6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Meddig kell tápoldatoznom ősszel a cserepes növényeket?

Agrofórum Online

Azt szeretném megkérdezni, hogy meddig kell tápoldatoznom még a cserepes növényeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az edényben, cserépben nevelt növények igen sokfélék lehetnek, hiszen akár lágy vagy fás szárúak, évelők, egyéves növényfajok egyaránt díszíthetnek közülük ebben a formában. Ezeknek a növényeknek, kifejezetten a nyári melegben akár napi többszöri öntözésre is szükségük van, mellette pedig, mivel a szükséges tápanyaghoz sem képesek máshogyan hozzájutni, rendszeresen tápoldatozásuk is elengedhetetlen.

A tápanyag-utánpótlásuk természetesen akár a közegükbe kevert lassabban oldódó műtrágyával, vagy szerves trágyával is elérhető, de az öntözővizükben feloldott, úgynevezett tápoldattal való ellátásuk is tökéletes megoldást jelenthet. A tápanyagokra általában gyorsabb kimosódás jellemző a nyári időszakban a gyakori öntözések által, így virágzó növény esetében hetente, míg más növényeknél is legalább kétheti gyakorisággal ajánlatos a tápoldatozást elvégezni. A növekedési időszak kezdetétől, vagyis tavasztól, a vegetációs időszakban folyamatosan javasolt a tápoldatozást alkalmazni.

A tápoldat adagolásának befejezését a növény faja, de a hőmérséklet alakulása egyaránt befolyásolja. A legtöbb növényfaj esetében legkésőbb október utolsó dekádjában már ajánlatos befejezni, de előtte fokozatosan csökkenteni érdemes az adagolt mennyiséget. A nyár végéhez közeledve így már egyre kisebb töménységű tápoldatot keverjünk be, vagy ritkítsuk kétheti gyakoriságúra a tápoldatozást! Ezt alkalmazzuk pl. a telelés előtt álló leander, muskátli, angyaltrombita és citrusfélék esetében is.

A kinti körülmények között telelő növényeket pl. kecskerágókat, babérmeggyet a nyár végénél tovább már nem ajánlatos tápoldatozásban részesíteni, mivel hajtásaik beérése, így fagytól való védelme is csak ezáltal valósítható meg. Az egynyári növényfajok, így az edényben nevelt paradicsom, paprika, vagy legyen akár petúnia, jegecske, az első fagy alkalmával alapból el is pusztulnak, így ezek tápoldatozását nem feltétlenül kell abbahagyni, ha virágzásuk, termésérésük még folyamatban van.

A tápoldatok összetételét illetően a fás, áttelelő növények számára érdemes már az ősz közeledtével magasabb káliumtartalommal rendelkezőt felhasználni, ez segítségül van ugyanis a növény stressztűrő képességének javításában, faggyal szembeni ellenállóságának növelésében.

Kiemelt kép: Pixabay

Dézsás fenyő a lakásban, és ahogy életben tudjuk tartani

2022. december 17. 05:37

Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk karácsonykor, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyi a dolgunk, mint egy vágott fenyőnél. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.

Az Agrárminisztérium kútamnesztiát hirdet 2023. december 31-ig

2020. december 26. 10:36

A törvénymódosítás lényeges egyszerűsítést hajt végre a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vétele és a vízjogi engedélyezése tekintetében is.

Az öntözésfejlesztés gátjai Magyarországon II. rész

2018. március 29. 09:47

Az eddig beadott pályázatokkal kapcsolatosan elmondható, hogy voltak páran azon szerencsések, akik már saját kockázatukra megvalósították a beruházást. Ők jártak jól!