5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter

Helyre fognak még jönni a sárguló, hervadó muskátlik?

Agrofórum Online

Muskátlivirágaim rossz állapotban vannak, bármit csinálok, ilyenek (képet csatoltam). Helyre fognak még jönni, mit tehetek értük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei forró nyár, az elmúlt július hónap, minden cserépben nevelt növényt károsított, különösen azokat, melyek folyamatos napsugárzásnak vannak, voltak kitéve. Az elmúlt száz év legmelegebb nyarát szenvedtük el eddig. Nemcsak magas volt a hőmérséklet, hanem napos, felhőtlen napok követték egymást, emiatt sokkal magasabbra szökött fel a hőmérséklet, mint felhős időjárás mellett szokott lenni. A perzselő meleg, a korábbi évtizedeket meghaladó, magas UV sugárzással is párosult, ami megégette a növények leveleit.

Az extrém időjárás az edényben, cserépben nevelt növényeknél a talaj felforrósodását is előidézte, a tartósan 38-40 °C-os levegő hőmérsékletét a cserépben élő növények földje is átvette, ami a gyökerek sérülését, károsodását váltotta ki. Ilyen esetekben a cserép talajának öntözése nem tudja annak hőmérsékletét tartósan lecsökkenteni, és az öntözővíz szokásos mennyisége is kevésnek bizonyul.

A forró talajban a növények víz- és tápanyagfelvételének rendje felborul, kevés tápanyagot képes felvenni a gyökérzet, a tápanyaghiány a levelek sárgulásában, elhalásában jelentkezik. A tápanyaghiányt a fokozott öntözés is elősegíti: a gyakori, esetleg napi többszöri öntözés, a talajból kimossa a tápanyagot, a cserépben lévő föld kiüresedik, ezért tápoldatozás szükséges, sőt annak a szokásosnál gyakoribb alkalmazása. Rendkívüli körülmények között nem a megszokott növénytáplálás indokolt.

Tűző napon a futómuskátli nem érzi jól magát
Tűző napon a futómuskátli nem érzi jól magát (fotó: a kérdező felvétele)

Mi lehet a megoldás?

Ebben a helyzetben nincs megnyugtató megoldás, csak a növények átmeneti árnyékos helyre való helyezése. Árnyékban a hőmérséklet 6-10 °C-kal alacsonyabb, az már a legtöbb növénynek elviselhető. Megoldás lehet a növények megvédése forró időszakokban árnyékoló hálóval, ez a gyakorlat nem csak kertészetekben alkalmazott módszer már, sok házikertben is kialakították az árnyékoló hálókat, beváltak.

A muskátlifajok között az álló muskátli (Pelargonium zonale) bírja legjobban a napos helyet, de az is csak bizonyos határig. Míg a futó muskátli nem szereti az erősen felmelegedő helyet, bár a napsütést szereti, de az ne 11-15 óra közötti időszakban érje. Ezért olyan erkélyekre szokták ajánlani, amit vagy a délelőtti vagy a délutáni nap ér csupán.

Javaslom más meleg és napot tűrő virágok ültetését is megfontolni, például a sétányrózsák (Lantana), verbénák, büdöskék (Tagetes), zsályák (Salvia) és a varjúháj-félék (Sedum) számos fajtája jól viseli a nyári napnak kitett körülményeket, sokáig virágoznak, természetesen rendszeres öntözés mellett.

Kiemelt kép: Pixabay

A muskátli kártevői és ellenük történő védekezés II.

2021. szeptember 10. 05:41

A bagolylepkék falánk hernyói és a soktápnövényű nyugati virágtripsz is nagy gondot tud okozni a balkonládáink lakóinak. Kártételük nemcsak a muskátli szárán és levelén, de a virágzatán is megjelenhet.

Miért halnak el a muskátli bimbói?

2020. augusztus 11. 13:48

Miért halnak el a muskátlim bimbói? Rajtuk apró lyukakat találok, mi okozhatja? Lehet ellene védekezni?

Milyen növényeket teleltessünk novemberben?

2024. november 20. 04:37

Szeretném kérdezni, hogy milyen növényeket kell novemberben teleltetni?

Meddig várhatunk a muskátli teleltetésével?

2022. október 17. 04:37

Muskátlimon még található néhány virág, nem szeretném még bevinni, meddig várhatok ezzel?