatszolgáltató rendszerrel.

Nemrég olvastam az Iskolakert Program (SchoolGarden) oldalán, hogy számukra is lehetőség van ingyenesen igényelni ugyanezt a talajszenzort, és rendkívül elégedettek a használatával. Ott tudtam meg, hogy a talajszenzor megvásárlására is van lehetőség, csak rá kell keresnünk az interneten a pontos nevével.

Eredményes kertészkedést kívánok!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a veteményesben

2021. augusztus 20. 06:36

Az augusztus az év egyik legizgalmasabb hónapja a házikerti feladatok szempontjából: ültetünk, vetünk, gondozunk, gyomlálunk, pótolunk, szüretelünk és tervezünk. Lássuk, milyen feladatok várnak ránk pontosan a hónap elején, közepén és végén a veteményesben!

Kerti kalendárium – májusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

2022. május 5. 07:38

Hogyan élesszük fel a szunnyadó szobanövényeinket a tavaszi zsongásban? Kivihetjük már a teleltetett növényeket? Mi a helyzet az egynyári virágokkal és a tavaszi hagymásokkal, és milyen teendők várnak ránk a gyümölcsösben?

A kolbásztérkép meghódítása

2019. július 9. 10:54

Ahány ház annyi kolbász, annyi hagyomány, és annyi érték … Mindig is bakancslistás tervünk volt, hogy egyszer ellátogassunk Békéscsabára, és egy nap alatt beszerző körút keretében végigjárjuk a nevesebb kolbászkészítők házát. Ellátogattunk tehát 7 neves kolbászkészítőhöz, hogy szerezzünk a hőn áhított kolbászokból.

Sült csirkecomb fűszeres szilvamártással

2019. november 2. 09:05

Véget ért a vénasszonyok nyara és visszafordíthatatlanul belekanyarodtunk az őszbe. Egyre nagyobb kincs a még frissen, a kertből szedhető zöldség/gyümölcs, melyek közül egyik nagy kedvencem a szilva.