Raktározási problémák

Agrofórum Online

Az SGS Hungária Kft. több mint 25 éve tevékenykedik Magyarországon mint független minőségellenőrző és tanúsító vállalat.

Nemzetközi alapítása óta 140 éve több mint 140 országban van jelen. Mezőgazdasági szempontból szakembereink tevékenykednek a szántóföldi mintavételeknél, szántóföldi kísérleteknél, betakarítások ellenőrzésénél, raktárak állapotának felmérésénél, raktári mintavételeknél, szállítások ellenőrzésénél, laboratóriumi vizsgálatoknál. Az Agrofórum megkeresésére a raktári ellenőrzéseinknél tapasztalt minőségi problémákról osztjuk meg tapasztalatainkat.

Tömörödött áru

Az időjárási viszonyok miatt 2018-ban nem kellett szárítani a terményeket, így ennek következtében a tisztítás is elmaradt legtöbb esetben, nem fordítottak rá kellő figyelmet.

Magyarországon és a környező országokban évek óta átmenőkészletekkel telítettek a raktárak, ezért azok erős közepes mennyiségű terméssel teljesen telítődtek.

Tapasztalataink alapján az elmúlt években a szokásosnál is magasabban tárolták a terményeket, holott a vonatkozó szabvány 2-3 m magasságot enged meg. Ennél a magasságnál az állag megőrzése kezelhetőbb, és a mintavételezés is megoldható kézi módszerrel. Ezen magasság felett olyan mértékben nő az egységnyi felületre jutó termény mennyisége, hogy az a tárolás alatt hő- és nedvességleadási szempontból problémákat okozhat. Minél magasabban tárolják a terményt, annál nehezebben adja le egységnyi felületen a hőt és a párát, így könnyebben alakul ki helyi nedvesedés – gomba- vagy kártevőfertőzés.

Beázott siló, penészes búza

A telítődött raktárakban helyhiány miatt az árumozgatásokra korlátozottan volt lehetőség, ami a problémák fellépésekor még megoldást jelenthetett volna.

Felmerülő állagromlás esetén azonnali intézkedés szükséges. Ilyen a tétel mozgatása, szellőztetése, a problémás területek elkülönítése. A szárítás hiánya miatt a termények nedvességtartalma sok esetben a szabványos határérték közelében mozgott, méréseink alapján magasabb nedvességtartalmakat tapasztaltunk, mint az elmúlt évek átlagában. A tél beköszöntével ezt a magas nedvességtartalmat adta le a termény, így több pára képződött a tételekben, mint a megelőző években.

Ennek következménye, hogy a magasabb keveréktartalom miatt a szemek közötti légrés telítődött, és a szemek által leadott pára kicsapódott a keverékességen, ezzel lezárta s szellőzés útját, így további nedvességtartalom-leadás nem volt lehetséges.

A folyamat egyik súlyos következménye a keveréktartalom nedvesedése és tömörödése, a másik a szemek romlása, hiszen a magas nedvességtartalom és a hosszabb tárolási idő egyenes következménye a minőségi romlás.

Kérgesedés, csírázott rész

Ez a jelenség a poros felszínen is kialakul a raktározott tételeknél.

Síkraktárban a horizontális betárolási mód vertikális rétegekbe rendezi az árut – és a fizikai paraméterek nem osztályozódnak erősen (nagyon magas tárolás esetén viszont ebben az esetben is romlásnak indulhat a felszín, hiszen az egységnyi felületre jutó áru mennyisége megnövekszik).

Vertikális betárolás esetén horizontálisan rendeződnek a minőségi rétegek, és a fizikai paraméterek vertikálisan és horizontálisan is osztályozódnak (az áru felszíne horizontálisan, és a betárolási pontok alatt vertikálisan osztályozódnak a keverékesség összetevői).

Minőségi romlás következik be a poros-keverékes területeken, ahol a pára erősebben csapódik ki.

Silóban is az áru felszíne, és a betárolási pont alatti terület van veszélyben, azonban hőhidak kialakulásával az áru egyéb pontjain is kicsapódhat a pára, ahol szintén megromlással kell számolni (pl. fémsiló palástja).

Környezet: 10 °C, áru: 32,7 °C

Ha az áru állaga romlásnak indul, azonnali beavatkozásra van szükség, mivel ezek nem visszafordítható folyamatok. Ilyen esetekben az áru mozgatása-szellőztetése indokolt, valamint komolyabb minőségromlás megállapításakor a tétel tisztítása és szárítása is szükségessé válhat. A minőségi vizsgálat során a mélységi mintavétel nagymértékben hozzájárul a rejtett állaghibák felfedésében, hogy mielőbb orvosolni lehessen a kialakult helyzetet. Ahhoz, hogy a minőségi romlást megelőzzük, a tételeket minden esetben folyamatosan monitorozni kell.

Fontos tudni, hogy a legfontosabb belföldi és export felhasználók és vevők az átvétel során automatikusan ellenőrzik az áru minőségi állandóit és a penészes, idegen szagú, az árura nem jellemző állagú tételeket átvételét megtagadják. A visszautasítás költségei, a magas fuvardíjak miatt, tetemesek.

A mintavételezést érdemes minél hamarabb kérni, hiszen az idő múlásával a minőségromlás terjedelme növekszik, és egyre nagyobb mennyiségű árut kerít hatamába. A folyamat exponenciális felgyorsulhat, és óriási károkat okozhat, ennek következtében a termény értéke is csökken, míg az időben felfedett probléma azonnali kezelése minimalizálja a veszteséget.

A minőségi romlások csökkentik a felhasználható mennyiséget, értékvesztést irányoznak elő a tétel további részében, valamint nem mellőzendő, hogy mérgező anyagok termelését indukálják az áruban.

Mindannyiunk számára fontos az egészséges élelmiszerek fogyasztása, hát tegyünk az alapanyagok épségéért!

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen