Madárbirssövény levelein apró, sárga pöttyöket látok, sárgulnak, és gyorsan lehullanak azok a levelek. Hátoldalukon pici, feketés színű lények élnek csoportokban. Nemrégen vettem észre, eddig nem volt semmi elváltozás a bokrokon. Képek alapján megállapítható a „tettes”? Lehet ellene védekezni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Madárbirsfajok (Cotoneaster) kedvelt díszcserjék, vannak örökzöld fajok is közöttük, növekedésű erélyük, méretük különböző. Elterjedten ültetik, kertekben, közterületeken is gyakran találkozhatunk velük.
A madárbirsbokrok inkább kis méretűek, gyökérzetük sekély, hamar kiszáradó vagy ritkán öntözött területen a legyengült növényeken gyakran felszaporodnak rovarkártevőik. Ezek közé tartozik a csipkéspoloska is.
Növényén is csipkéspoloska-telep látható. A körte csipkéspoloska (Stephanitis pyri) bár elsősorban a körtét és almát fertőzi, a szintén rózsafélék családjába tartozó, növénytani rokonságban álló fás dísznövényeken is előfordul.
Csipkéspoloskák szúró, szívó szájszervű rovarok, szipókájukkal szívják ki a növényi nedvet, amivel táplálkoznak. Szúrás helyén fehér, ezüstös vagy sárgás színű apró pontok, foltok maradnak vissza, amiket az elhalt sejtek okoznak. Ezek a sötétzöld színű levelektől elütő világos foltok segítenek észrevenni a kártevőt. A foltok körül a levelek elsárgulnak, majd súlyosabb esetben lehullanak.
Évente kettő vagy több nemzedékük fejlődik, tavasz végén kezdik meg peterakásaikat az áttelelő poloskák. Jellemző, hogy a csipkéspoloska minden fejlődési alakja a levelek hátoldalán és csoportosan él. Ott találhatók az apró, fényes, fekete ürülékcseppjeik, petéik, fekete tarka lárváik és a legfeljebb 3 mm nagyságú, jellegzetes alakú, mintás szárnyú kifejlett poloskák. Tömeges felszaporodásuk, és súlyos kártételük nyár végétől, augusztustól fordul elő. Melegkedvelő rovar, olyan állományokban, és olyan töveken gyakori kártétele, amiket hosszú ideig ér a napsütés, erősen felmelegedik. Míg ugyanazon állomány árnyékos bokrain nem okoz problémát kártétele.
A csipkéspoloska kártétele elleni védekezés alapja a madárbirsnövények megfelelő, az optimálishoz közelítő ellátása. Ne hagyjuk magára nyárra a növényeket, eső hiányában rendszeresen öntözzük! Száraz, csapadékszegény és teljes napsütésben élő állományban, augusztusban biztosan számíthatunk kártételére.
A körte csipkéspoloska kifejlett alakjai telelnek át a fás részeken és lehullott leveleken. Ahol súlyos fertőzés alakult ki, téli lemosó permetezéssel – olajtartalmú készítmények valamelyikével (Vektafid, Vegesol, Vegarep) – lehet gyéríteni. A felsoroltak veszélytelenek emberre, kertekben is nyugodtan használhatók. Hasonlóan eredményes, a bokrok alatti lehullott, fertőzött levelek összegyűjtése és megsemmisítése. Ha kártétel lépett fel az állományban, deltametrin, cipermetrin, lambda-cihalotrin hatóanyagú rovarölő szerekkel is védekezhetünk, elsősorban a levelek hátoldalának permetezésével. A Neemazal is eredményesen alkalmazható, valamint a spinozad hatóanyagú Laser duplo. Permetezéshez minden esetben tapadásfokozó szer felhasználása is indokolt.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele