Meg lehet előzni a mikulásvirág leveleinek lehullását?

Agrofórum Online

velekhez hasonló, vagy nagyobb méretűek, leggyakrabban piros színűek, de rózsaszín, halványsárga és összemosott változatai is léteznek.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherima) karácsony környékén sok háztartásban fellelhető, ünnepi hangulatot varázsoló növényfajunk. Sok helyen azonban csak pár hétig gyönyörködnek szépségében, majd pedig leveleit lehullajtott egyedeitől megválnak tulajdonosaik. A mikulásvirág leveleinek fokozatos lehullása január végén és február elején egy természetes folyamat része, ekkor ugyanis a növény felkészül a pihenésre. Teleléséhez olyan helyre van szüksége, ahol a hőmérséklet nem éri el a 10°C-ot, de nem megy 15°C  fölé sem. Ebben az időszakban öntözését is mérsékeljük, melyet majd csak májusban növelünk újra, amikor tápoldatozását is megkezdhetjük. Tavasszal metszésükről se felejtkezzünk el, ekkor max. 20 cm-es magasságban szükséges visszametszenünk növényeinket és gondoskodhatunk átültetésükről is. Akár szobában, akár a szabadban nevelhetjük tovább, a lényeg az, hogy a nyár folyamán a megfelelő fejlődés érdekében minél világosabb helyre tegyük, de a tűző naptól mindenképp óvjuk. Az őszi időjárás beköszöntével a szabadban tartott egyedeit vigyük be, majd csökkentsük öntözését és tápoldatának mennyiségét is.

Díszítőértékét szabályos rozettát alkotó fellevelei adják, melyek a lomblevelekhez hasonló, vagy nagyobb méretűek, leggyakrabban piros színűek, de rózsaszín, halványsárga és összemosott változatai is léteznek. Magyarországi körülmények között fellevelei november végétől színeződnek, virágzása pedig decemberben várható. Tipikusan rövidnappalos nővénynek számít, télen 4-5 hétig is képes megtartani színes felleveleit annak függvényében, hogy milyen körülményeket biztosítunk számára. A fellevelek színeződését az ősz folyamán mesterséges körülményekkel is elősegíthetjük, ennek lényege, hogy a növények 12-14 órára teljes sötétben tartsuk. Ezt sötétítéssel és takarással, vagy akár a növények szekrénybe helyezésével is elérhetjük, a lényeg az, hogy ezen időtartam alatt semmilyen fény ne érje mikulásvirágainkat. A növényeknek télen a mérsékelt meleg, kb. a 18-24°C az optimális fajtájától függően. A 26°C feletti, kifejezetten meleg és száraz körülmények azonban a virágok képződésének és a növény fejlődésének zavarát okozzák. Vízpótlása során törekedjünk arra, hogy egyenletesen öntözzük, túlöntözését is kerüljük, hiszen arra is érzékenyen reagálnak egyedei.