Hogy lehetne megmenteni az elhaló levelű legyezőpálmát?

Agrofórum Online

Négy éve kaptam egy kínai legyezőpálmát, amelynek 2 töve volt. Az évek során csodaszépen fejlődött, 1-2 alkalommal át is ültettem nagyobb cserépbe. Szép terebélyes lett és elhatároztam, hogy a 2 tövet szétültetem. Másfél-két hete meg is tettem, valószínűleg nem megfelelő módon. Sikerült a szétültetés általános virágföldbe, enyhe fahéjas vízzel is megöntöztem, utána már csak tiszta vízzel. A gond, hogy a növények elkezdtek lekonyulni, a leveleik összeestek. Hogyan lehetne megmenteni a pálmákat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Megértem aggódását, de nem biztos, hogy olyan nagy a baj. Viszont a növényeknek a tövéről, nem készített képet, az lett volna fontos.

Az átültetés minden növényt megvisel, különösen, ha annak gyökereit szét kell bontani. Leírását úgy értelmezem, hogy a legyezőpálmának két szára, hajtása volt, alul közös gyökérzettel, és azokat szétválasztotta egymástól. A korábbi gyökér megfeleződött, vagy még kevesebb élő gyökere maradt, amit még az új talajba beültetés is tovább csökkenthetett. Mindezek mellett a szártövénél nagy felületen nyílt seb keletkezett. Ez egy erős beavatkozás volt a növény számára.

Tekintve, hogy az átültetés megtörtént, annak sikerét utólag nehezen lehet befolyásolni.

Legyezőpálma levele szétültetés után
Legyezőpálma levele szétültetés után (fotó: a kérdező felvétele)

Az átültetés eredményét kedvezőtlenül befolyásolhatja a gyökerek számának csökkenése, valamint a száron keletkezett nagy felületű nyílt seb, melynek felületét nem ismert töménységű, ebből kifolyólag ismeretlen fertőtlenítő hatással rendelkező fahéjas vizes oldattal kezelte.

Amit tehet a 2 új növény életben maradása érdekében:

  • Félárnyékos és 20-22 °C hőmérsékletű helyen tartsa a növényeket, ami az új gyökerek fejlődését elősegíti, mivel a virág anyagcseréjét nem gyorsítja fel! Az alsó elhalt vagy száradóban lévő levelét nyugodtan vágja le, azok a levelek már nem nyújtanak hasznot a növénynek, nem termelnek tápanyagot.
  • Fontos, hogy a beültetés utáni alapos beöntözést követően keveset öntözze, a szártövi részén viszonylagos száraz viszonyokat teremtsen, hogy a sebek hamar beszáradjanak, azokon keresztül fertőződés ne jöhessen létre!
  • Folyamatosan figyelje a legyezőpálma fiatal hajtásvégeket! Állandóan zöldek és felállóak legyenek. Ha ilyenek, élnek a növények, a vízforgalmuk funkcionál, túlélik a beavatkozást. Sok sikert gondozásukban.
Legyező pálma levelei erőtlenek szétültetés után
Legyezőpálma levelei erőtlenek szétültetés után (fotó: a kérdező felvétele)

Az élő zöld növények szaporításakor, vágáskor, töréskor, amikor szabad szöveti felület keletkezik, ahol a nyílt sebek befertőződhetnek, rohadás, romlás indulhat el, a sebeket fertőtlenítő oldattal ajánlott kezelni. Erre a célra háztartásban található egyszerű anyagok is szóba jöhetnek. 5-8%-os ecetből 50 ml-t 1000 ml vízben elkeverve, annak oldatával javasolják a növényi sebek fertőtlenítését. Hidrogén-peroxid 0,15-0,3%-os oldatával is hasonló fertőtlenítő hatás érhető el.

Háztartási célra forgalmazott Hypo oldata is felhasználható: 100 ml Hypot oldjon fel 600-800 ml vízben, annak oldata megfelelő fertőtlenítő hatással bír. A fahéj, szegfűszeg is ismert fertőtlenítőszer, de a koncentráció pontos beállítása érdekében nem a por alakú fűszert javaslom, hanem a fahéj- vagy szegfűszegolaj formáját, 0,1%-os oldatuk megfelelő fertőtlenítő hatással rendelkezik.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől lett foltos és kókadt az Aloe vera?

2023. április 9. 04:38

Aloe vera növényem egyik vastag szárán barnás foltok vannak, illetve annak ellenére, hogy folyamatosan hoz új hajtásokat és leveleket is, nagyon kókadt. A probléma a megküldött képeken látható. Hogyan gyógyítható? Egyáltalán mi a betegsége?

Át kell ültetni a kaktuszokat? Mikor és hogyan?

2022. április 12. 07:37

Az a feltevés, hogy a kaktuszok igénytelen növények, aligha van igényük arra, hogy ápolják őket tévesnek bizonyul. Nevelésük során pár dologra nem árt odafigyelni, többek között időnként átültetni őket.

Miért és hogyan ültessük át szobanövényeinket?

2025. január 5. 14:10

Az átültetéssel friss földet biztosítunk, amely tápanyagokkal látja el a növényt, és elősegíti a gyökerek megfelelő légzését és vízfelvételét.

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?