Télen is van tennivalónk a magaságyással?

Télen is van tennivalónk a magaságyással?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy télen milyen tennivalónk van a magaságyásokkal? Mit tudok ebben az évszakban elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A magaságyások nagy népszerűségnek örvendenek manapság az aktív kertészkedők körében, ami nem is csoda, hiszen a termesztés szempontjából számos előnnyel jár a növények ilyen körülmények között való nevelése. A kerthez hasonlóan azonban a hideg időjárás beköszöntével a magaságyások szezonja is végéhez közeledik. Az évelőket nem tartalmazó, illetve a tél alá vetésből is kimaradt magaságyásokat már ebben az időszakban érdemes lehet felkészíteni a következő évre, így a tavaszi időszak munkacsúcsában ezzel már nem kell foglalatoskodnunk.

Első körben a magaságyás szerkezetét vizsgáljuk át, esetleges javítását, felújítását végezzük el. Ahogyan a kerti talajban való termesztés esetében is, itt is ajánlatos a növényi maradványokat és gyökereket, valamint a gyomokat is eltávolítani, majd pedig kapálással a talajt fellazítani. Nem ritka, hogy a magasabban kialakított ágyások mérete a vegetációs időszak folyamán lecsökken, így ennek visszapótlására egyaránt érdemes időt fordítani. Ajánlatos tehát érett komposztot, vagy érőfélben lévő komposztot ráhelyezni, így majd tavasszal csak a tápanyagban gazdag talajjal való feltöltésről kell gondoskodni.  

Más a helyzet olyan esetben, ha évelő növények vannak magaságyásainkban, ezeket nem árt ugyanis takarásban részesíteni a téli időszakra. Ezt megtehetjük pl. szalmával, lehullott lombozattal, fenyőgallyakkal egyaránt, viszont arra ügyeljünk, hogy túl vastag takarást ne készítsünk megelőzve ezzel a túlzottan nedves környezet létrehozását és a gombás betegségek kialakulását! 

Nem kizárt az sem, hogy tél alá vetés céljából a kiüresedett ágyásokba még az ősz folyamán vetésre került néhány hidegtűrő növényfaj. A saláta, sárgarépa, petrezselyem magjai akár be is kerülhettek a magaságyás talajába, de februárban sem késtünk el pl. a saláta, hónapos retek, borsó vetésével. Ebben az esetben, a vetés után érdemes lehet a magaságyásra ideiglenes takarást is kialakítani, hiszen ezzel biztosan elérhető a talaj gyorsabb felmelegedése, így a növények mihamarabbi fejlődésének elősegítése is.  

Mire érdemes odafigyelni, ha télen használjuk motorfűrészünket?

2021. január 21. 04:36

A STIHL szakértője egy csokorba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a téli motorfűrész-használatról.

A szántóföldi növénytermesztés munkabiztonsága

2019. január 24. 05:37

A szántóföldi növénytermesztés tekintetében oda kell figyelni arra, hogy a gépkezelők rendelkezzenek az általuk kezelt gépekre érvényes vezetői engedéllyel – a gépek pedig rendelkezzenek a szükséges felülvizsgálati, karbantartási dokumentációkkal, kockázatértékelésekkel.

Érdemes STIHL szakszervizbe vinni a kerti gépeket - most ingyenes az átvizsgálás

2020. március 6. 06:49

A legtöbb esetben azért hibásodnak meg kerti gépeink, mert nem megfelelően tartjuk karban őket, vagy nem készítjük elő a téli leállás után a tavaszi kerti munkálatokra.

Az Ön gépei már felkészültek a munkára?

2020. február 17. 12:12

Közeledik az új szezon az agrárszférában és sokan előrelátóan már felkészítették a szántóföldi erőgépeiket, valamint a különböző munkagépeket, de még mindig akadnak szép számmal olyan gazdálkodók, akik az utolsó pillanatig halogatják az átvizsgálást.