A hazai helyzetképről, az ökotermékek gazdasági potenciáljáról, a fogyasztói szokásokról és a legfrissebb kutatási eredményekről az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) szervez nagyszabású konferenciát 2025. április 8-án.
A biotermékek globális piaca folyamatosan növekszik, jelenleg a világon 4,3 millió gazda műveli ökológiai ellenőrzési rendszerben a földeket. Európa az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb ökotermék piaca. A legfrissebb adatok alapján az Európai Unió ökológiai művelésű területei stabilan tovább növekedtek elérve a 17,7 millió hektárt, ami a teljes mezőgazdasági terület 10,9%-a.
„Legyen szó akár a szántóföldi növénytermesztés, a kertészet vagy az állattenyésztés területén aktívan gazdálkodókról, a klímaváltozás és a piaci folyamatok mind-mind előre vetítik az egyre fokozódó kihívásokat. Az ökológiai gazdálkodás egy olyan út, amelyre nemcsak a fenntarthatóság, környezetünk megóvása, talajaink egészségének megőrzése miatt érdemes rálépni, hanem azért is, mert gazdasági szempontból jövedelmező működést eredményezhet. Látjuk a hazai biotermék-fogyasztás emelkedését és a világszerte növekvő piacokat, amelyek a magyar termelők számára kitörési lehetőséget jelenthetnek.” – nyilatkozta Dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője.
Mit mutatnak a hazai piaci adatok? Hol van olyan lehetőség, amit kihasználva a magyar ökológiai gazdálkodók sikeresek lehetnek? Ezekre a kérdésekre is kitér Dr. Drexler Dóra plenáris előadása, valamint a délelőtti és délutáni agrárgazdasági szekciók programja a 2025-ös Ágazati Szakmai Napon.
Ökológiai gazdálkodással a hazai agrárium fejlődéséért
Sikeres gazdálkodók személyes példái és az egyetemi perspektívák bemutatása is várja az érdeklődőket: Németh Gyula, az Organic Kingdom vezetője a hazai bio zöldség-gyümölcs termesztés versenyképességéről fogja megosztani tapasztalatait a hallgatósággal.
Dr. Stündl László, a házigazda Debreceni Egyetem Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja pedig az egyetem régiós oktatási és kutatási szerepvállalásáról nyújt információkat.
A tanácskozáson nem maradhat el a legújabb ökogazdálkodási kutatási eredmények, módszerek és javaslatok bemutatása sem, valamint izgalmas terepi programokkal várják a résztvevőket a környékbeli növénytermesztő és állattartó gazdaságoknál.
A hajdúhadházi Erdődi Biokertészetbe, a Debreceni Egyetem Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telepére, vagy a Debreceni Lovasakadémiára is ellátogathatnak a regisztrált résztvevők.
Mintagazdálkodók és ökogazdálkodási minták
Tud-e biztos megélhetést nyújtani egy családi gazdaság? Milyen kihívások állnak azok előtt, akik belevágnának a biogazdálkodásba? Hogyan lehet egy működő gazdaságban szem előtt tartani a környezetünk megóvását, a természettel való együttélés harmóniáját?
A konferencián a közelmúltban az Év Ökológiai Gazdálkodójának választott Kulcsár Balázs mutatja be, hogy milyen út vezetett a kietlen tarlótól egy virágzó gazdaságig, Vértesacsa határában, a 12 hektáros, permakultúrás elvek alapján működtetett Valaha Tanyán.
Kedvezményes regisztráció
A szervezők várják az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőszakembereket, gazdálkodókat, kutatókat és a témát elsajátítani vágyó fiatalokat. Március 16-ig még kedvezményes áron regisztrálhatnak az érdeklődők.
Részletes program: KATTINTSON!
A jegytípusokról és a regisztrációról bővebben: KATTINTSON!