Vásároltunk egy kb. 1 méter magas 4 éves japán kenderpálmát, amit kiültettünk a kertbe, egy szélvédett sarokba. Új helyén kb. 1-fél 2-ig árnyékban van, onnantól délután 4-ig közvetlen napfény éri, majd 4 órától félárnyékot ad neki egy cseresznyefa. Locsolni mindennap locsolom, hogy ne száradjon ki. Ültetés előtt műtrágyát kapott, mulccsal szórtam körbe a földjét. A képeken látható foltok jelentek meg a levelén, mi okozhatja: túl kevés öntözés lehet, vagy a nap megégette a leveleit, vagy éppen túl sok vizet kap? Kérem szíves tanácsukat, a csatolt képek alapján mit tehetünk, hogy javuljon állapota?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A már korábban hazánkban elterjedt kínai kenderpálma mellett újabban találkozhatunk a japán kenderpálma (Trachycarpus wagnerianus) egyedeivel. Kinézetre hasonlóak, igényeik szintén, viszont a japán kenderpálma kisebb méretűre fejlődik, csupán 4-6 méter magasságra nő, így kisebb helyet igényel és könnyebb az ápolása, gondozása is, könnyebben felérhető.
A japán kenderpálma bírja a hazai klímát, jól érzi magát szabadfölben is, kiültethető, -17 °C-os fagyokig nem károsodik.
Környezeti igénye hasonló a kínai kenderpálmához:
- Egészen napos területen és félárnyékos helyen is jól érzi magát.
- Tápanyagban gazdag, laza, jó vízelvezetésű talajt preferál, bár szerényebb talajokban is megél.
- Nedvességigénye nem kirívó, nem szükséges állandóan öntözni, mélyre hatoló gyökérzete van, ezért a begyökeresedése után öntözési igénye csökken. Kivételt képeznek a nyári hőségnapok, amikor napi öntözése ajánlott, és a kiültetést követő év, amikor a begyökeresedés folyamata zajlik, azt szükséges támogatni rendszeres öntözéssel.
- Nem szereti a hideg fagyos szelet, ezért szélvédett helyet ajánlanak számára választani.
A vásárolt pálmájának levelein sárga színű apró foltok láthatók elszórva, melyek véleményem szerint rovarok szívásnyomai. A nagyobb, összefüggő sárgásbarna folt pedig napégésnek látszik. Déli, melegebb (enyhébb) éghajlatú országban nevelt, és onnan behozott többéves dísznövények esetén nehéz, és károsodással kísért az új növények nevelésének folytatása. A problémát az szokta jelenteni, hogy nem ismeri a vevő a növény korábbi nevelési körülményeit, az ott alkalmazott gondozási módszereket, és a növényre ható közvetlen időjárási jellemzőket.
Az apró sárgás foltokban kézi nagyítóval javaslom rovarok keresését, hiszen csak azok meghatározása alapján lehetséges a megfelelő, hatékony rovarölő szer kiválasztása.
Addig pedig hasznos lenne a növény leveleinek mindkét oldalát erős vízsugárral lemosni, ezt heti gyakorisággal érdemes megismételni. Ha talál rajta rovarokat, káliszappanos oldattal javaslom a vizes lemosást felváltani, a szappan segíti azok leoldását a levelekről, és lúgos kémhatása a puhatestű apró rovarok többségét megöli.
Az is lehet, hogy a kenderpálma növénye a hosszú szállítási idő és eladás előtti tartása alatt időnként nem kapta meg az optimális ápolást, ami miatt az alsó, legidősebb levelek elsárgulási, öregedési folyamata megindult. Ez viszont természetes élettani folyamat, ellene nem kell, nincs értelme permetezni.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele