31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Meggy és kajszi: megvédhető még a moníliától?

Agrofórum Online

SOS! Meggyfám és a kajszibarack fám virágai hírtelen leszáradtak. Gondolom, hogy moníliásak. Mit tudok most tenni? Vagy eső után köpönyeg?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Segélykérő!

Sajnos nem sokat lehet már tenni, reálisan mérte fel a helyzetét. Idén az időjárás kedvezett a monília gombának, és az időjárás nem kedvezett a védekezéshez. Szinte folyamatosan szeles, kifejezetten viharos időjárás volt uralkodó. Közben hol esett, hol nem, a növények levelei gyakran vizesek voltak. Ezek mind lehetetlenné tették a permetezés végrehajtását. Jelen helyzetben már csak a tűzoltásra, a kárenyhítésre van csekély lehetőség.

Monília virág- és hajtás károsodás

A virágfertőző monília (Monila laxa) csak a virágon keresztül, a kinyílt virágon hatol be a növénybe. A moníliás elhalások azokon a vesszőkön lép fel, ahol virágok voltak. Ezekre már nem tudunk hatást gyakorolni. A virágokból a gombafonál belenő a zsenge hajtásokba, és a kicsi zöld levelek hirtelen lankadnak, erőtlenül lógnak. Annak a jele, hogy a gomba már a hajtásokat is elérte. Onnan a fásodott vesszőkbe nő lankadatlanul, halad előre az idősebb fás részek felé.

Erős meggymonília fertőzés

Az okszerű kémiai védekezés virágfertőző monília ellen virágzás alatt 3 permetezést javasol, az utolsó ideje a sziromhulláskor lett volna. Ez a kezelés hivatott arra, hogy megelőzze a gomba hajtásba hatolását.

Most már/még mit lehet tenni? A még élő hajtásokat javaslom sürgősen lepermetezni, megelőzésképpen megvédeni azokba hatoló gomba ellen. Hangsúlyozom ez csak a még élő, nem lankadó hajtásoknál nyújt eredményt, hiszen csak azokba tud felszívódni. Azon hajtásokat, vesszőket, amiken elhalt virágzatok, levelek észlelhetők, azaz a fertőzött részeket vissza kell vágni, csonkolni. A vágás mélységét több tényező is befolyásolja: amin elhalt virág, levélzet, vesszőn mézgakiválás látható, azt le kell vágni legalább 20-30 cm-es egészségesnek látszó fás résszel. A metszési felület színét közben figyelni kell: a belső felület egyszínű, világos zöldes legyen, nem maradhat benne barnás elszíneződésű rész, ami a gombafertőzés jele. A 2 cm-nél vastagabb átmérőjű visszavágott fás részeket sebkezelővel kezelni kell. A lombozat teljes kifejlődése alatt még további elhalt hajtások, vesszők tűnhetnek fel, folyamatosan figyeljük, és hasonló elvek alapján vágjuk vissza azokat is.

Lombpermetezésre a virágfertőző monília ellen engedélyezett Chorus, Signum, Switch, Teldor és Topas szabadon felhasználható felszívódó hatású gombaölő szerek engedélyezettek, ezekből választhatnak.

Össze kell gyűjteni ősszel a gyümölcsmúmiákat?

2024. november 19. 04:39

Mik azok a gyümölcsmúmiák? Miért kell azokat összegyűjteni? Köszönöm a válaszukat!

Miért száradnak és halnak el a díszcseresznye hajtásai?

2025. június 24. 04:38

Fiatal díszcseresznyefámnak, mely idén már ontotta virágait, hajtásai elszáradtak, elhaltak. Milyen betegsége lehet?

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Támadnak a csigák! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 7. 07:10

A minden hőmérsékleti rekordot megdöntő február után ugyan kissé csökken a nappali és éjszakai hőmérséklet, de továbbra is melegebb várható a március elején megszokottnál.