Lószúnyog: eső után miért jelennek meg?

Agrofórum Online

Házunk melletti járdán és teraszon szürke lárvák jelentek meg tömegével az elmúlt esős napokban. Nem giliszták, annál rövidebbek. A mellette lévő füvesített területen is láttam őket. Onnan vándoroltak el? Mik azok?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

lószúnyog

Megfigyelései helytállóak. Tavaszi időszakban aktívak a talajban élő lószúnyog lárvák, amik a járdájukon megjelentek. A lószúnyogok (Tipulidae) nevüket a méretük alapján nyerték, nem bántják, nem szúrják sem a lovakat, sem az embert, sem más állatot. A kifejlett lószúnyog 2-5 cm nagyok, 1 pár áttetsző, hártyás szárnyuk és 3 pár hosszú, testükhöz képest is hosszú, vékony, törékeny lábuk van. Nedves, inkább árnyékos helyeket kedvelik, kertekben, erdőkben, vízpartokon gyakoriak. A lószúnyogok a növények leveleit szívogatják, a lárváik a kártevők, melyek kifejlődve több cm hosszúak, lábatlanok, szürke vagy barna színűek.

szúnyog

Évente 1 nemzedékük fejlődik. Nyár végén megjelenő kifejlett szúnyogok petéiket a nedves, füves talajba rakják, ahol 2-3 hét múlva kikelő lárvák megkezdik táplálkozásukat: füvek gyökereit fogyasztják. A gyökerek ritkulását a fűszálak gyengülése, sárgulása, esetenként a foltokban történő kipusztulása követi. A kártétel mértéke a lárvák számától és korától függ: a növekvő lárvák egyre falánkabbak, egyre több gyökértömeget fogyasztanak. Károsításuk enyhe teleken is folytatódhat. Márciustól bebábozódásukig (nyár elejéig) éri el kártételük a maximumot. Jelenlétükre a fűritkulás mellett a talajfelszínen észlelhető 1-2 mm-es lyukak is felhívják a figyelmet. Tapasztalatok szerint a frissen vetett, telepített gyepekben gyakoribbak.

Védekezés: Európában a lószúnyogok ellen a hagyományos rovarölő szerek alkalmazása tilos. Házi kertekben, ha kisebb gyepterületről van szó, bevált gyakorlati védekezési megoldás a következő: 12-24 órára a fertőzött területet fekete fóliával le kell teríteni. A fólia levétele után a lószúnyogok lárvái a talaj felszínére jönnek, ahol könnyen összegyűjthetőek mechanikai módon. Kiváló madáreledel, a tyúkok is kedvelik. Súlyos és nagyobb területet érintő fertőzéskor rovarparazita készítményeket lehet felhasználni ellenük: parazita gomba hatóanyagú ARTIS PRO és a fonálféreg hatóanyagú NEMASTAR készítmények egyaránt alkalmasak védekezésre. A kiválasztott készítményt az előírás szerinti töménységben feloldva kell kiöntözni a fertőzött talajra, majd azt követően sok vízzel bemosni olyan mélységbe, ahol a lárvák élnek, ahol a fű gyökérzete található. A hatás eléréséhez a talajt nem szabad hagyni, hogy kiszáradjon, a paraziták csak folyamatosan nyirkos talajban maradnak életben. A készítmények tárolása, kezelése eltér a hagyományos rovarölő szerekétől, alkalmazása előtt ajánlott tanulmányozni a felhasználási útmutatót. A járdákra, burkolatokra csoportosult lárvákat összetakarítással lehet hatástalanítani, ne engedjük, hogy visszamásszanak a talajba. Minkét készítmény egyúttal védelmet nyújt a talajban élő és hasonló kártételt okozó cserebogár pajorok (csimaszok) ellen is.