Első feladataink között a tavasz beköszöntével több olyan dolog is szerepelhet, melyet a tavalyi év őszén nem volt időnk elvégezni.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az egyik ilyen a fűnyírók előkészítése a szezonra, amennyiben még nem történt meg karbantartásuk, nézzük meg pengéjük éles-e, illetve kitakarításukról is érdemes gondoskodnunk.
A gyep esetében is az ősszel esetleg elfeledett munkálatokkal kezdjük meg a tavaszt, ugyanis a lehullott levelek összegereblyézését már nem halogathatjuk tovább. A nedves levelek alatt a gyepen hamar megjelennek a gombás betegségek, az alattuk nehezen száradó vizes részek miatt. A gombás betegség tüneteit mutató részeknél fontos, hogy azokat ne terjesszük szét, ne vigyük tovább a fertőzést, csak óvatosan gereblyézzük. A gyepszellőztetését amennyiben ősszel nem végeztük el, ezt megtehetjük most is, esetleg meg is ismételhetjük, ha úgy látjuk jónak. Ezzel a művelettel ugyanis a gyepből az elhalt, sárguló és barnuló növényi részek eltávolíthatók, az élő fűszálak közötti talajrész lazítható, elősegítve ezzel a talajtömörödés megelőzését. A víz és a levegő a gyepszellőztetés által az élő részek közé könnyebben eljut, elősegítve ezzel a fű egészséges növekedését.
A tápanyagok utánpótlásának időszaka is elérkezik a vegetáció megindulásával. A szép zöld fű növekedésének eléréséhez szükséges a nitrogén pótlása, de a kálium és a foszfor is elengedhetetlen számára. A kereskedelemben többféle kifejezetten gyepek számára kevert műtrágya is beszerezhető, melyekben e fontos elemek mellett mikroelemek is megtalálhatók. A szórásnál ügyeljünk arra, hogy egyenletesen jutassuk ki a műtrágyát, így előzve meg a nagyobb növekedésű és erőteljesebb színű részek kialakulását. A műtrágyázás után alapos öntözés következzen, vagy az időjárás előrejelzést figyelve a kiszórást időzítsük a csapadékot megelőzőre. A tavaszi időszak alkalmas továbbá a felülvetésre is, ilyenkor a kikopott, megritkult részekre egy kis fűmagot szórhatunk.
Az első nyírás idejét nagymértékben befolyásolja az időjárás, általában március vége-április vége között szokás elvégezni. A korán végzett nyírás sárgulást eredményezhet, ezért érdemes ezt jól időzíteni. A nyírás mindenképp száraz napon történjen, és először csak keveset nyírjunk a hosszából, hiszen csak fokozatosan szabad visszaszoktatni a normális magasságára, így előzve meg a sárgulást, ritkulást. A fagyok elmúltával gondolni lehet az öntöző rendszer ellenőrzésére, üzembe helyezésére egyaránt.