Házikert

Íme a leginkább szárazságtűrő növények!

Agrofórum Online

Mindenki olyan kertről álmodik, amiben nem kell dolgozni, nem kell öntözni, de mégis szép. Na, ilyen majdhogynem nem létezik, de azért léteznek olyan növények bőven, melyek szárazságtűrése még most is bizonyít ebben a kánikulában.

Ha már itt tartunk: látni fogjuk a listát, a legszárazságtűrőbb növények közül jó néhány a vadnövények közé tartozik, vagy olyan extra módon széles tűrőképességűek, hogy valóban megoldást adhatnak a problémánkra.

Nézzük is sorban!

Az egyik legszárazságtűrőbb és tényleg öntözés nélkül is kivadult, sárga virágú növény a parlagi ligetszépe. Nemesített változata a kerti ligetszépe (Oenothera biennis) is jeleskedik szárazságtűrésben.

A vadnövények sorát gazdagítja például a bodza (Sambucus nigra) is, melynek nemcsak a virágait szeretjük a szörp miatt, de bogyói is tele vannak értékes antioxidánsokkal. Nem keverendő össze a gyalogbodzával!

A trombitafolyondárt (Campsis radicans) vagy szereti valaki, vagy nem. Én a kettő között próbálok lavírozni, és bár csodálatosan szép virágtengerrel díszíti a kertet, tapasztalatok alapján nagyon gyorsan terjed és nehéz megállítani, ezért ritkán tervezek a kertekbe belőle.

Trombitafolyondár
Trombitafolyondár (fotó: Pixabay)

A tamariskát (Tamarix tetrandra) nem véletlenül ültetik autópályák mentén is, mert nagyon szívós, jól tűri az öntözésmentességet és a drasztikus visszametszést is. Így egy szép cserjével gazdagodhat a kert, ha a tamariskát választjuk.

Támfalak befuttatására a vadszőlő és a borostyán lesz az ideális, bár a borostyán sokkal jobban bírja a víznélküliséget, de a vadszőlő sokkal impozánsabb.

A pozsgások nyilván jó választások, csak figyeljünk oda, hogy olyan fajokat válogassunk össze, melyek nem inváziósak! Sokan ültetnek kaktuszféléket is a kertjükbe, de a medvetalpkaktusztól (Opuntia)  óvakodjunk, mert már sajnos természetvédelmi területeken is gyomosít. A porcsinka színes virágaival viszont egy nagyon jó alternatíva, még kövezett kertekbe is.

A menták, rozmaring, zsálya, citromfű: ezek mind nagyon jók szárazságtűrés tekintetében, hiszen kevés öntözéssel is szépen fejlődnek. Nagyon talajban sem válogatósak szerencsére, így az sem gond, ha netán gyenge talajba kerülnek.

Rég elfeledett növények is vannak

Régen nagy divatja volt, ma már egyre kevesebb helyen látni csicsókát (Helianthus tuberosus), pedig mennyei ízű, inulinban gazdag a gumója. Bár sokan nem bírják enni, mert eléggé “szeles” növény, puffaszt, de kiváló savanyúság is készíthető belőle és rendkívül igénytelen növény.

A listán szerepel sok régi, vidéki növény: lilaakác, mályvacserje, fanyarka, homoktövis, melyeket főleg a vidéki kertekben látni manapság is. De mivel tág tűrésűek, így városi kertekbe is beültethetők lennének! Próbáljuk meg bátran!

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Az őszirózsa gondozása – hogy egész ősszel pompázzon

2024. szeptember 15. 08:10

Fontos, hogy a fagyok beállta előtt folyamatosan biztosítsuk számára a megfelelő vízellátást, körülbelül 2 centiméternyit, mivel a virágzási időszakban nagyobb a nedvességigénye.

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

2024. szeptember 14. 14:10

Legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben.

Tényleg könnyű bodzát termeszteni?

2020. szeptember 5. 06:36

Másod éves fekete bodza bokraim levelei foltosak, többsége elhalt. Azt hittem, hogy a bodza probléma mentes növény, erdőszéleken minden kezelés nélkül szépen nő. Van-e más betegsége, kártevője is, amire számíthatok?

Mikor és hogyan kell metszeni a bodzát?

2020. december 1. 13:32

Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása.

A fajtaválaszték bővítése terjesztheti ki a bodza piaci lehetőségeit

2023. április 11. 14:09

Hazánkban nagyobb felületen termesztik a következő hetekben virágzó bodzát, mint egyéb bogyósokat.

Állománypermetezéssel védjük a bodzát az amerikai fehér medvelepke ellen

2024. szeptember 9. 08:10

Az amerikai fehér medvelepke (Hyphantria cunea) egy olyan invazív kártevő, amely mesterséges úton került a Kárpát-medencébe.