Azt hallottam, hogy a borostyánnak van egy új moly kártevője, melynek lárvái megrágják a borostyán leveleit. Tudnak több információt adni róla? Környékünkön házfalra és kerítésre számos helyen van borostyán futtatva, veszélyben vannak?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Egy új kártevőről van szó hazánkban, melyet még én sem láttam, csak olvastam jelenlétükről. Valamennyi információt irodalmi adatokból gyűjtöttem.

A borostyán moly (Clepsis dumicolana) a sodrómolyok (Tortricidae) családjába tartozó kistermetű lepke, hazai előfordulását 2019.ben észlelték első alkalommal. A kártevő Elő-Ázsiában, Dél-Európában (mediterrán országokban) ismert faj. A magyar éghajlatnál melegebb országokban évente egy nemzedéke fejlődik, és a lárvája (hernyója) a kártevő. Irodalmi adatok jelzik, hogy Szicília, Szardínia mellett a borostyánevő moly Európában a közép- és nyugat-európai országokban is előfordul: Spanyolország, Belgium, Franciaország, Nagy-Británnia, Németország, Hollandia, Svájc, Ausztria és Szlovénia területén is azonosították a lepkét az elmúlt 20 évben. Gazdanövénye, amin él, a borostyán (Hedera helix), csak azt fogadja el, más növényt nem.
A kártevő lepkéi kicsik, repülésnél szétnyílt szárnyai is csak 20 mm-t érik el. Az elülső szárnyakon jellegzetes világos vagy sötétbarna folt látszik, teste bronzos színű. Európai fejlődése, életciklusa eltér a mediterrán hazájától, itt évente – a befogott lepkék alapján – 2 nemzedék kifejlődését állapították meg. Lárva alakban telel az összeszőtt levelek között, és a kikelő lepkék május közepétől és június végéig, a második nemzedék július végétől, októberig repülnek. Megfigyelések szerint repülésük késő délutáni órákban kezdődik és az esti besötétedésig tart, közben a levelek színén pihennek, éjszaka a levelek hátoldalán húzódnak meg. Lárvái a fiatal, hajtásvégi, zsenge leveleket rágják, az idős, száraz leveleket nem károsítják.

Arra vonatkozóan, hogyan került hazánkba a kártevő, csak feltételezésekkel rendelkezünk. Az intenzív nemzetközi kereskedelem a dísznövények esetében is egyre erősödik, kertészeti növények új kártevőinek betelepedése elsősorban élő növényeken, szaporító anyagokon szokott megtörténni. Valószínűleg előnevelt borostyán lombozatával jutott be Európába, így hazánkba is. Annak ellenére, hogy déli országokból eredő molylepkéről van szó, úgy tűnik, hogy a hűvösebb klímájú Nyugat-Európai országokban is megfelelő életteret talált magának. Öntözött, gondozott kertekben, ahol a borostyánt is öntözik, és védett helyen, falak előtt futtatják, telelése is biztosítva lesz.
A leveleket rágó hernyók ellen, minél fiatalabb korban érdemes bármelyik rovarölő szerrel permetezni, de minden esetben tapadás fokozó anyagot is kell a permetléhez adagolni. Eseti, elszórt levélrágásoknál elegendő a fertőzött hajtásvégeket óvatosan levágni, hogy közben ne vessék le magukat a növényről a hernyók, és a levelekkel együtt megsemmisíteni.
A kártevő észlelésekor Halász Antal kutatót (|e-mail: halszanti@gmail.com) lehet értesíteni.