Elemi érdekünk a hasznos beporzó rovarok fennmaradásának védelme, a virágzásban használt növényvédő szerek tudatos kiválasztása.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A hasznos beporzó rovarok, amik nélkül nem teremnének gyümölcsfáink, életét, tevékenységét védenünk kell. Aggasztó hírekben számolnak be a kutatók, hogy felméréseik szerint a házi méhek és más beporzó rovarok száma rohamosan csökken. Elemi érdekünk a hasznos beporzó rovarok fennmaradásának védelme, a virágzásban használt növényvédő szerek tudatos kiválasztása.
Vannak olyan betegségek, például a virágfertőző monília, melynek fertőzése csonthéjasok virágzására esik. Olyan években, amikor a fa és virágok nedvesek, magas a páratartalom (csapadékos az idő) csak megfelelően kiválasztott gombaölő szerrel, 2-3 alkalommal végzett permetezéssel lehet megelőzni a virágzat fertőzését. Hasonlóan az őszibarack levélfodrosodás betegségénél – virágzáskor is – indokolt a kezelés. Ellenük engedélyezett gombaölő szerek – Chorus, Folicur Solo, Score, Signum, Switch, Teldor, Topas, Topsin – nem állnak korlátozás alatt, nappal is és virágzáskor is kijuttathatóak.
Általában a rovarölő szereknél áll fenn a virágzáskori korlátozás vagy tiltás. Ezért a rovarölő szereknél nagyon fontos, hogy a szerek felhasználása előtt tanulmányozzuk a csomagolásukon olvasható előírásokat, melyek az interneten is megtalálhatóak.
Méhveszélyesség alapján a rovar- és atkaölő szereket három kategóriába sorolták:
- a méhekre nem veszélyes, nem jelölésköteles szerek korlátozás nélkül használhatók virágzásban is. Ezek a Dimilin, Dipel, Mospilan, Nissorun, Ortus, Pyranica, Runner, Pirimor, Sivanto,Teppeki, Zoom stb.
- méhekre mérsékelten veszélyes vagy kockázatos készítmények csak méhkímélő eljárással juttathatók ki. A permetezésa méhek aktív repülésének befejezésekor, legkorábban a csillagászati naplemenet előtt 1 órával lehet elkezdeni, és legkésőbb 23 óráig be kell fejezni. A méhek reggeli repülési idejének megkezdéséig a permetező szereknek a leveleken meg kell száradniuk, különben méhpusztulást okoznak. Ezek: Decis, Fendona, Insegar, Judo, K1, Karis, King, Steward, Sumi-Alfa stb.
- méhekre kifejezetten veszélyes vagy kockázatos készítmények, azokat virágzó növényállományban felhasználni TILOS. Ez a feltétel nem csak a termesztett növény virágzására, hanem a táblában található virágzó gyomokra, kertekben a fák alatt növő bármilyen más virágzó növényre, vagy a közvetlen szomszédos táblában, telken található virágzó, mézelő növényekre is vonatkozik. Ide tartozik pl. a Vertimec.
A korlátozás alá nem eső szerek kijuttatásánál előfordulhat, hogy a készítménynek a szaga riasztja a méheket, elkerülik a vele kezelt növény virágait. Ezeket is a méhkímélő eljárás szerint ajánlott kipermetezni, hogy reggelig felszáradjon a lomb, a szaghatás addigra megszűnjön. Bár jelenlegi ismereteink szerint a korlátozás alá nem eső növényvédő szerek nem károsak a virágon élő rovarokra, óvatosságból, megfontolandó a késő délutáni, esti permetezés.
Jelen rövid összefoglaló a házi kertekben is alkalmazható gyakori III. és II. forgalmi kategóriás szereket tekinti át.