20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna

Hogyan szabadulhatunk meg végleg a trombitafolyondártól?

Agrofórum Online

Hogyan szabadulhatnék meg végleg a trombitafolyondártól? Sokféle módszerrel próbálkoztam már sajnos, de eddig sikertelenül.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Sajnos sok kertben található meg olyan növényfaj, mely kezdetben, ültetéskor sok örömet szerzett a kert tulajdonosának, viszont idővel, túlzott mértékű elszaporodása és térhódítása miatt már felesleges részévé vált a kertnek. A trombitafolyondár is ilyen növényünk, hiszen virágai dekoratív, szép látványt nyújtanak, viszont térhódítása akár nem várt meglepetést is okozhat.

A trombitafolyondár mellett gyakran a borostyán, bambusz, illetve a lilaakác súlyos mértékű elszaporodásáról, kiirtásuk nehézségéről hallhatunk a kerttulajdonosoktól. Első tanácsként persze azt lehetne mondani, hogy telepítés előtt mindenképp nézzünk utána a növényfaj sajátosságainak, kiirthatóságának. E fajok ültetésének elkerülésével, esetleg konténerben való nevelésével sok bajt és munkát is meg lehet spórolni, de végleges kiirtásuk sem tekinthető lehetetlen feladatnak.

A lilaakác és a trombitafolyondár egyaránt képes gyors ütemben elfoglalni a rendelkezésre álló teret, metszés hiányában pedig minden rendelkezésére álló helyet beboríthat. Képes akár évente több métert is nőni, a többi növényt pedig maga alatt el is pusztítani. Fontos feladat, hogy a növényt rendszeres, évente akár kétszer elvégzett metszéssel tartsuk kordában, ne hagyjuk, hogy minden rendelkezésére álló helyre, és minden magasságba felkapaszkodjon. A növény súlya miatt a kerítések, támasztékok, építmények is képesek meghajlani.

Gyökerek kiirtása

A növénynek azonban nemcsak a föld feletti részei, hanem gyökérrendszere egyaránt gyors ütemben képes terjedni, mely az irtás során a legnagyobb problémát okozza. A kiirtás ugyanis csak a gyökerek teljes mértékű pusztulásával lehetséges, hiszen a hajtások levágása nem jelent megoldást a gyökerekből fejlődő sarja állandó kihajtása miatt. A vegyszer nélküli megoldások csak hosszú, akár évekig tartó küzdelem árán adhatnak eredményt, így a gyorsabb hatás érdekében érdemesebb lehet a vegyszeres megoldásra hagyatkozni.

Az őszi időszak kiválóan alkalmas arra, hogy perzselő hatású készítményt juttassunk a növény levelére, tapadásfokozó szer hozzáadásával. Emellett pl. a glifozát hatóanyag tömény oldatával való ecseteléssel a készítmény képes eljutni a növény gyökérrendszerébe, így a gyökerek egy részének vagy egészének pusztulása is bekövetkezik. A vegyszeres kezelést a növény újbóli kihajtása esetén meg kell ismételni, valamint kezelés közben a készítmény más növényekre való jutását meg kell akadályozni, a kezelést szélcsendes időben kell elvégezni!

Kiemelt kép: Pixabay

Gyógyítható még a megsárgult levelű lilaakác?

2024. június 3. 04:39

Mi lehet az oka, hogy a lilaakác leveleinek színe megváltozott, sárga lett szinte mindegyik levele. Vajon gyógyítható?

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Mérgező fásszárú növények a kertben

2020. február 25. 04:36

Felelős gondolkodású kertészként a fásszárú növények kiválasztásakor kell a legkörültekintőbbnek lennünk, hiszen a kertünkbe telepített fák, cserjék évtizedekig meghatározhatják a kert funkcióját és arculatát.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.