A gyümolcsfákat is lehet injektálni?

Agrofórum Online

Hallottam, hogy a fákat is szokták „injekciózni”. Ez hogyan történik, tudnám-e a kertemben is alkalmazni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles kertészmérnök, növénydoktor,  ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A növények károsítói ellen, az őket hatástalanító növényvédő szereket több féle módon lehet a növényre vagy a növény belsejébe, a szövetekbe juttatni. A legismertebb és leggyakoribb módszer a permetezés, mely egyszerű kivitelezése miatt vált be a gyakorlatban. Közismert, hogy vannak olyan növényvédő szerek, melyeket a növények gyökereikkel vízoldható formában képesek felvenni, felszívni, és a nedvkeringésük révén szétterjedve a teljes növényzetet megvédik az adott kártevőtől. Bár egyszerűnek tűnik ez a módszer, de fáknál – a gyökerek mérete miatt, valamint a környezeti ártalmuk miatt – nem alkalmazható. Konténeres vagy cserepes virágoknál viszont bevált, hasznos gyakorlat.

Nagyméretű díszfáknál, melyek permetezése a korona magassága és esetleges közeli környező lakóépületek miatt a permetezés nem kivitelezhető, hazánkban is már gyakorlat, elterjedt módszer a fák injektálása. A munkához egyedi, nagy értékű felszerelés és természetesen speciális növényvédelmi ismeretek szükségesek. Az injektálás folyamata, technikája sokat finomult az utóbbi időben. A módszernél a fatörzsön lyukakat fúrnak köralakban, azokon keresztül vezetik be az injektáló fecskendő tűjét, majd a fatörzs, lomb méretével arányos mennyiségű növényvédő szert benyomják a növény szállítóedény rendszerébe. A fa nedvkeringése terjeszti szét és juttatja el a fa minden részébe a bejuttatott hatóanyagot.

A fán ejtett sebeknél fokozott sterilitásra van szükség, hogy az okozott sebeknél ne induljon el a fa-szövet romlása, ami sajnos gyakori. Ezért az injektálás után a furatot fertőtlenítik, majd faseb-kezelővel légmentesen lezárják a szövetek gyors gyógyulása érdekében.

Injektálással rovarölő szerek, gombaölő szerek és tápoldatok is bejuttathatók, együttesen is. Csak díszfáknál engedélyezett a módszer. Nem vizsgálták, nincsenek adatok arra, hogy az injektálással gyümölcsfákba került növényvédő szerek mennyi idő alatt bomlanak le, mi az élelmezési várakozási idejük. Azt tudjuk, hogy sokkal hosszabb, mint egy hagyományos permetezés után, ezért gyümölcsfáknál az injektálás nem engedélyezett, használata TILOS!

Injektálásos növényvédelem utcai sorfáknál, parkokban, jártszó tér melletti magas fáknál valamint koros fáknál alkalmazott módszer a permetezés kiváltására. Vadgesztenyelevél aknázó-moly, platán csipkéspoloska elleni védelemben már ismert, gyakorlatban is elterjedt, bevált módszer hazánkban is. Megfigyelések szerint a rovarölő, védő hatás ezeknél a kártevőknél közel két évig fennáll.

Injektálásos favédelem környezetkímélő, szakszerű alkalmazásával egész lombfelületen védelmet képes nyújtani a károsító ellen, időjárástól függetlenül is alkalmazható. A beavatkozás során ejtett sebek sterilitásának biztosításával a favédelem hasznos, modern módszere.