Mi okoz pirosas kinövéseket a szilfa levelein?

Agrofórum Online

Szeretném megkérdezni, hogy vajon mi okozhatja a pirosas kinövéseket a szilfa levelein? Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szilfák levelein több, akár 6-8 féle gubacstetűfaj is károsíthat, melyek kicsi, zacskószerű, akár pirosasan elszíneződő képződmények kialakulását okozzák a levélen. Gyakori fajnak számít a szil zacskós gubacstetű, mely a kukoricatermesztés során is ismert kártevőnek tekinthető. A tavasszal telelésből előjövő ősanyák szívogatásának hatására képződnek a gubacsok. A kártevő további, akár több nemzedékének kialakulása során, ezeknek a képződményeknek védelmében él és fejlődik.

A gubacsok jellemzően tavasz második felében válnak feltűnővé, melyek már nem lesznek eltávolíthatók fáinkról. A gubacsok felnyílása általában nyár elején, júniusban várható. A felnyílt gubacsok már jelzik, hogy a kártevő elhagyta a szilnek a leveleit, további károsítását pedig nyári tápnövényein kezdte meg. A szil zacskós gubacstetűnek több nyári tápnövénye is van, ezek főként a fűfélék közül kerülnek ki, de jelentős károkat csak a gyengén fejlődő kukoricaállományban tud okozni. A gubacstetű által károsodott kukorica gyengén fejlődik, későn virágzik és hiányosan is termékenyül, hiszen gyökerein való szívogatással gyengítik le a növényeket. A kártevő az ősz közeledtével elhagyja nyári tápnövényeit, majd újra felkeresi a szilfákat, ahol a megtermékenyített nőstény a törzs kéregrepedéseibe helyezi el tojásait, melyek áttelelnek.

Kémiai kezeléssel hatékonyan lehet védekezni a kártevő ellen, viszont általában az okozott kártétel jóval kisebb, mint amilyen látványosak a kialakult gubacsok. A faj életmódjából adódóan a kémiai védekezést már a kora tavaszi időszakban érdemes lehet elkezdeni, még a gubacsok képződése előtt. A törzsön telelő tojások ellen hatékonyak lehetünk olajtartalmú lemosó kezeléssel is, amennyiben a fák törzsi részét is kezeljük nagy lémennyiséggel. Kisebb fák esetén a gubacsos levelek leszedegetése és megsemmisítése is csökkenti egyedszámukat. Nagyobb fertőzöttségnél csak felszívódó készítményekkel lehetünk hatékonyak (mint pl. a Mospilan, mely díszfák esetében is engedélyezve van), ezt a permetezést a gubacsképződés kezdeti időszakában, az első gubacsok megjelenésekor érdemes elvégezni.

Kiemelt kép: Pixabay

Heti Fórum: Lemosó permetezésre felkészülni!

2021. február 22. 09:07

Milyen lemosó szereket ajánlanak üzemi szinten és milyet a házikertekbe? Hogyan kell ezeket kijuttatni és mikor van a legmegfelelőbb időpont a permetezésre?

Milyen növényvédő szereket vásároljunk a gyümölcsfákhoz tavaszra?

2024. február 10. 04:36

Milyen növényvédő szereket érdemes beszerezni gyümölcsfákhoz a tavaszi időszakra? Házikertben van többféle fám is.

Lehet januárban faápolási munkákat végezni?

2023. január 3. 04:37

Az ünnepek alatt sok problémát találtam a gyümölcsfák törzsén, ágain, amit korábban nem vettem észre. Lehet-e a mostani megváltozott időben az elmaradt téli lemosó permetezést pótolni a fáknál? És a fasebek kezelését is veszély nélkül még elvégezhetem?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.