Számos szabadalmaztatott megoldás garantálja, hogy a német Müthing szárzúzók valóban megfelelő munkát végeznek, legyen szó akár extranehéz kihívást jelentő napraforgó- vagy kukoricatarlóról. A forgalmazó Güttler Kft. szántóföldi bemutatóján jártunk.
Az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi központú Müthing kizárólag szárzúzókat gyárt, azokat viszont a legszélesebb választékban. A szántóföldi felhasználás mellett szőlő- és gyümölcsültetvényekbe, valamint kommunális célokra is kínálnak gépeket.
A Güttler mezőgépgyártó cég minden évben gyakorlati bemutatót tart a Müthing termékekkel, idén Nádudvar, majd Mezőszilas határa adott helyet a DemoTOUR nevű rendezvénysorozatnak október legelején.
A „szárzúzás mestereinek” nevezett Müthing gépekkel azt demonstrálták, milyen a modern, hatékony, ugyanakkor talajkímélő mulcsozó technológia. Az Agrofórum mindezt Nádudvaron tekintette meg, ahová a Güttler kétféle szárzúzót (Müthing MU-L/S Vario 250, illetve Müthing MU-M Vario 300) is elhozott, hogy azokat kukorica- és napraforgótarlóban is próbára tegyék.
Müthing zúzót vásárolna? Keresse az Alfa-Gép Kft. kínálatában! KATTINTSON a képre!
A mulcsozók front vagy hátsó függesztésűek, illetve ezek kombinációi lehetnek. A kínálatban hátsó függesztésű rézsűmulcsozó is szerepel, amely mínusz 60-tól plusz 90 fokos szögig bezárólag képes dolgozni. A Müthing legkisebb szárzúzója 80 cm munkaszélességű, a legnagyobb pedig 8,6 méteres, ez utóbbi már napi 60 hektár körüli területteljesítménnyel rendelkező kombináció.
A gyártó számos szabadalommal védett újítással rendelkezik a gépein, amelyeket érdemes sorba venni, hiszen ezek bizonyítják, hogy a Müthing mulcsozók valóban eltérő műszaki megoldásokat tartalmaznak a konkurens termékekkel összevetve, lényegi pontokon térnek el azoktól.
A támasztóhenger hármas Starinth csapágyazását azért kell zsírozni, hogy a por és egyéb szennyeződések bejutását megakadályozzák. A hosszú élettartamú, robusztus felépítésű csapágyazás többszörös tömítéssel, és nagy térfogatú, dupla kúpgörgős csapággyal ellátott.
A cserélhető kalapácssor állhat hagyományos kalapácsokból, és talán ezek végzik a klasszikus értelemben vett „legszebb” munkát. A köves vagy nagyobb gyökérdarabokkal rendelkező területekre láncos rögzítésű kalapács javasolt, míg az Y-kés kisebb vágási felülettel rendelkezik, ezért ott használják, ahol a porterhelést szeretnék elkerülni. A legnagyobb, legrobusztusabb kalapács 2,5 kg tömegű, ez egyedülálló a piacon.
A kalapácsok dupla spirálban való elhelyezése szükségtelenné teszi a rezonancia csillapítását, a forgó rész jobban kiegyensúlyozott, nyugodt mozgású. A spirális elhelyezés azt is eredményezi, hogy minden időpillanatban végez zúzást valamelyik kalapács.
A szabadalmaztatott „cápauszony” állókések végzik a Müthing tapasztalata szerint a legjobb minőségű aprítást. Nedves körülmények között is megbízhatóan működnek, nem tömődnek el, vagyis az összes mulcs megfelelő aprításra kerül, és egyenletesen lesz elszórva. Az aszimmetrikus formájú kések nemcsak aprítják a szármaradványokat, de közben öntisztítást is végeznek.
A megszokottól eltérő a kalapácstartó kialakítása is. Ezt a legtöbb gyártó a rotorra 90 fokos szögben rögzíti, ám így a felverődő kövek nagy erővel csapódnak a tartónak, a direkt ütések pedig károsíthatják azt. A Müthing aszimmetrikus késtartó-formát alkalmaz, ütéskor az energiaátadás nem direktben történik, ami hosszabb élettartamot garantál az elemnek.
A Vario szívóerő-szabályozó egy fél centiméter vastag fémlap. A távolsága állítható, közelíthetjük vagy távolíthatjuk a kalapácsokhoz. Minél szűkebb a rés, annál nagyobb a rotorházban keletkező szívóerő, ezáltal jelentősen megnövelhető az aprítás mértéke. A fémlap elölről védelmet is nyújt a gépnek.
A támasztóhenger szintén variálható, a rotorhoz közelebbi vagy távolabbi pozícióba állítható be. Fű esetében praktikusabb, ha az anyagot a támasztóhenger mögé szórja ki a gép, vagyis nem megy át rajta, nem tömöríti azt. Napraforgó- vagy kukoricatarló esetében viszont hátsó pozícióba kell állítani a támasztóhengert, így az a levágott mulcson áthalad, ezáltal tömöttebb állományt kapunk.
Az egy anyagból hengerített ház komolyabb igénybevétel esetén is masszív marad.
Rozsdamentes félhenger látja el a belső házvédelmet. Megóvja a házat a felkerülő gyökerek, kövek ütéseitől, és mivel csavarozott megoldású, ezért elkopás után könnyen kicserélhető.