Van egy közel 30 éves krotonnövényem, melynek szép színes, tarka levelei voltak, majd 2 éve elkezdett romlani, levelei kisárgultak, és erősen hullottak, ezért felkopaszodott. Új hajtásai elhaltak, nem fejlődtek ki, egyre gyengült a növény. Gondozásán nem változtattam, a helye azonos a lakásban, délelőtti közvetlen napfényt kap erkélyajtónál. Pár hónapja újra átültettem, a helyzet nem változott. Tudnának segíteni, hogy mit tehetnék a megmentéséért?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Sokat segítettek a küldött képek, az azokon észlelt tünetek alapján javaslok a kroton (Codiaeum) nevelésében néhány változtatást.
Tekintve, hogy már több évtizede neveli a növényt, már kellően ismeri igényeit a „lakótársának”. A leírások alapján valami érte a virágot 2-3 évvel ezelőtt. A cserép talajának felszínén fehér penészszerű bevonat is kifejlődött, ami arra utal, hogy a talaj tartósan túl nedves volt, több vizet kapott a talaja, mint amennyit a virág fel tudott volna szívni gyökereivel.
A növény fás törzsének tövénél sötét elszíneződés is kifejlődött, az valamilyen kórokozó fertőzésének a következménye, rothadáshoz hasonló kinézetű. Az átültetésnél készült kép szerint a matuzsálem korú növénynek a gyökérzete igen kicsi, egy csomóban maradt, nem terjedt szét az edényben, és közte sok elhalt, elpusztult gyökérág látható a kevés élő, világos színű gyökér mellett. A leírt tünetek arra utalnak, hogy korábban a virág tartásában történt változás, amikor feltehetőleg túlöntözték, vele egy időben a szokottnál alacsonyabb hőmérsékleten tartották, ezek hatására a legyengült növényen megtelepedett egy parazita penészgomba és károsította is.
Jelenlegi helyzetben a virág megmentésére a következő javaslataim vannak:
- Mielőbb ültesse át ismét a növényt új, enyhén savas, jó vízáteresztő talajba!
- Előtte áztassa le langyos vízben a gyökeréről a jelenlegi földet, és az elhalt, barna, rohadt gyökágakat vágja le róla!
- A fertőzést kiváltó gomba ellen áztassa be, állítsa bele 1-2 óra időtartamra Switch gombaölő szeres permetlé töménységű oldatába, a tövének elszíneződött része is kerüljön a lébe, majd megszikkadás után ültesse át új földbe!
- Vagy új edénybe ültesse, vagy ha a régit használja fel, alaposan fertőtlenítse ki hypós oldattal!
- Beültetés után a maradék gombaölő szeres oldattal öntözze be a talajt víz helyett! Átültetés után lehet, hogy a növényt ki kell rögzíteni vagy megtámasztani.
- Mivel láthatóan kevés a gyökere a lombjához viszonyítva, (az okozta a drasztikus levélhullást), javaslom, hogy vágjon vissza a lombjából, hogy kialakuljon a gyökér és lomb megfelelő aránya! Kisebb lomb, főleg a felnyúló ág lemetszése, a növény stabilitását is segítené.
- A virágot 4-6 hétig ne helyezze napfényre, csak szórt fényt kapjon, hogy a begyökeresedés mielőbb sikeresen megtörténjen!
- Későbbiekben az öntözésre, a túlöntözésre nagyon figyeljen, inkább keveset, mint több vizet kapjon!
- A törzs tövénél látható fekete színű részt réztartalmú gombaölő szer oldatával érdemes lenne ecsetelni a későbbiekben 8-10 naponta többször ismételve. Ilyen elváltozást baktériumok is okozhatnak, azok ellen csak a réztartalmú készítmények hatnak, és csak ott, ahol a szerrel érintkeznek.
Bízom benne, hogy a mentőakciója sikeres lesz, és még hasonló kort meg fog élni a virág, amiben gyermekei, unokái is gyönyörködhetnek!
Kiemelt kép: Pixabay