Így ültessünk gyümölcsfát!

Agrofórum Online

A napokban tervezünk gyümölcsfákat ültetni. Hogyan csináljuk, hogy sikeres legyen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fák sikeres eredése a vásárlásukkal, a fák helyes kiválasztásával kezdődik. Olyan fát válasszanak, melynek a törzsén a kéreg sima, egyszínű, hiánytalan, nincs rajta seb, sérülés, a gyökérzete dús, fejlett, élő, nyomásra hajlékony, nincs kiszáradva, sem a gyökérzeten, sem a koronán kártevő nem látható. A koronája tartalmazzon legalább 3 db ceruza vastagságú 50-70 cm hosszú oldalirányú vesszőt.

Ne felejtkezzenek el arról, hogy a növényi útlevél, mely az oltvány származását, fajtáját, alanyának nevét is tartalmazza, az oltványon legyen. Érdemes megőrizni.

A szabadgyökerű facsemetének a gyökérzetét folyamatosan nedvesen kell tartani, ezért felhasználásig mindig tartsák árnyékban, fedjék be földdel vagy csomagolják be nedves papírral. Óvják a fagytól is. Ültetés előtt több órára állítsák vízbe a fát, és a sérült gyökereket ültetés megkezdése előtt vágják le.

Beültetés előtt minél nagyobb ültető gödröt készítsenek, melynek mérete haladja meg a 60x60x60 cm-t. Fáradságos munka a kiásása, de megéri, a fa gyökérzete gyors fejlődéssel fogja meghálálni. A gödör aljára helyezzen nagy mennyiségű szerves trágyát, arra néhány cm-es talajréteget. Szerves trágya hiányában sok hatóanyagú (komplex) műtrágyát helyezzen a gödörbe, ha lehet, lassan lebomló fajtát.

Ezt kövesse a facsemete beállítása, gyökerének elrendezése, a kiemelt talaj visszaforgatása a gyökérzetre. A laza földet taposással a törzs körül tömöríteni szokták, ekkor a fa kissé lesüllyed. A fáknál az oltás helye 5-10 cm magasan emelkedjen a föld színe fölé.

Az ültető gödör talajának összeesését figyelembe véve a fa beállításánál az oltás helyét 15-20 cm magasságba kell rögzíteni. A fatörzs függőleges állását karó behelyezésével, ahhoz rögzítéssel segítik. A gyökérzet eredéséhez a talajszemcséknek a gyökerekhez kell tapadniuk, ami a beültetést követő nagy adagú vízzel, beiszapoló öntözéssel érhető el. Őszig a facsemete rendszeres öntözést igényel. A fák biztonságos eredését segíti a fakorona alatti talajfelszín árnyékolása talajtakarással, mulcsozással.

Csonthéjas fák tavaszi telepítésénél – a gyenge gyökérzet miatt – a hosszantartó, viharosan szeles és napos időjárás hatására a megduzzadt rügyek, a kihajtó zsenge hajtások elszáradhatnak, ami a fácska elhalását okozhatják. Ez a kedvezőtlen folyamat megelőzhető a fakoronára – szájnyílásával lefelé nyitva – ráhúzott PVC zsákkal. A zsákot egy ponton a fatörzsre rá kell rögzíteni, hogy a szél ne vigye el, és alulról a szellőzés lehetőségét is biztosítsa.

Őszi faültetés: már augusztusban készüljünk fel rá

2021. augusztus 21. 07:41

Akár a klímaváltozás miatt, akár mert szeretjük a fákat, az igazi faültetési időszak a tavasz és az ősz. Mindkettő időszaknak más és más az oka, mit melyik alkalommal ültetjük, de a talaj előkészítése nagyjából megegyezik.

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

2023. március 15. 04:37

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

Mire figyeljük a gyümölcsfák oltványainak vásárlása során?

2021. október 28. 05:38

A konténeres gyümölcsfák vásárlására és ültetésére is egész évben (a fagyok kivételével) lehetőségünk van, azonban szabadgyökerű társaik értékesítése csak október második felében kezdődik el.

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

2023. szeptember 19. 16:10

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?