A fagyöngy jelenléte fáinkon főként a lombhullást követő időszakban lesz feltűnő számunkra, ugyanis ekkor válnak láthatóvá nagyméretű, gömbölyű alakú, örökzöld egyedei.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fehér fagyöngy (Viscum album) fás, félélősködő, örökzöld növény, mely különböző fák ágain gömbölyű, 60-100 cm átmérőjű bokrot képez. A faj gyakorta előfordul hazánkban, síkvidékeken épp úgy, mint a hegyekben. Hazánkban leggyakoribb gazdanövényei közé az alma, fűz, hárs, vadkörte, juhar, magas kőris, kanadai nyár, akác és az erdeifenyő tartoznak. Gazdanövényre jól láthatóan nem specializált faj, viszont a puhafákat jobban kedveli, mert szívógyökerei azok testébe könnyebben be tudnak hatolni, bár számos keményfán is megtelepszik. A gazdanövény és a fagyöngy szoros élettani kapcsolatban állnak egymással, a két növény anyagcseréje között ugyanis speciális affinitás alakulhat ki. A fagyöngy képes a fotoszintézisre, de a vizet és a benne lévő tápelemeket a gazdanövényétől szívja el. A fagyöngy túlélése számára ezáltal, döntő mértékben meghatározó a gazdaág állapota, illetve a gazdafán való elhelyezkedése és a fényviszonyok is.
A fagyöngy jelenléte fáinkon főként a lombhullást követő időszakban lesz feltűnő számunkra, ugyanis ekkor válnak láthatóvá nagyméretű, gömbölyű alakú, örökzöld egyedei. Fehér színű termései ősz végére érnek meg, melyet a madarak előszeretettel fogyasztanak, ezáltal a fagyöngy terjesztésében is részt vesznek. Élősködése során gazdanövényét nem öli meg, hanem annak csak kondícióját gyengíti. Előfordul azonban, hogy egy fán nem csak egy, vagy kettő, hanem számos fagyöngy élősködik, mely esetben már a gazdanövény jelentős mértékű károsodásával kell számolnunk. Ilyen nagyobb mértékű elterjedésekor már nem árt elgondolkodnunk eltávolításukon. Mivel a legtöbb esetben a fagyöngy elhelyezkedése meglehetősen magasan, a fák koronájának legtetején, a fiatal fás részeken van, hozzáértő segítséget kell hívnunk eltávolításukra. Létrás és kampós eltávolítása csak az alacsonyabb magasságban elhelyezkedő példányok esetében lehet célravezető eljárás. Az eltávolítás során törekedjünk arra, hogy a lehető legmélyebben kivágva végezzük, majd a sebet ezután faápolóval kezeljük.