17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Hogyan ápoljam a muskátlit, hogy minél szebb legyen?

Agrofórum Online

Növényeinket virágzásra ösztönözhetjük, ha elnyílt virágait minden esetben eltávolítjuk, valamint a száraz leveleket is távolítsuk el ezzel szépítve meg növényeinket.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli az egyik legrégebb óta kedvelt dísznövényünknek számít, napjainkban is gyakori balkonnövényünk, melyet erkélyek, teraszok, különböző külső terek díszítésére alkalmaznak. A teleltetett muskátli a legtöbb helyen már kikerült a külső körülmények közé, valamint újonnan beszerzett társaik is elültetésre kerültek, hiszen az időjárási körülmények megfelelőek számukra.

Amennyiben még nem tettük meg, a teleltetés folyamán elszáradt és megsárgult, betegnek, elhaltnak látszó szárrészeket és leveleket is távolításuk el töveinkről, valamint a cserepekből hiányzó mennyiségű földet is pótoljuk, lehetőleg tápanyagokkal teli virágfölddel. A virágok végleges helye legyen megfelelően napos és meleg, de a jó levegőmozgás sem elhanyagolható. 

A rendszeres öntözése elmaradhatatlan, földjét soha ne hagyjuk kiszáradni, de pangó víz se álljon a növények alatt. A túlöntözés, főként, ha párás, esős idővel társul, a leveleken kisebb méretű dudorok, ödémák megjelenését idéz elő. Az öntözést lehetőség szerint a reggeli, vagy az esti órákban végezzük el, és ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön víz a levelekre. Az ültetéstől, kihelyezéstől kezdve hetente adjunk öntözővízéhez balkonnövényeknek számára készített tápoldatot, melyet csak nyár végén, augusztusban hagyjunk abba.

Növényeinket virágzásra ösztönözhetjük, ha elnyílt virágait minden esetben eltávolítjuk, valamint a száraz leveleket is távolítsuk el ezzel szépítve meg növényeinket.

A kihelyezés után a muskátlik fokozottan ki vannak téve a kártevőknek és kórokozóknak. A levelek sárgulását, barnulását, száradását és pókhálószerű szövedék megjelenését a takácsatkák okozzák. Megjelenésüknek a meleg és száraz időjárás kedvez, ellenük speciális atkaölő szerekkel védekezhetünk. Nyár végén gyakorta megjelenik, és a bimbókat odvasítja a gyapottok bagolylepke hernyója (acetampirid, deltametrin).

A xantomonász tünetei közé tartozik a kör alakú, vízzel átitatott foltok megjelenése, melyek közepe megbarnul, szegélyük sárga. A foltok később összefolynak és a levél elszáradását okozzák. A muskátlirozsda a leveleken pár mm átmérőjű kör alakú sárga foltokat okoz. A kórokozók elleni védelem alapja a megelőzés, lehetőség szerint a növények levelének szárazon tartásával, a tüneteket mutató leveleket minél hamarabbi eltávolításával. Teleltetés előtt növényeinket majd vizsgáljuk át, és ügyeljünk arra, hogy csak egészséges muskátlit vigyünk a tárolóba és télen is nézzünk rá legalább havonta egyszer.

Hogyan dugványozzam a muskátlit?

2023. szeptember 13. 04:37

Hogyan dugványozzam a muskátlit? Mire ügyeljek? Válaszukat előre is köszönöm!

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?

Hogyan gondozzuk nyáron a muskátlit?

2023. július 12. 10:10

A muskátli, amely mindennapjaink virága, egykor csupán főúri kertekben pompázott, többek között fokföldi muskátlik díszítették Esterházy Miklós herceg üvegházait is.

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?