A tiszafa lehullott levele szennyezi mérgező anyagokkal a talajt?

Agrofórum Online

Kerítésünk mellé a szomszéd kb. 30 éve tiszafasövényt ültetett, a fák azóta óriásira nőttek, ágaik átnőnek a mi telkünkre, beárnyékolják a kertünket. A közös kerítéstől 2-3 méterre lévő veteményes ágyásban nem kelnek ki a magok, vagy ha igen, akkor senyvednek ott a növényeink. Sok díszbokor kipusztult. A tiszafa lehullott levelei beterítik a kertrészt. Kérdésem, hogy a leveleik mivel mérgezik a talajt, nem káros-e az emberi egészségre, mennyi idő alatt bomlanak le benne a káros anyagok? Mivel lehet közömbösíteni ezeket az anyagokat? Vannak-e növények, melyek elviselik ezeket az anyagokat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Régóta ismert, hogy a tiszafa (Taxus baccata) minden része, kivéve a magjainak húsos magköpenye, mérgező emberre, melegvérű állatokra. Taxin nevű alkaloidatartalma idézi elő a mérgezést. Ez a vegyület a lehullott levelekben általában 3 hónap alatt, 1300 °C akkumulált hőmérsékleti összeg felett már elbomlik, elveszti mérgező hatását. Óvatosságból a leveleikből készült komposztnál várják meg legalább a 6 hónapos lebomlási időt, és próbálják elérni, hogy a lehulló leveleik ne kerüljenek közvetlenül a növények tövéhez a talajba! 

Amire gyanakszik, az a tiszafa gyökereinek nedvéből esetlegesen kiszivárgó, elpárolgó anyag, ami úgynevezett allelopátiát okozhat. Allelopátia növényeken kívül egyszerű szervezeteknél – pl. gombáknál – is előforduló jelenség, melynek során bizonyos kibocsájtott szerves vegyületek, bioreagensek a szomszédos szervezetek életfolyamatát befolyásolják, növekedésüket segítik, vagy gátolják, magjaik csírázására hasonlóan hatnak.

Mivel szakmai gyakorlatom során ilyen jelenséggel eddig nem találkoztam, áttekintettem a nemzetközi szakirodalmat, hogy segíthessek Önnek. Ebben a témában egyetlen forrást találtam, amely tiszafa vizes kivonatánál retekmag és uborkamag csírázására kifejtett gátló hatásáról számol be. (Volume 20(2), 118- 125, 2016 JOURNAL of Horticulture, Forestry and Biotechnology www.journal-hfb.usab-tm.ro 118.) A hivatkozott kísérlet nem természetes körülmények között történt, hanem laboratóriumi viszonyok között. A lebomló levelekből kioldódó gátló anyagok töménysége sem azonos és a tesztnövények közvetlenül érintkeztek a levélkivonatokkal.

Karbantartott tiszafasövény
Karbantartott tiszafasövény

A bőséges tiszafa szakirodalom sehol sem számol be allelopátiás tulajdonságáról, ezért ezt a felvetést elvetem, hamisnak tartom.

Amik az észlelt jelenséget okozhatják, a következők:

  • A nagyra nőtt, élő tiszafafal tartósan beárnyékolja az Ön kertjét egy széles sávban, azon a helyen csak bizonyos növények érzik jól magukat, amelyek árnyék kedvelők vagy árnyéktűrők. Célszerű lenne ilyen igényű növényeket választani és nevelni azon a területen. Ne erőltessék a kifejezetten napfényigényeseket!
  • A nagyméretű tiszafák gyökerei oldal irányban is terjednek, addig nőnek, amíg a fiatal hajtásainak vége elér. Nyilvánvaló az ágyásban is már ott található a tiszafa dús és mélyre hatoló gyökérzete, gyökerei, melyek konkurensek, és elszívják a vizet, tápanyagot az ágyásban nevelt növények gyökerei elől.
  • Elképzelhető, hogy az árnyékossá vált földcsíkban, ami folyamatosan nedves marad az árnyék miatt, valamilyen talajban élő kártevő vagy kórokozó elszaporodott, és az okoz kárt az ágyás növényeiben. Ennek megállapításához a rendelkezésre álló adatok nem elegendők.

A telekhatárra ültetett növények szomszédvitát generálnak, aminek megoldásához hatósági (önkormányzati) segítséget érdemes kérni. Helyi szinten szabályozzák a kerítések mellé ültetett fás növényekkel kapcsolatos előírásokat, valamint a már meglévő növények ápolási feladatait. Már az is előrelépés lehetne, ha a tulajdonos az átnyúló ágakat rendszeresen visszavágná, a sövény magasságát korlátozná. 

A 10 legjobb örökzöld sövénynövény a kíváncsi tekintetek ellen

2025. március 6. 13:10

Az örökzöld növények is veszítenek el leveleket, de ezt folyamatosan teszik, így a sövény soha nem lesz kopár.

Milyen növényt válasszak, ami túléli a tartós kánikulát?

2023. augusztus 31. 09:10

A tavalyi nyáron országos átlagban a július és az augusztus középhőmérséklete is 23 fok felett alakult, szeptemberben pedig már tudható volt, hogy 2022 a legmelegebb év volt a mérések kezdete óta. Viszont most, augusztus végén, amikor még az esti órákban is 30 oC körül van a hőmérő higanyszála, határozottan úgy tűnik, hogy trónfosztás történt.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Mit tehetek, hogy a kivágott tiszafa mérgező részei teljesen eltűnjenek a kertből?

2023. december 2. 10:10

Múlt hónapban sikerült vennünk egy családi házat, a kert "helyre rakását" már el is kezdtük, mivel egy tiszafa volt a kertben. Kivágtuk, alatta legjobb tudásunk szerint összegereblyéztünk, viszont a fa alatt, a magok a földben, földön voltak. Mennyire veszélyes ez így még a gyerekekre? Mit tehetnék, hogy teljesen eltűnjenek ezek a részek?