Egykor volt helyettes államtitkár, Öcsödi Gyula kérdezte a Magyar Növénynemesítők Egyesületének közgyűlésén – tízen évvel ezelőtt –, hogy „csak ennyi növénynemesítő van Magyarországon?”
Hasonló érzésem volt a május 7-dikén, Szegeden tartott közgyűlésen. Számomra kissé érthetetlen ez a passzivitás. Ennyire nem foglalkoztatja (érdekli) a nemesítőket a saját érdekképviseletük tevékenysége?
Azért bátorkodtam feltenni ezt a kérdést – bár soha nem voltam növénynemesítő –, mert magam is tagja vagyok az Egyesületnek a szakmai múltam és elkötelezettségem okán.
Bántó ez az érdektelenség.
Hogy mentsem, ami menthető; annyian azért voltunk, hogy a közgyűlés határozatképes volt.
*
Bóna Lajos MNE elnök köszöntőjét követően Lukács József a NÉBIH osztályvezetője tartott előadást Átalakulások közepette címmel.
Ha Lukács urat nem kötné a hivatali fegyelem, bizonyára ezt a címet adta volna az előadásának „az egyre rosszabb átalakítások közepette”. Ezt a szakterületet az elmúlt közel másfél évtizedben többször átalakították – nem alakult! – és egyre rosszabb eredménnyel.
Erre vonatkozóan a Fleischmann-díjas növénynemesítők írtak is egy levelet a minisztérium részére, amelyben elégedetlenségüknek adtak hangot. Ezt magam is megtettem, több alkalommal is, de választ Ők igen, én nem kaptam.
A lényeget kikerülő választ viszont kitehetik a kirakatba…
Lukács úr elmondta és fel is vetítette a NÉBIH új szervezeti felépítését, amelyben számos, néhány főt foglalkoztató – nem szakterület – igazgatóságként szerepel, a szakmát viszont, amelyik a vidéki egységekkel együtt száznál is több szakembert foglalkoztat, a korábbi elnökhelyettesi és igazgatói státusból osztályszintre degradálták.
Lukács úr javára írandó, hogy mindezt kommentár nélkül, tényszerűen közölte a jelenlévőkkel.
Engem viszont nem köt a hivatali rend, ezért – ha már a Jóisten tollat adott a kezembe – kötelességemnek tartottam, hogy megírjam, kertelés nélkül az előállt helyzetet és ezzel kapcsolatos lesújtó véleményemet. (A minisztériumba – úgy tűnik – már hiába is irkálok.)
Vagyok annyira tájékozott, hogy a fajta- és vetőmag-, illetve vegetatívszaporítóanyag-minősítésben érintett nemesítők, kereskedőházak, szakmai szervezetek osztják a véleményemet.
Mégsem történik semmi…
*
A következő előadást Wágner József a GK Kft. újonnan kinevezett ügyvezető igazgatója tartotta Lehetőségek és kihívások a hazai növénynemesítésben és vetőmag ágazatban címmel. Az előadást teljes terjedelmében a következő lapszámunkban közöljük, mivel annak rövidített, esetleg szerkesztett változata – ha itt beszámolnánk róla – nem adná vissza azt az átfogó elemzést, amelyet olvasóink szíves figyelmébe ajánlunk.
*
Bóna Lajos elnök úr beszámolt az MNE 2018 évi tevékenységéről, a fontosabb rendezvényekről, a kitüntetésekről és díjak átadásáról. Az év során köszöntötték a 80 éves Porpáczi Aladárt a Széchenyi Egyetem ny. professzorát. Kiemelkedő esemény volt az MTA nagytermében tartott teltházas XXV. Növénynemesítési Tudományos Napok rendezvénysorozat, amely a fiatal kutatók számára is fontos, a perspektívákat is felvázoló konferencia volt. Itt adták át az MTA-ATK fiatal kutatójának Mikó Péternek első ízben a frissen alapított Az év ifjú nemesítője díjat, eddigi eredményei elismeréseként – no meg a jövőre vonatkozó bíztatásként is – a 200 eFt-al járó pénzjutalommal együtt. A rendezvényen kapták kézhez a résztvevők, az Agroinform kiadásában megjelent A magyar növénynemesítés eredményei az ezredfordulón (1990-2018) című igényes kiállítású és tartalmú könyvet.
Gratuláltunk a 2018-as év Fleischmann-díjasainak: Beke Bélának, Ertseyné dr. Peregi Katalinnak, Réti Lászlónak és Tóth Magdolnának. (Valamennyiükkel találkozhattak az Agrofórum hasábjain, a velük készült interjúkban.)
*
A 2018-as év közhasznú tevékenységét, az MNE az ún. „Civiltörvény” alapján végezte, az Alapszabályban rögzítettek szerint, a növénynemesítők érdekeit védve, figyelemmel a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról szóló törvényre.
A 2018-a év gazdálkodásról a számok említése nélkül, csak annyit, hogy eredményes volt.
A MNE vagyonnal nem rendelkezik, és a vezetőség tagjai, tisztségviselői munkájukat anyagi ellenszolgáltatás nélkül önkéntesként végzik.
*
A MNE Felügyelő Bizottságának jelentését az FB elnöke Rózsás Attila ismertette. Sem ebben az évében (2018) sem az elmúlt években az Egyesület 29 éves fennállása alatt nem volt kifogás a szervezet gazdálkodását illetően – mondta. Az Egyesület a törvények betartásával működik, teljesíti a közhasznú feladatait és a gazdálkodása is megfelel az idevonatkozó szabályozásnak.
*
A tárgyévi munkatervet az MNE elnöke ismertette. A 2019. évi vándorgyűlés Szarvason lesz, szeptemberben vízgazdálkodási témában, a NAIK Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóintézetében. Ismét megrendezik, az Alföldi kenyér, szőlő és bor napot Kecskeméten. Végzik a közhasznú tevékenyéget, támogatva a fiatal kutatókat, pályázatokat nyújtanak be, az Egyesület működéséhez további források biztosítására.
A költségvetésük az előző évihez hasonló bevétellel számol, és a kiadást is ezen a szinten tervezik.
A közgyűlés valamennyi előterjesztést egyhangúlag elfogadta.